Facebook


Metropolis – miasto (państwo) przyszłości, a kto wie czy gdzieś… i teraźniejszości

2017-04-05 12:48:10

Futurystyczna wielopiętrowa architektura szarych, zimnych, wysokich budowli, wymyślne pojazdy i statki powietrzne a wśród i pomiędzy nimi człowiek. Na powierzchni kasta panów, intelektualistów, wyzyskiwaczy, zimnych jakby cyborgów żyjących w świecie sztuki, sportu, luksusu, beztroski. Pod ziemią tysiące robotników, niewolników ciężko harujących na tych na górze; zapewniających im ogrzewanie, prąd, wodę i inne dobra. Bezwzględny wyzysk, apatia, cynizm w konfrontacji z morderczą pracą i posłuszeństwem.

Premiera filmu Metropolis niemieckiego ekspresjonisty Fritza langa odbyła się 10 stycznia 1927 roku. Obraz był pierwszą produkcją fantastyczno-naukową na świecie wyznaczającą jednocześnie standardy tego gatunku. Jakże wyraźnie widoczne jest odbicie tego filmu w późniejszych produkcjach jakich jak: Gwiezdne wojny, Matrix, The Wall czy Rok 1984 według Orwella.

Film został wpisany na listę UNESCO – Pamięć Świata jako niosący wyjątkowe przesłanie historyczno-cywilizacyjne. Watykan, mimo istniejących w obrazie wątków ezoteryczno-okultystycznych, sklasyfikował go jako jeden z czterdziestu pięciu najważniejszych filmów w historii.

MOK przedstawi państwu Metropolis jako projekt muzyczno-filmowy. Muzykę do tego obrazu skomponował Władysław Komendarek – antyglobalista, ekscentryk, twórca mający własny styl, który wymyka się jakiejkolwiek klasyfikacji – jest echem art rocka, hard rocka, klasyki, jazzu. Komendarek to mistrz kosmicznego brzmienia.

Wydarzenie, na które zapraszamy na początku kwietnia, miało swoją premierę w Filharmonii Lubelskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi i Filharmonii Szczecińskiej.
Czas na Legionowo!

Zenon Durka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *