Miasto rozkradzione

2016-05-12 2:35:37

Pomimo największego zagęszczenia mieszkańców w skali całej Polski oraz rekordowego zanieczyszczenia powietrza, władze Legionowa zamierzają odebrać mieszkańcom kolejne wolne przestrzenie, zlikwidować tereny zielone, a w ich miejscu budować oczywiście nowe bloki.

Na ostatniej sesji rady miasta radni uchwalili nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części Osiedla Sobieskiego, pomiędzy ulicami Siwińskiego, Sobieskiego i Warszawską. Wprowadzone zmiany, jak się okazuje, mają umożliwić dogęszczenie zabudowy również na tym osiedlu.

Ukradzione marzenia
Tak więc po osiedlach Piaski i Jagiellońska, władze zamierzają także wszędzie indziej realizować swoje pomysły, które nie biorą pod uwagę interesów mieszkańców. Jak napisał w liście do redakcji jeden z nich – „najpierw okradli nas z ładnych widoków z okien na wydmy, potem z czystego powietrza i ostatnich wolnych przestrzeni, z miejsc do parkowania i do spacerów z psem, a teraz chcą nam ukraść marzenia o życiu w cichym i spokojnym miejscu”. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, radni do tej pory nie wyznaczyli bowiem miejsc, które powinny zostać wyłączone z zabudowy i niejako objęte ochroną. Mogłyby na nich powstać np. parki czy miejsca rekreacji. Natomiast uchwalili plan, który umożliwia dogęszczenie kolejnego osiedla. Tymczasem na istniejących osiedlach jest coraz więcej nierozwiązanych dotychczas problemów jak brak miejsc parkingowych czy kłopoty z dojazdem. Ostatnio coraz bardziej niepokojące są doniesienia o zanieczyszczeniu powietrza i wielokrotnym przekroczeniu dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji. Kolejne dogęszczenia z pewnością nie polepszą tego stanu, a tylko go pogorszą.

Gęściej na Osiedlu Sobieskiego
W wyniku uchwalenia zmiany planu, nowa zabudowa wielorodzinna może niedługo pojawić się na terenie za apartamentowcem Faktoria, przylegającym do ul. Husarskiej, w pobliżu kanału odwadniającego. Wysokie budynki mieszkalne wg zmienionego planu będą mogły powstawać także w okolicy zbiegu ulic Granicznej i Warszawskiej. Radni popierający prezydenta nie zważali przy tym na to, że uchwalony przez nich plan najprawdopodobniej jest niezgodny ze studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy Legionowo z 2007 r., a tym samym jest niezgodny z prawem. Plan ten bowiem dopuszcza wielorodzinną zabudowę i wielopiętrowe bloki w miejscach, które wg studium są przeznaczone na zbiorniki retencyjne oraz pod zabudowę jednorodzinną.

Zielonym okręgiem zaznaczone są miejsca w których w wyniku zmiany planu dopuszczona będzie budowa wysokich budynków mieszkalnych.

Zielonym okręgiem zaznaczone są miejsca w których w wyniku zmiany planu dopuszczona będzie budowa wysokich budynków mieszkalnych.

Nowe bloki na Osiedlu Jegiellońska
W ostatnim czasie przedstawiciele SML-W przyznali, że planują budowę 3 nowych budynków wielorodzinnych na osiedlu Jagiellońska. Na pierwszym miejscu jest budynek przy ul. Broniewskiego pomiędzy blokami nr 7 i nr 11 z 73 mieszkaniami, na który w grudniu 2015 r. SML-W wystąpiła już o pozwolenie na budowę. Kolejne zapowiadane lokalizacje to: blok przy ul. Norwida, na tyłach MOK-u, w kierunku parku im. Jana Pawła II oraz blok przy ul. Ogrodowej, na tyłach Urzędu Skarbowego. Na tym nie kończą się jednak plany zagęszczania zabudowy osiedla. W dalszej perspektywie możliwe jest powstanie nowych wielorodzinnych budynków przy ul. Piłsudskiego. Pierwszy niedaleko skrzyżowania z ul. Sobieskiego, naprzeciwko kościoła, przed blokiem nr 43, a drugi w pobliży urzędu skarbowego, w miejscu parkingu, naprzeciwko zamkniętego osiedla. Planowana była także zabudowa terenu przy ul. Królowej Jadwigi, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 7. W planach SML-W były także nowe budynki wielorodzinne: przy ul. Kazimierza Wielkiego pomiędzy blokami nr 27 i nr 14 oraz pomiędzy blokami nr 8, nr 26 i nr 21, do tej pory jednak na na przeszkodzie w ich realizacji stał nieuregulowany stan prawny nieruchomości.

Czarnym okręgiem oznaczono miejsca w których możliwa jest realizacja bloków wielorodzinnych. Niebieskim kolorem oznaczono miejsca w których SML-W zamierza rozpocząć inwestycje w najbliższym czasie.

Czarnym okręgiem oznaczono miejsca w których możliwa jest realizacja bloków wielorodzinnych. Niebieskim kolorem oznaczono miejsca w których SML-W zamierza rozpocząć inwestycje w najbliższym czasie.

Bloki na Piaskach
Pomimo protestów części mieszkańców oraz wspólnot mieszkaniowych, na początku kwietnia br. ruszyła budowa bloku na działce 1/30, w samym centrum osiedla Piaski. Wcześniej było tam boisko oraz parking, a teren docelowo przeznaczony był na budowę infrastruktury osiedlowej. Pod takim właśnie warunkiem Wojskowa Agencja Mieszkaniowa podarowała ten teren gminie Legionowo. Miasto zdobyło jednak zgodę agencji na zmianę tego przeznaczenia i teraz buduje tam blok z 30 mieszkaniami, garażem podziemnym i usługami na parterze. Przylegająca działka, na której w tzw. blaszakach znajdują się pawilony handlowe również została przeznaczona przez Agencję na sprzedaż. Z kolei pod koniec 2015 r. deweloper z Nowego Dworu Mazowieckiego kupił działkę u zbiegu ulic Sybiraków i Piaskowej, na której stoi tzw. okrąglak. Zapewne niedługo rozpocznie wznoszenie tam budynków mieszkalnych.

WOJCIECH DOBROWOLSKI

w.dobrowolski@tio.com.pl

Więcej o dogęszczeniach przeczytasz:

Planują drugi Pekin

LEGIONOWO. Ruszają dogęszczenia

DZIWIĘ SIĘ. Dogęszczenia, czyli szczyt hipokryzji

Komentarze

8 komentarzy

 1. Andrzej odpowiedz

  marko, ty najwyraźniej nie wiesz co to jest sprzeczność – biedaku.

 2. marko_o odpowiedz

  Dostrzegam sprzeczność w niektórych wypowiedziach. Zabierają nam miejsca do parkowania i jednocześnie piszecie o zanieczyszczeniu miasta. Wasze samochody i Wasze domki generują zanieczyszczenie. Może niektórzy nie zdają sobie z tego jeszcze sprawy.

  1. Daro odpowiedz

   Nie widzę żadnej sprzeczności. Czym więcej mieszkańców to automatycznie więcej samochodów na ulicach,
   A w efekcie zwiększone zanieczyszczenie powietrza, większe korki generujące dodatkowe zanieczyszczenia, brak miejsc do parkowania
   Potrafi to pojąć kilkuletnie dziecko

 3. Gabriel odpowiedz

  kochani to nie my powinnismy udowadniać że samorzadowiec coś, zajeumał, dla siebie czy członka rodziny. TO ONIE POWINNI UDOWODNIĆ ŻE TAK NIE JEST bo to my ich wybieramy !!!!!!!!!!

 4. marko_o odpowiedz

  Dobrze ze to i owo zamieszcza zdjęcie miasta. Widać jak faktycznie to ‘zagęszczenie’ wygląda. Wygon goni wygon. Zagęszczenie wynika z faktu, że terytorialnie Legionowo jest niewielkim miastem i do samych granic miasta można spotkać zabudowę.

  “najpierw okradli nas z ładnych widoków z okien na wydmy, potem z czystego powietrza i ostatnich wolnych przestrzeni, z miejsc do parkowania” Rozumiem, że chodzi czytelnikowi o miejsca do parkowania dla rowerów?

  1. Daro odpowiedz

   Teraz na tym portalu uprawiasz swoją nieudolną propagandę
   marco_o kto jeszcze uwierzy w mit o “kwitnącym Legionowie” i “kochającym to miasto prezydencie” bo takie wpisy pojawiły się ostatnio na forum
   Mieszkańców masz chyba za kompletnych idiotów skoro uważasz że po napisaniu tekstu o wygonach zmęczeni szukający miejsca do parkowania i patrzący na wciskane na siłę bloki mieszkańcy nagle uwierzą że mieszkają w raju

  2. Ana odpowiedz

   marko_o. miałbyś pole do popisu w podobnych terytorialnie do Legionowa miastach gdzie gęstość zaludnienia jest o połowę mniejsza.
   Ile nowych bloków można jeszcze wybudować ile zieleni wyciąć,ile tam jest placy do zabetonowania
   Moze tam poszukaj inspiracji a w Legionowie daj ludziom spokój

 5. Ewa odpowiedz

  Przede wszystkim okradają nas z pieniędzy, jak tak dalej pójdzie z tymi dogęszczeniami, to stracimy wszyscy, bo spadną na łeb ceny naszych mieszkań. Nikt tu nie będzie chciał mieszkać i nikt nie będzie chciał kupować tych mieszkań. Nie ma gdzie postawić samochodu, nie ma gdzie pójść na spacer, a jak słychać to powietrze jest koszmarnie zatrute. I wszystko to dzięki Rosiakowi, Smogorzewskiemu i radnym, bo to oni zarabiają na tych dogęszczeniach. ewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *