Mozaika na 70-lecie nadania praw miasta

2021-12-17 9:34:37

Od czwartku (16 grudnia) na ścianie podporowej pod balkonem ratusza można oglądać mozaikę przygotowaną z myślą o 70 rocznicy nadania praw miejskim naszemu miastu. Dzieło to powstało z inicjatywy Fundacji Promień Słońca i Andrzeja Bochacza, autora wielu witraży zdobiących nasze miasto. Zrealizowane je ze środków miejskich w ramach inicjatyw lokalnych, a uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 3 maja 2022 r.


Umiejscowienie mozaiki nie jest przypadkowe. Z jednej strony znajduje się na wprost wejścia głównego do budynku urzędu miasta. Z drugiej strony nie rzuca się w oczy i nie naruszy spójnej harmonii elewacji. Natomiast sam obraz przedstawia sceny z architektury dawnego i obecnego Legionowa. Lewa strona to dworzec PKP w latach pięćdziesiątych i współcześnie. Po prawej można zobaczyć willę Bratki, która przed wojną była urzędem gminy, po wojnie szpitalem położniczym, a współcześnie jest siedzibą Muzeum Historycznego. Na dole mozaiki pokazano współczesny ratusz. Obrazy rozdzielone zostały napisami informacyjnymi i herbem Legionowa.

Jubileuszowa mozaika jest projektem, którego realizacja skupiła wiele środowisk, bowiem jego celem było nie tylko upamiętnienie jubileuszu miasta ale również integracja społeczeństwa. Pod okiem Andrzeja Bochacza z Legionowskiej Pracowni Witraży i Mozaiki 12U pracowali m.in. podopieczni Fundacji Promień Słońca, Stowarzyszenia Amicus, Centrum Integracji Społecznej, Klubu Seniora, wolontariusze czy Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wymiary mozaiki to 2,7 m długości i 1,5 m wysokości. Kwota dofinansowania wyniosła 20.204,00 zł. Koordynatorzy projektu wykonali swoją pracę pro bono.

Źródło: UM Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *