Mazowiecki rynek nieruchomości – perspektywy na 2017

2017-05-05 11:08:12

Rynek nieruchomości w województwie mazowieckim podobnie jak w całym kraju ma się naprawdę dobrze. Mieszkania na sprzedaż znajdziemy zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym i sprzedają się one w dużej ilości. Jednak Program Mieszkanie dla Młodych pomału się kończy więc i zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego może nieznacznie spadać.

 

Za gotówkę.

Coraz więcej transakcji mieszkaniowych dokonywanych jest za gotówkę. I pewnie właśnie dlatego w województwie mazowieckim nie odczujemy tak dotkliwie obniżenia sprzedaży mieszkań spowodowanego zmianami, które nastąpiły z początkiem 2017 roku w kredytach hipotecznych.
Dla osób, które mieszkanie kupują za posiadane środki, nie ma to żadnego znaczenia.

Na kredyt.

Od 2017 roku banki wymagają 20% wkładu własnego, aby sfinansować nieruchomość kredytem hipotecznym, same kredyty są także droższe. Aby utrzymać poziom udzielanych kredytów na zbliżonym poziomie, banki zmniejszą wysokość wkładu, jeśli wykupi się dodatkowe ubezpieczenie.
W tej sytuacji mieszkańcy województwa mazowieckiego będą nadal kupować mieszkania na kredyt — prognozuje Agencja Freedom Nieruchomości, oddział w Warszawie.

Szczególnie że dodatkowo dynamicznie rosną płace, a bezrobocie systematycznie maleje. To przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo finansowe i pewność uzyskiwanych dochodów. Nie bez znaczenia jest także program 500+ który w przypadku posiadania kilkorga dzieci może bezpiecznie sfinansować ratę kredytu przez wiele lat.

Na wynajem.

Mieszkanie jest w dalszym ciągu doskonale atrakcyjną lokatą kapitału. Dlatego też bardzo popularne pozostanie kupowanie mieszkań na wynajem. W tym celu kupowane będą mieszkania mniejsze, ponieważ najemcy to najczęściej nadal osoby młode, bezdzietne, dysponujące ograniczonymi środkami finansowymi na wynajem. Coraz częściej mieszkania przeznaczone pod wynajem budują także deweloperzy. Stawiają oni także na lokale jedno lub dwupokojowe.

Co się sprzedaje?

W bieżącym roku w województwie mazowieckim nadal będzie wzrastać zainteresowanie mieszkaniami do remontu, które ze swojego założenia są lokalami tańszymi. Nie bez znaczenia jest także możliwość zaaranżowania takiej przestrzeni we własnym stylu. Sukcesywnie na popularności będą zyskiwać mieszkania 3-4 pokojowe oraz domy na sprzedaż, ponieważ jeśli mamy więcej pieniędzy chcemy mieć większy komfort oraz więcej przestrzeni. Freedom Nieruchomości, biuro nieruchomości Warszawa już w tej chwili często pośredniczy takim transakcjom.

Na przeciwległym biegunie popularności znajdują się mikro-apartamenty. Już w tej chwili ciężko znaleźć na rynku pierwotnym, ponieważ sprzedają się w naprawdę zawrotnym tempie. Z jednej strony są doskonałym rozwiązaniem dla singli, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w dużym mieście, z drugiej zaś często służą za przysłowiową „sypialnię” osobom, które mieszkają na terenach podmiejskich, ale dużo pracują i potrzebują miejsca do wypoczynku.

Deweloperzy zauważyli także że sukcesywnie spada wielkość mieszkań przez nich sprzedawanych. W ciągu ostatnich lat zmniejszyły się one o blisko 7 metrów kwadratowych. Tak więc wygląda na to, że mieszkania rynku wtórnego będą metrażowo rosnąć, a mieszkania z rynku pierwotnego będą maleć.

Ceny.

Duża podaż mieszkań na rynku pierwotnym w województwie mazowieckim nie zwiastuje zwiększenia cen, a jeśli one nastąpią, to będą to wzrosty co najwyżej kilkuprocentowe. Jednocześnie mieszkania w zdecydowanie gorszym standardzie na rynku wtórnym np. z tzw. wielkiej płyty mogą tracić na wartości.

Komentarze

1 komentarz

  1. Joanna odpowiedz

    Niezależnie czy bierzemy kredyt na mieszkanie czy też nie, warto zainwestować w nieruchomości wakacyjne. W miastach pojawi się nadpodaż mieszkań na wynajem i wtedy właściciele będą się przedzierać ceną. Ja regularnie kupuje mieszkania nad morzem i w górach z aparthotele.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *