MAZOWIECKIE. 59 mazowieckich szpitali w stanie podwyższonej gotowości

2020-03-04 3:57:30

W związku z zagrożeniem koronawirusem COVID-19 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie dzisiaj (4 marca) odbyło się spotkanie dyrektorów mazowieckich placówek medycznych, których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza z prof. Andrzejem Horbanem, konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych

– Mazowieckie szpitale są dobrze przygotowane na przyjęcie pacjentów z koronawirusem, a samorząd województwa mazowieckiego jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek medycznych – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Musimy zachować pełną gotowość, ponieważ w Polsce mamy pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania – powiedziała.

W spotkaniu uczestniczył prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

– Podejdźcie państwo do tego spokojnie i z rozwagą. Stosujcie wszystkie zalecane zasady ostrożności– zalecił. Podkreślił także, że ważna jest profilaktyka.

Swoimi doświadczeniami na temat zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu, mającemu kontakt z pacjentami podzieliła się pielęgniarka koordynująca Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie Wiesława Higersberger.

– Na przestrzeni lat udało się wypracować odpowiednie procedury. Stosujemy środki ochrony osobistej takie jak fartuchy, maseczki, przyłbice, kombinezony. Zalecamy używanie fartuchów nieprzemakalnych, zakładanych przez głowę, bez pleców oraz maseczki jednorazowe najlepiej z filtrem z zaworkiem ułatwiającym oddychanie – podkreśliła.

Uczestnicy spotkania pytali m.in. o transport pacjentów z koronawirusem, zachorowalność wśród dzieci, najskuteczniejsze sposoby ochrony personelu.

Na temat koronawirusa rozmawiano także 3 marca podczas obrad mazowieckiego sejmiku. Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 14 dla których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza.

 

Źródło: Urząd Wojewódzki w Warszawie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *