Meble w małej kuchni

2019-04-10 1:20:09
Mała kuchnia wbrew powszechnie panującemu przekonaniu wcale nie musi być trudna w zabudowie. Wystarczy jedynie dobrać właściwe meble i dobrze zastanowić się nad naszymi potrzebami w zakresie funkcjonowania kuchni.

 

Zabudowa

Wyposażenie niewielkiej kuchni powinno być estetyczne i nie przytłaczające. Czasami okazuje się to bardzo trudne, ponieważ na małej powierzchni staramy się zmieścić za dużo rzeczy. Kluczowy jest przemyślany projekt mebli kuchennych, tak by w pełni wykorzystać potencjał wnętrza. Meble powinny bowiem zostać postawione wokół trzech stref, które samodzielnie wydzielimy sobie w kuchni. Pierwsza z nich to gotowanie, druga służyć ma do zmywania po posiłku, a ostatnia to miejsce, gdzie będziemy przechowywać wszelkie akcesoria kuchenne.

Możemy zatem podzielić naszą kuchnię na swoisty ciąg technologiczny. Najpierw jest zatem lodówka, od której rozpoczynamy proces i wszelkie czynności w kuchni. Potem przechodzimy do blatu kuchennego, następnie do gotowania oraz zmywania i pakowania sztućców czy garnków do odpowiedniej szafki.Przy projektowaniu kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę podział stref. Dzięki temu nie tylko nie zmarnujemy powierzchni, ale dokonamy też oszczędności, co jest niezwykle ważne w przypadku małej kuchni.

Przechowywanie

To, co najtrudniejsze w małej kuchni to właściwe zaprojektowanie strefy gdzie będziemy przechowywać wszelkie rzeczy. Tutaj potrzebne nam będą funkcjonalne i estetyczne meble kuchenne. Dobrym rozwiązaniem do niewielkiej przestrzeni będzie wysoko zabudowa kuchenna. Istotną kwestią, zwłaszcza jeśli decydujemy się na małe szafki górne lub w ogóle z nich rezygnujemy, są pojemne szafki dolne. Naszym celem powinno być zatem zagospodarowanie miejsca tak, aby zrobić to, jak najbardziej wydajnie. Meble powinny być pojemne, a jednocześnie nie za duże. Nie ma też sensu inwestować w meble, które cechują się przerostem formy nad treścią. Naszym celem jest komfort użytkowania i funkcjonalność.

Wygodne ułożenie garnków, patelni czy nawet przetworów nie tylko pozwoli nam wygospodarować więcej miejsca, ale też będzie dla nas po prostu wygodne. Dobrym pomysłem są wysuwane narożne szafki. Ułatwi nam to zaaranżowanie przestrzeni, włącznie z kątami,które zazwyczaj są trudne do zagospodarowania. Niewielka kuchnia powinna również pełnić funkcję spiżarni. Zwykłe szafki kuchenne mogą nie sprawdzić się w pełnieniu takiej funkcji. Lepiej zainwestować w systemy cargo, a także pionowe, wysokie szafki, które pozwolą na maksymalne zajęcie oferowanej przez nie przestrzeni.

Kiedy dobraliśmy już odpowiednio meble, to musimy jeszcze przemyśleć, na jaki kolor pomalować ściany i jak dobrać żyrandol. Ściany w małej kuchni powinny być jak najjaśniejsze. Dzięki temu kuchnia powiększy się optycznie. Ciemne kolory sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać na mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Podobna zasada obowiązuje w zakresie doboru żyrandola. Im będzie on większy, tym bardziej przytłoczy pomieszczenie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest tutaj oświetlenie punktowe.

Artykuł powstał we współpracy z citymeble.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *