Na co zwracać uwagę przy wyborze rehabilitanta?

2019-04-11 1:34:34
Codziennie wedle statystyk ponad trzysta tysięcy polaków korzysta z usług rehabilitantów. Niektórzy z nich mają pecha i trafiają do jednego z niedoświadczonych oszustów, którzy mogą w wyniku niewłaściwie stosowanych zabiegów zrobić więcej złego niż dobrego. Czasami nawet zrujnować nasze zdrowie.

 

Powodem, dla którego wiele osób korzysta z pomocy niedoświadczonych osób, które nie mają odpowiedniego wykształcenia, jest zazwyczaj czas oczekiwania na rehabilitacje. Bezpłatna pomoc nie jest niestety natychmiastowe. Niekiedy osoby chcące skorzystać z dobrodziejstwa rehabilitacji muszą czekać długie miesiące na wolny termin. Jeśli pomoc jest konieczna natychmiast, co bardziej zdesperowani ruszają w poszukiwaniu alternatywy. Jednak jeśli zostaliśmy zmuszeni do takiej aktywności to pamiętajmy, chociaż o kilku żelaznych zasadach.

Przede wszystkim doskonale w tym przypadku sprawdza się metoda polecania. Jest to zdecydowaniem najskuteczniejszy sposób reklamy, ponieważ można dowiedzieć się jak dane usługi są rzeczywiście wykonywane. Bardzo ważne jest zweryfikowanie czy rehabilitant ma odpowiedni tytuł i dokument to potwierdzający. Tytuł naukowy z fizjoterapii obecnie można uzyskać na uczelniach wyższych,głównie uniwersytetach medycznych i akademiach wychowania fizycznego. Świadectwo takie pozwala mieć pewność, że dana osoba posiada wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Wart także dokładnie dowiedzieć się gdzie dana osoba pracowała, gdzie wcześniej praktykowała oraz z jakimi podmiotami współpracuje. Kiedy jesteśmy już w gabinecie, to zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób rehabilitant przystępuje do wykonywania swojej pracy. Przede wszystkim na pierwszej wizycie powinien on wykonać badanie diagnostyczne oparte na testach klinicznych, aby określić, na czym polega problem. Ważnym aspektem jest komunikacja ze specjalistą i fachowe odpowiedzi na zadawane przez pacjenta pytania. Brak takiego działania musi wzmóc naszą czujność i nie powinniśmy się tutaj wstydzić, zapytać, czemu nie zostaliśmy poddani odpowiednim procedurom.

Kiedy decydujemy się na wybór konkretnej placówki rehabilitacyjnej, to sprawa jest stosunkowo bardziej prosta, bo te nie zatrudniają raczej osób, które nie mają prawa wykonywać danego zawodu. Jednak i tu możemy zwrócić uwagę na kilka czynników. Istotne jest to by placówka wybrana przez nas, była w stanie zapewnić nam niezbędną profesjonalną opiekę. Korzystnym dla nas jest jeżeli, mamy możliwość odbycia diagnozy i rehabilitacji w jednej placówce. Cały proces jest wtedy przeprowadzany pod okiem tych samych specjalistów, którzy mają dokładną wiedzę o postępach oraz specyfice urazu. Oczywiście trzeba też szukać takich miejsc, które posiadają odpowiedni sprzęt do wykonywania poszczególnych badań, ale jeśli placówka oferuje nam kompleksowe leczenie, to istnieje wielka szansa, że ma wszelkie możliwości do jego wykonania.

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *