Facebook

Moda i muzyka

2021-09-06 8:36:51

Zaprzeczanie wpływu muzyki na modę jest głupotą. A nieprzyznanie im wspólnych mianowników jest szaleństwem. Ich szalony tandem miłosny jest tematem dzisiejszego artykułu


Świat branży modowej szybko wchłania rzeczywistość we wszystkich jej przejawach, poprzez interakcję z kulturą, polityką i muzyką. Ukazuje chwilowy stosunek człowieka do ubrań i dodatków, jako pomoc w zamanifestowaniu naszej indywidualności, niszczenia zakazów, likwidowanie kompleksów. Tak zawsze było i zawsze będzie. Tak więc zapraszam w podróż od rodzimego Rock&Roll`a, ulubionych stylizacji punków nie zapominając o gotyckim „Total black”.

Rock`n`roll
Symbiotyczna miłości do mody i muzyki zaczęła się na długo przed pojawieniem się show-biznesu, ale nie posuniemy się tak daleko. Zaczniemy od lat 50-tych. Pierwszym, który mógł dokonać rewolucji w świadomości był dom mody Christian Dior i Yves Saint Laurent. Odrzucili oni konwencjonalne zasady wyglądu i pozwolili energii młodości zamanifestować się w ich ubraniach. W szafach znalazły się elementy garderoby roboczej, mundury wojskowe, skórzane kurtki ze skóry krokodyla, czapki hełmowe… Od tego momentu możemy mówić o pojawieniu się pierwszych modowych subkultur i „młodzieżowej mody” . Na tle zamieszek król rock`n`roll`a Elvis Presley stał się uosobieniem stylu rockabilly. Słynna skórzana kurtka Perfecto błyskawicznie okazała się atrybutem ubioru amerykańskich pilotów i symbolem męskości, a obcisły dżinsowy kombinezon w końcu podbił kontynent amerykański! Rock`n`roll wstrząsał Stanami Zjednoczonymi przez długi czas, aż pojawili się The Beatles. Czwórka z Liverpoolu wprowadziła do mody dopasowane garnitury bez kołnierzyka z okrągłym dekoltem, zwężane spodnie w stylu Chesterfield i męskie buty na obcasie. Myślisz, że to wszystko? John Lennon stworzył kultowe okrągłe okulary Tishade, które wciąż kojarzą się z The Beatles.

Lekkomyślny punk i pojawienie się kultu szaleństwa

Liczne style lat 60. i 70. pojawiają się raz po raz na wybiegach i w codziennym życiu celebrytów. Ciągłe eksperymenty, odrzucanie reguł, gra form i treści pozwoliły na pojawienie się retro-futuryzmu, stylu boho, punka, a ukoronowaniem emocjonalnej intensywności stał się kult szaleństwa. W tak krótkim czasie nastąpił niesamowity skok od „dzieci kwiatów” z lat 60. wychwalający uniwersalną miłość do szalonych i agresywnych lat 70., które nie uznają żadnych zakazów. Teraz wydaje się to kompletnym szaleństwem, ale wtedy punkowcy zachowali równowagę między zupełnie innymi stylami i światopoglądami. Vivienne Westwood stworzyła w sklepie «Seditionaries» zupełnie nową kulturę, przepełnioną seksualnością i wzywaniem do miłości. Modna garderoba pierwszych punków składała się ze szkolnych marynarek wywróconych na lewą stronę, fajkowych spodni, obcisłych T-shirtów z nadrukiem w postaci przebijającego klatkę piersiową zamka. Dodać tutaj należy erotyczne napisy i agrafki, zamiast biżuterii. Rewolucyjny fetyszyzm wykraczał poza nastoletnią agresję, docenili go nie tylko przyjaciele projektanta, ale i muzycy. Co zaskakujące, w tamtym momencie w ramach istniejących trendów zaczęli pojawiać się przedstawiciele „kosmicznego” stylu. Trudno to sobie wyobrazić, ale w latach 70. i 80. David Bowie otworzył dla fanów nowy szokujący wizerunek, pozostawiając cechy płci burżuazyjnej. Później z dorobku Bowiego skorzystają przedstawiciele „glam rocka”, grupa Gossip, która w 2007 roku zastąpiła stereotypowe piękno lat 90-60-90. Solistka Beth Ditto wejdzie na podium, mimo niskiego wzrostu, otyłości, niekonwencjonalnej orientacji i ozdobi okładki światowego światowych magazynów.

Total black – „Całkowita czerń” kultury gotyckiej i post punkowej

Post-punk rozwinął się w latach 80. i przerodził się w późniejszą kulturę gotycką, zatopioną w totalnej czerni, aksamicie i miłości do symboli. To ekscentryczność wyglądu Roberta Smitha i melancholijna ekspresja Joy Division pomogły ukształtować estetykę nowej subkultury. Która przez długie lata konkurowała z agresywnym stylem punkowym. Wiele nieformalnych subkultur preferuje czerń, czasem uzupełniając ją innymi kolorami. W przypadku stylu gotyckiego czerń jest koniecznością. Tylko sporadycznie w stroju mogą pojawić się odcienie czerwieni (najczęściej dla imitacji krwi) lub bladoniebieskie, fioletowe – barwy trupich plam. W tej chwili nie żartuję i nie próbuję nikogo obrazić. Faktem jest, że styl gotycki był w dużej mierze inspirowany popularnością mrocznych wiktoriańskich opowieści o wampirach i śmierci. Prawdę mówiąc to nie muzyka tak bardzo wpłynęła na styl, ile literatura. Ponieważ melodramat nie jest obcy gotykowi, w strojach mogą być obecne welony i koronki. Gorsety ze sznurowaniem i bufiastymi spódnicami zostały zapożyczone z epoki wiktoriańskiej.

Styl rockowy

Klasyczny przykład stylu dla prawdziwego buntownika. Styl nie ma praktycznie granic, z wyjątkiem strojów na koncerty. Cechy charakteryzujące ten styl: jeansy (niebieskie lub czarne), t-shirty w podstawowych kolorach lub z nadrukami zespołów rockowych, skórzane kurtki, okulary przeciwsłoneczne. Głównym kolorem stylu jest czerń. Kobiece detale będą obecne w szykownym rockowym looku: stylowe torebki, czółenka i tak dalej.

Styl heavy metal

Istnieje wiele stylów w klimatach około punkowych i rockowych. Must-have: jeansy, czarne T-shirty, skóra (kurtki, spodnie). Charakterystyczną cechą stylu jest niemal integralne wykończenie z metalowymi dodatkami: nity, szpilki, kolce, ćwieki i tak dalej. Uderzającym przykładem są zdjęcia piosenkarki Alyssy White-Glaz, uznawanej za jedną z najseksowniejszych artystek metalowych.

W następnym numerze o pozostałych stylach mody czerpiącej garściami z muzyki. 

Konstantin Miro
stylista i projektant mody
prowadzi autorską
Pracownię & Showroom 
tel. +48 781 313 892
Napisz do mnie:
kon.miro@gmail.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *