MOTOPARALOTNIARSTWO. „Lojak” z szansami na zwycięstwo

2016-07-12 10:58:06

Rozmowa z mistrzem Polski Pawłem Kozarzewskim.

Od 11 do 16 lipca 2016 w Serocku odbędą się XVIII Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski. Jaka jest ranga tych zawodów?

Klasyczne Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski są najważniejszą imprezą w kraju dla pilotów motoparalotniowych i odbywają się tylko raz w roku. Na podstawie wyników z tych zawodów powoływana jest Motoparalotniowa Kadra Narodowa na następny sezon. Są jeszcze inne odmiany Mistrzostw Polski – w miniony weekend odbyły się pierwszy raz Mistrzostwa Polski w konkurencjach technicznych, gdzie zostałem wicemistrzem Polski. Zapewne w tym roku będą jeszcze Mistrzostwa Polski w slalomach. Klasyczne Mistrzostwa Polski z polskich imprez są najważniejsze. Przy okazji wyniki z tych zawodów wliczają się do Motoparalotniowego Pucharu Polski (jest 5 imprez pucharowych w ciągu roku), które są zawodami dla zawodników z licencją sportową. Wliczają się również do Polskiej Ligi Motoparalotniowej ze współczynnikiem 150% do rankingu – to te same zawody co puchar, tylko łatwiejsze konkurencje i dla amatorów.

Jak ważne będą te zawody dla Ciebie, biorąc pod uwagę Twoje dotychczasowe osiągnięcia?

Te zawody będą dla mnie bardzo ważne. Po pierwsze: odbywają się na „moim podwórku”, po drugie – bronię tytułu Mistrza Polski w klasie PF1 wywalczonego w zeszłym roku w Częstochowie. Po trzecie – te zawody, to ostatni sprawdzian przed klasycznymi mistrzostwami świata w Anglii, na które wyjeżdżam w połowie sierpnia.

Skąd pomysł na organizację Mistrzostw świata w Serocku?

Pierwszą osobą, która wpadła na pomysł organizacji mistrzostw w Serocku był dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji – Maciej Goławski. Kiedy pierwszy raz poleciał ze mną tandemem, zrozumiał piękno tego sportu. Myślałem, że technicznie nie uda się tu zorganizować zawodów, bo nie ma lotniska, ale jak widać – dla Serocka nie ma rzeczy niemożliwych. Ja za każdym razem podkreślałem, że Serock to odpowiednie miejsce, ze względu na położenie (mniej więcej środek Polski), nigdy tu nie lataliśmy więc teren jest nowy i dobry do zawodów, z piękną okolicą i wieloma atrakcjami. Na pewno będziemy nie lada atrakcją dla osób, które będą nas oglądać. Mam nadzieję, że również atrakcje przygotowane przez organizatorów przyciągną na zawody sporą publiczność.

Jakie masz nastawienie przed tymi zawodami? Obawiasz się konkurencji?

Jak przed każdymi zawodami lecę po złoto. W tym roku odpuściłem latanie slalomów i skupiłem się na klasyce. Za mną dwie imprezy Pucharu Polski – pierwszą wygrałem, w drugiej byłem drugi w swojej klasie. Łatwo nie będzie, bo poziom polskich zawodników jest bardzo wysoki, ale ja też łatwo się nie poddaję i będę zawzięcie bronił tytułu.

Czy jest coś, co może Wam przeszkodzić w zawodach?

Jedynie pogoda, ale na szczęście to nie są zawody weekendowe, tu mamy tydzień czasu na rozegranie konkurencji. Wystarczą cztery, aby zawody się odbyły, jestem dobrej myśli. Zapraszam do kibicowania, Wasze wsparcie na pewno nam się przyda!

Czego się życzy motoparalotniowcom przed zawodami?

Tyle samo startów, co lądowań.

W takim razie życzymy, i trzymamy kciuki! Powodzenia!

A.W./UMiG Serock

Fot. Grzegorz Misiak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *