Modernizacja oświetlenia a praca produkcji w tym samym czasie

2018-12-18 7:50:43
Jakiekolwiek prace modernizacyjne w zakładach przemysłowych zwykle wiążą się z koniecznością zatrzymania produkcji i pozostawienia czystego pola pracy dla techników wymieniających elementy konstrukcji czy instalacji budynku. Przestoje takie nie są oczywiście pożądane, jako że zawsze wiążą się ze stratą cennych dni pracy i możliwych do wygenerowania w ich trakcie zysków, dlatego też wiele przedsiębiorstw odsuwa wszelkie prace modernizacyjne na bok lub rezygnuje z nich całkowicie. Niektóre zmiany są jednak niezbędne, szczególnie gdy ich efekty miałyby w perspektywie znacząco obniżyć koszty utrzymania przedsiębiorstwa i jedną z tego typu zmian jest modernizacja oświetlenia zakładu. Czy można przeprowadzić ją bez zamykania produkcji?

 

Modernizacja oświetlenia w zakładach produkcyjnych – wyzwania montażowe

Klasyczne lampy halogenowe i świetlówki stosowane w halach produkcyjnych gwarantowały od zawsze bardzo wysokie natężenie światła wymagane przy precyzyjnych zadaniach na różnorodnych stanowiskach pracy. Rezygnacja z nich na rzecz energooszczędnych rozwiązań nie stanowiła dotąd wartościowego rozwiązania, ponieważ przed pojawieniem i rozpowszechnieniem się oświetlenia LED nic nie było w stanie osiągnąć tej samej efektywności przy niższym poborze mocy. Dziś jednak dzięki popularyzacji i udowodnionej skuteczności nowoczesnej technologii ledowej wiele przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w modernizację oświetlenia.

Wyzwania, jakie stają na ich drodze są jednak liczne, a najpoważniejszym z nich jest przeprowadzenie prac modernizacyjnych bez konieczności zamykania produkcji na hali. Zastosowana metoda pracy musi uwzględniać więc nie tylko zachowanie perfekcyjnego porządku podczas robót modernizacyjnych, ale też uniknięcie wzajemnego przeszkadzania sobie pomiędzy pracownikami produkcji a monterami oświetlenia.

Kolejnym problemem może okazać się osiągnięcie wymaganej przez przedsiębiorstwo sprawności oświetlenia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wytrzymałości opraw i minimalizacji ingerencji w stworzoną instalację – przy ograniczonym czasie pracy i konieczności zachowania przestrzeni dla standardowej pracy fabryki, zmiana rozmieszczenia oświetlenia nie wchodzi raczej w grę.

Ostatnie, a jednocześnie największe wyzwanie to oczywiście energooszczędność – wybór oświetlenia LED oznacza zwykle obniżenie kosztów energii elektrycznej wymaganej do oświetlenia danej przestrzeni, jednak wyzwaniem może okazać się osiągnięcie wysokiej sprawności oświetlenia i osiągnięciem znacznie niższych kosztów jednocześnie. Z wszystkimi tymi wyzwaniami można sobie jednak poradzić, czego dowodem jest modernizacja przeprowadzona przez firmę Luxon w zakładach produkcyjnych Simoldes Plasticos.

Efektywna modernizacja oświetlenia w hali produkcyjnej

W przypadku wspomnianej realizacji prace modernizacyjne oświetlenia zostały ograniczone do godzin nocnych, w których fabryka nie podejmowała żadnych prac produkcyjnych i hala pozostawała do dyspozycji ekipy oświetleniowej. Rozwiązanie to jest niezwykle pomysłowe i wydajne, bo choć prace są ograniczone czasowo i mogą finalnie potrwać nawet miesiąc, pracownicy fabryki nie muszą dostosowywać swojej pracy do obecnych w fabryce monterów oświetlenia.

Jednocześnie też możliwe jest wydzielenie stref pracy dla konkretnych etapów realizacji, dzięki którym z pracy produkcyjnej można na krótki okres wyłączyć kilka stanowisk pracy bez zatrzymywania płynnego funkcjonowania pozostałych obszarów fabryki. Planowanie tego typu działań jest zdecydowanie dużym zadaniem organizacyjnym zarówno dla firmy zajmującej się modernizacją oświetlenia jak i dla samej fabryki, jednak finalnie jego rezultaty są znacznie korzystniejsze niż w wypadku całkowitego wyłączenia produkcji na czas modernizacji.

Rozwiązanie problemu uzyskania wysokiej wydajności oświetlenia przy jednoczesnym obniżeniu jego kosztów może być osiągnięte poprzez połączenie instalacji nowoczesnych i odpornych na przemysłowe warunki pracy opraw z diodami ceramicznymi, które wykazują się znacznie wyższą wytrzymałością na czynniki szkodliwe niż diody plastikowe i tym samym znacznie lepiej sprawdzają się w halach produkcyjnych niż standardowe diody LED czy też tradycyjne żarówki i świetlówki.

Szczególnie istotna jest tu odporność na wysokie temperatury oraz korozję związaną z obecną w powietrzu wilgocią i związkami chemicznymi. Zgodnie z informacjami odnośnie ceramicznych diod LED dostarczonymi przez firmę Luxon, współczynnik korekcji mocy (PF) mówiący o ilości generowanej mocy biernej przez oprawę jest wyższy niż 0,98, a im jest bliższy wartości 1, tym pobór energii przez dane źródło światła jest niższy.

Ostatnim elementem modernizacji oświetlenia przynoszących oszczędności energetyczne bez ryzyka zmniejszenia wydajności oświetlenia jest zainstalowanie nowoczesnych i inteligentnych systemów sterowania oświetleniem wykorzystujących multisensory w celu mierzenia ilości światła dziennego w pomieszczeniu i dostosowywania na jego podstawie natężenia światła sztucznego.

Przeprowadzenie modernizacji oświetlenia w zakładzie produkcyjnym bez konieczności przerywania pracy samego zakładu to zdecydowanie wyzwanie, przed którym stoi dziś naprawdę wiele przedsiębiorstw rozważających decyzję o podniesieniu efektywności energetycznej własnego zakładu. Projekt firmy Luxon zrealizowany w zakładach Simoldes Plasticos pokazuje, że przy odpowiednim planowaniu pracy i umiejętności podejmowania rozsądnych kompromisów nie jest to jednak niemożliwe. Efekty, jakie można uzyskać dzięki takiej modernizacji są na tyle korzystne, że nawet rozciągnięcie prac modernizacyjnych na nietypowe godziny pracy przez co najmniej miesiąc zostaje szybko zrekompensowane.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *