Miasto bez cyrków ze zwierzętami?

2016-04-20 11:43:50

– Apelujemy, aby władze Miasta Legionowo nie wynajmowały terenów miejskich cyrkom wykorzystującym zwierzęta – to wstęp do petycji jaką opublikowano na jednym z portali. Podpisało się pod nią już prawie 450 osób.

Organizatorzy kampanii stanowczo sprzeciwiają się organizowaniu w Legionowie spektakli z udziałem zwierząt. –Zwierzęta w cyrkach (…) przetrzymywane są w stalowych klatkach lub na niewielkich wybiegach, które opuszczają tylko na czas występów. Co więcej, są nieustannie przewożone z miejsca na miejsce, co staje się dla nich źródłem dodatkowego stresu – argumentują. – Standardową techniką szkolenia zwierząt jest stosowanie kar cielesnych – nikt bowiem nie zmusiłby żadnego z nich, aby wykonywało sztuczki, które nie mają nic wspólnego z ich naturalnymi zachowaniami. Zwierzęta są silne, więc do ich kontroli wykorzystuje się środki pełne przemocy psychicznej i fizycznej oraz leki uspokajające. Ponieważ tresura odbywa się poza zasięgiem wzroku publiczności, prawda o jej przebiegu pozostaje w większości nieznana widzom – czytamy dalej w petycji.

Do tej pory pod petycją dostępna na stronie secure.avaaz.org podpisało się prawie 450 osób. Zakazy wjazdu cyrków ze zwierzętami wprowadziło już ponad 20 miast w całej Polsce. Na tej liście znajduje się m.in. Warszawa

– Chcielibyśmy, aby Legionowo stało się kolejnym w Polsce miastem wolnym od cyrków wykorzystujących zwierzęta i promującym humanitarne formy rozrywki – piszą organizatorzy kampanii.

MaCh

Fot. pl.wikipedia.org

Komentarze

4 komentarze

 1. Janusz odpowiedz

  A pomyślał ktoś co się stanie z tymi zwierzętami jak wszędzie będą zakazy? Myślę że niestety spotka je słaby koniec, na początek będą przymierać głodem bo cyrku nie będzie stać na ich wyżywienie, później zaczną chorować aż zdechną bo nikt się nimi nie będzie interesował. Żadne zoo ich nie przygarnie bo to wbrew zasadom, to o wiele smutniejsze zakończenie tej historii niż występowanie na arenie.
  Wszystko można zrobić ale z głową, być może zwierzęta w cyrku to zły pomysł ale nie można wylać dziecka z kąpielą, jednak cyrk na dzień dzisiejszy dba o nie. Lepiej zajmijcie się wsparciem bezpańskich zwierząt lądujących w schroniskach, może czas na czipowanie i opodatkowanie właścicieli aby było stać samorząd na utrzymanie schronisk i opłacenie serwisu sprzątającego ich ślady bytności z naszych chodników.
  Zobaczcie co robi sroki i kawki w naszym otoczeniu (razem z wycinającymi zieleń pod nowe bloki) z małymi ptaszkami, tymi które walczyły z kleszczami i innymi szkodnikami – prawie ich nie ma.
  No tak, ale ten temat dla jednego z drugim pacanem chcącym zaistnieć jest zbyt trudny, lepiej powielać sprawdzone wzorce, za wszelką cenę skasować zwierzęta z cyrku, to może lepiej od razu zadzwonić do rakarza.

 2. Kuba odpowiedz

  Como – a może cyrk z ludźmi? Ty w roli głównej z tym odmiennym zdaniem.

 3. Coma odpowiedz

  Wow, strach się odezwać, żeby nie dostać błotem.. Ojć, cały czas ten jeden sam tekst, kilka filmików z netu i obrażanie ludzi o odmiennym zdaniu. Obrońcy zwierząt – sami tworzycie o sobie opinię, a potem jesteście zdziwieni, że nawet ludzie nieinteresujący się tematem, uważają was za oszołomów 🙂

 4. Edyta odpowiedz

  Pani Moniko, czy świadome sprawianie zwierzętom bólu jest stymulacją? Tak oczywiście, że jest stymulacją do działania nienaturalnego, niezgodnego z prawidłami natury. Jeśli zmuszenie słonia, by usiadł na “krześle” jest dla Pani motywacją, to życzę by znalazł się jakiś kat, co Panią zmotywuje i zestymuluje do działania. Szczególnie do działania Pani mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *