Mieszkanie z rynku pierwotnego – o czym należy pamiętać?

2018-03-06 11:30:21

Wybór czterech kątów to dla wielu ludzi jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wcale nie oznacza, że werdykt stanie się łatwiejszy, a z naszych barków spadnie część związanych z tym formalności. Takie rozwiązanie obok zalet niesie za sobą także pewne zobowiązania. Warto podejmować decyzję rozważnie, by uniknąć ewentualnych nieporozumień. Oto kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

 

Możliwości finansowe

Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego mieszkania, warto upewnić się, na co pozwala nasze zaplecze finansowe. Na początku trzeba odwiedzić kilka banków i zapoznać się z ofertami kredytów hipotecznych. Warunki udzielenia kredytu mają decydujący wpływ na to, jaką sumą będziemy dysponować, dobrze więc poświęcić trochę czasu na wybór najkorzystniejszego rozwiązania.

Pamiętaj o tym, że kupno mieszkania na rynku pierwotnym to także koszt jego wykończenia i umeblowania. Należy więc brać pod uwagę takie oferty, których górny przedział cenowy nie będzie oznaczać funkcjonowania w lokum w stanie surowym. Na ten cel dobrze jest przygotować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Metraż

Wybór właściwego metrażu dostosowanego do potrzeb domowników to kolejna kwestia, której należy poświęcić sporo uwagi. Zakup małego mieszkania bardzo szybko może okazać się błędem. Z kolei duży lokal to również odpowiednio większe opłaty za media. Dobrze więc wcześniej określić rzeczywiste potrzeby i według tych kryteriów kierować się wyborem lokum. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poświęcić więcej czasu i dokładnie przeanalizować ofertę dewelopera. Duże kompleksy mieszkaniowe oferują zazwyczaj mieszkania o zróżnicowanych metrażach. Cieszącym się dużą popularnością jest m.in. warszawskie osiedle 19. Dzielnica, które poza świetną lokalizacją we wszystkich etapach oferuje szeroki wybór bardzo dobrze zaprojektowanych mieszkań – od małych kawalerek (w których można wyodrębnić część sypialnianą) po duże mieszkania z tarasami – więcej na tej stronie.

Dokumenty

Dokumenty przy zakupie mieszkania to nie tylko umowa finalizująca transakcję, ale również szereg planów i ustaleń, z którymi należy zapoznać się odpowiednio wcześnie. Wszystkie informacje, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze nieruchomości, znajdują się w prospekcie informacyjnym sporządzonym przez dewelopera. Można tam sprawdzić m.in. historię jego poprzednich inwestycji, prawny status działki oraz to, czy w okolicy planowane są inne przedsięwzięcia (drogi, oczyszczalnie ścieków itp.).

Wskazane jest sporządzenie umowy deweloperskiej, która będzie regulować wszystkie kwestie dotyczące zakupu. Po zrealizowaniu inwestycji, następuje odbiór lokalu i zawarcie ostatecznej umowy przenoszącej własność.

Okolica

Czynność tak banalna, jak poznanie otoczenia, w której planujemy kupić mieszkanie, może mieć ogromny wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. Usytuowanie osiedla bądź budynku jest niesamowicie ważne. Dobrze jest więc rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić kilka szczegółów. Warto zainteresować się tym, w jakiej odległości znajdują się najbliższe sklepy, czy w godzinach szczytu pobliskie drogi są przejezdne, oraz czy w wyjątkowych okolicznościach będziemy mieć alternatywę w postaci komunikacji miejskiej. Drogę z domu do miejsca pracy pokonuje się codziennie, powinno się wiec zadbać o to, by położenie mieszkania nie sprawiało, że będzie ona uciążliwa.

Wykończenie

Gdy prace budowlane dobiegną końca, wystarczy tylko odebrać klucze i gotowe – nic bardziej mylnego. Przed odbiorem mieszkania należy sprawdzić, w jakim stanie przekazuje je deweloper. Czy ściany i podłoga są proste i równe? Czy wszystkie instalacje są prawidłowo poprowadzone? Czy w mieszkaniu nie ma skaz bądź zacieków? Wczesna reakcja i zwrócenie uwagi na niedogodności spowoduje, że deweloper usunie usterki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *