Mobile First Indexing – mobilna rewolucja Google

2017-06-01 10:49:55

Od kilku sezonów Google konsekwentnie prowadzi mobilną akcję eksperymentalną, której celem jest udoskonalenie algorytmu i wprowadzenie rewolucyjnych zmian na szeroką skalę. Mowa o indeksie Mobile-first – czym jest i jakie ma znaczenie?

 

 

Desktop vs mobile

Obecnie w pierwszej kolejności Google ocenia pod każdym względem witryny desktopowe, niezależnie od tego, czy są responsywne, czy nie. Sytuacja ma ulec diametralnej zmianie już w ciągu najbliższych kilku miesięcy – to struktura wersji mobilnej strony internetowej z całą jej zawartością będzie brana pod uwagę jako pierwsza. Indeks Mobile-first promujący strony mobilne ma na celu przede wszystkim poprawić użyteczność wyszukiwarek. Ponadto wszystkie witryny, które na ten moment są responsywne, a ich treści dynamiczne, otrzymują bonus od Google – indeksację z użyciem robotów mobilnych.

Mobilne wytyczne

Gotowa wersja mobilna strony i wdrożenie indeksu wraz z pomyślnym przejściem mobilnej optymalizacji nie musi być wystarczająca. Warto pamiętać o tym, że podstawowym elementem wyszukiwarek Google są treści, stąd niezwykle istotne jest, aby responsywny serwis obfitował we wszystkie składniki wcześniejszej wersji desktopowej (linki, treści, odnośniki, grafiki).Wyłącznie dzięki temu robot będzie mógł dokonać kompleksowej oceny wartości naszej strony. Więcej informacji na temat RWD można znaleźć w artykule napisanym przez specjalistów z poznańskiej agencji interaktywnej: http://www.high-interactivity.pl/strona-responsywna-czym-jest-komu-sluzy/.

Ponadto Mobile-first index koncentruje się również na nowoczesnych funkcjonalnościach strony, tj. zakładkach czy rozwijanych boksach, które znacznie ułatwiają użytkownikom poruszanie się po witrynie. Zatem perspektywa pozytywnej indeksacji zakłada nie tylko właściwe zoptymalizowanie strony dla urządzeń mobilnych, ale także projekt zgodny z zasadami UX.

Ważne aspekty Mobile-first indexingu

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

– rich snippety i microdane – należy wdrożyć je zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej przed zmianą algorytmu, ponieważ Googlebot zeskanuje wyłącznie stronę mobilną;

– nagłówki – krótkie i tworzone z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych, a nie Googlebocie;

– szybkość ładowania strony – Google wciąż pracuje nad kwestią szybkości jako czynnika rankingowego.

Co dalej? Indeks mobilny wciąż jest w fazie testowania, niemniej warto już teraz pomyśleć o dopasowaniu swojej strony do urządzeń mobilnych, zanim indeksacja ruszy na dobre, a na ewentualne zmiany będzie już za późno.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *