MIASTO TORAMI PODZIELONE. Zablokują budowę tunelu na Bukowcu

2019-06-11 5:55:33

Mieszkańcy Bukowca ostrzegają, że nie dopuszczą do budowy jakiejkolwiek nowej przeprawy, która powodowałaby zwiększenie ruchu pojazdów, a tym samym negatywnie oddziaływała na życie i zdrowie mieszkańców. Badania wykonane jeszcze przed otwarciem marketu budowlanego w Jabłonnie – już wskazywały na znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu


Od dłuższego czasu, ul. Kwiatowa i inne ulice na Bukowcu służyły jako objazd dla wiecznie zakorkowanej drogi krajowej nr 61. Powodowało to protesty okolicznych mieszkańców, którym szczególnie dawały się we znaki samochody ciężarowe. Obecnie, po uruchomieniu marketu budowlanego w Jabłonnie i wybudowaniu ul. Akademijnej sytuacja ta jeszcze się pogorszyła. Ruch jest coraz większy, bo kierowcy mogą wprost z obwodnicy skracać sobie drogę przez Bukowiec.

Widmo nowej przeprawy

Zdaniem wielu osób uruchomienie nowej bezkolizyjnej przeprawy na Bukowcu, na przedłużeniu ulic Polnej i Kwiatowej albo przy ul. gen. Roi, którą preferują władze miasta, jeszcze zwiększy niedogodności odczuwane przez mieszkańców.
– Kto mądry tak planuje? Przecież wtedy wszyscy zaczną jeździć przez ten tunel. Co tu będzie się działo jak wpuszczą TIR-y w zabudowę jednorodzinną. Jak nie zrobią ograniczeń dla ciężarówek to rozjadą całą dzielnicę – mówi pan Krzysztof z ul. Kwiatowej.

Formalnie zablokują budowę

Część mieszkańców ostrzega, że nie dopuszczą do budowy jakiejkolwiek przeprawy na Bukowcu, jeśli miałaby to być jedyna nowa przeprawa w mieście.
– Wiemy jakie piekło mają ludzie przy ul Krakowskiej, Al. Róż i Al. Legionów po uruchomieniu tam na Przystanku tunelu. Dlatego wykorzystamy wszystkie środki prawne, aby do takiej sytuacji nie doszło u nas, na Bukowcu – mówi inny mieszkaniec zaangażowany w sprawę ograniczenia ruchu pojazdów przez ul. Bukowca. Twierdzą też, że może nie podejmowaliby takich zdecydowanych działań, gdyby miasto zaczęło budować jednocześnie dwie przeprawy.
– Wtedy prawdopodobnie ruch samochodowy rozłożyłby się na większą ilość przepraw. Ale w tej sytuacji, gdyby powstał tylko jeden tunel, całe miasto by tędy jeździło, bo na drodze krajowej i w tunelu na Przystanku ciągle się korkuje – twierdzi jedna z mieszkanek Bukowca.

Nadmierny hałas jest już dziś

Dotychczasowe działania mieszkańców już przyniosły efekty. Starosta Legionowski, po wykonaniu badań poziomu hałasu, w marcu br. wydał decyzję nr 58/2019, w której nałożył na Gminę Miejską Legionowo obowiązek ograniczenia ruchu pojazdów. W jej efekcie, na ul. Kwiatowej zainstalowano szykany drogowe. Jednak jak twierdzą mieszkańcy, od momentu otwarcia centrum handlowego w Jabłonnie, ruch na Kwiatowej znowu wzrósł w stosunku do tego, co było wcześniej. Mieszkańcy są więc pewni, że otwarcie nowej przeprawy przez tory zwiększy jeszcze niedogodności jakie już dziś muszą znosić. I dlatego nie zamierzają siedzieć z założonymi rękami.

Ekrany wzdłuż ul. Kwiatowej

W liście, jaki jeden z mieszkańców skierował do Rady Miasta w Legionowie czytamy: – Wyrażamy obawę, czy możliwe będzie (w przypadku budowy przeprawy na Bukowcu – przyp. red.) spełnienie norm ochrony środowiska na ulicy Kwiatowej w Legionowie (…). Mając na względzie trudności w doprowadzeniu poziomu hałasu do dopuszczonego przepisami prawa już teraz (…), bez wątpienia konieczne będzie podjęcie specjalnych i kosztownych działań w tym zakresie, w szczególności budowy ekranów dźwiękochłonnych na całej długości ulicy Kwiatowej i po jej obu stronach. Konieczne będzie również zabezpieczenie przed drganiami (…). Mieszkaniec ten zwraca Radzie Miasta także uwagę, że wybudowanie specjalnych i kosztownych zabezpieczeń przed hałasem i drganiami w środku gęstej zabudowy dzielnicy domów jednorodzinnych bezpowrotnie zdegraduje charakter tej części miasta, a także znacząco podniesie koszty całej inwestycji.

Będą patrzeć na ręce

Z rozmów z mieszkańcami dowiadujemy się również, że będą oni śledzić od początku cały proces inwestycyjny, w przypadku ewentualnej budowy bezkolizyjnej przeprawy na Bukowcu. Twierdzą też, iż będą w nim aktywnie uczestniczyć, aby kwestie związane z ochroną środowiska nie zostały zaniedbane. Zapowiadają również, że dołożą wszelkich starać, aby ewentualna nowa przeprawa nie miała negatywnego wpływu na zdrowie i życie okolicznych mieszkańców. Jak stwierdził jedn z mieszkańców, samo pilnowanie przestrzegania obowiązujących procedur może opóźnić inwestycję o kilka lat.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

7 komentarzy

 1. Nikt odpowiedz

  Na terenie Legionowa wpuścić tory w kanał. Wówczas nad torami bedzie można ustawiać kładki, budynki, markety. Przy okazji zrobi się cicho.

 2. prawda ekranu odpowiedz

  jedyne wyjscie to przegonic saMca “aLfa” z jego stadem, widok przeżuwacza kręcacego “moedĄ” w blasku fleszy i kamer LTV informacji na kazdej sjescie jest juz obrzydliwy,
  dopóki ich sie nie przegoni na inne psatwisko to tak bedzie takie miendolenie dla miendolenia aby nie powiedzec bardziej obrazowo, che che che

 3. hieniu odpowiedz

  Sytuację da się jeszcze naprawić. Źródłem problemów jest robienie jednej przeprawy i zamykanie drugiej. Przepraw powinno być więcej, wtedy ruch by się rozłożył na wiele i nie byłoby katastrofalnego wzrostu nigdzie. Nie ma wyjścia w tej chwili – trzeba rozmontować kładkę w ciągu parkowej i wyszyńskiego i przywrócić przejazd. Jeszcze kilka takich samych przejazdów zrobić – na przedłużeniu krasińskiego (zamiast wiaduktu), na roi przejazd nie tunel. Na kwiatowej/polnej oczywiscie zostawic. Koszty beda mniejsze. Sterowanie szlabanami zdalne. Ruch zmniejszy sie na zatloczonych przejazdach koszteem wzrostu na parkowej, krasinskiego i roi. Ale jesli bedzie tyle przepraw to przestana sie korkowac.

  1. Victor odpowiedz

   Po prostu Bingo, masz rację

 4. misiu odpowiedz

  Jak nie zbudują szybko jakiejś przeprawy to ludzie wywalą niedługo ze stołków każdego kto by to nie był. Cały czas budują nowe bloki i osiedla domów w Wieliszewie, Skrzeszewie, Olszewnicy, Jabłonnie i Chotomowie. Wszyscy pchają sie samochodami przez Legionowo a maja do dyspozycji tylko zakorkowaną droge krajową z wiaduktem oraz ten nieszczęsny tunel.

  1. Victor odpowiedz

   300 % racji, trzeba spowodować, by wesoły Romek zaczął poważnie myśleć o mieszkańcach. To są skutki 16 lat NICNIEROBIENIA w sprawie przepraw przez tory

 5. Krzysztof odpowiedz

  Romek sie ucieszy, dalej będzie mógł nic nie robić a w dodatku będzie miał na kogo zwalić winę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *