Facebook


Na jakim instrumencie najłatwiej nauczyć się grać?

2020-11-19 11:28:53

Ucząc się gry na instrumencie, zdobywamy nową pasję, a przy okazji możemy się odstresować, rozwijać kreatywność oraz ćwiczyć mózg. Jednak nie zawsze nauka przebiega tak dobrze, jak początkowo oczekiwaliśmy, a istotny wpływ ma na to wybrany instrument. Na czym warto grać, aby szybko się do tego nie zniechęcić?

Harmonijka ustna

Pytając o instrument, na którym można szybko nauczyć się grać, wiele osób wspomina o harmonijce ustnej. Ma ona prostą budowę, na którą składa się 10 kanałów oznaczonych cyframi 1 – 10. Żeby zagrać na tego typu instrumencie, nie trzeba nawet znać nut, możemy swobodnie korzystać tylko z tabulatury, czyli zapisu piosenki w formie cyfr. Podstawy gry na harmonijce można bardzo szybko opanować, zwłaszcza gdy będziemy cierpliwie ćwiczyć. Żeby wydobyć dźwięk, wystarczy przyłożyć usta oraz wykonywać wdechy i wydechy przez kanały.

Ukulele

Ukulele to mniejsza wersja gitary, ale gra na nim zwykle okazuje się łatwiejsza. Wynika to z tego, że do większości akordów wykorzystuje się 2 – 3 , a czasami nawet jeden palec. Jak podkreślają muzycy, nauka chwytów na gitarze zajmuje minimum kilka tygodni, w przypadku ukulele można opanować to szybciej. Taki instrument jest mniejszy, dobrze nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ma on miękkie, nylonowe struny, które nie podrażniają palców, co nierzadko skutecznie zniechęca do ćwiczeń początkujących gitarzystów. Ponadto ukulele wyróżnia się ciepłym, bardzo przyjemnym brzmieniem. Jak znaleźć takie dopasowane do swoich potrzeb? Porady na ten temat znajdują się na stronie Muza i sprzęt. Jest tu również wiele wskazówek dotyczących innych instrumentów.

Kalimba

Kalimba jest zaliczana do grupy idiofonów szarpanych. To instrument zbudowany z deseczki i przymocowanych do niej metalowych blaszek, za które trzeba szarpać, aby wydobywać dźwięki. Kalimba nie ma skomplikowanej budowy i już podczas pierwszej próby można zagrać proste melodie. Warto zwrócić na nią uwagę, bo choć nie jest tak popularna, jak gitara czy pianino, gra na niej zapewnia dużo przyjemności i zabawy. Co więcej, instrument jest niewielki, a tym samym wygodny w przechowywaniu, można go też wszędzie ze sobą zabrać.

Dzwonki

Dzwonki to bardzo dobry wybór dla osoby, która do tej pory nie grała na żadnym instrumencie. Dzięki nim można nauczyć się rytmiki oraz rozpoznawania różnic pomiędzy poszczególnymi dźwiękami. Gra polega na uderzaniu drewnianymi lub metalowymi młoteczkami o ułożone obok siebie płytki. Do wyboru mamy dwa rodzaje dzwonków: Chromatyczne, pozwalające na zagranie obniżonych lub podwyższonych o pół tonu dźwięków i diatoniczne, które nie dają takiej możliwości. Tego typu instrumenty nie są drogie i są ciekawą propozycją nie tylko dla małych dzieci, ale również nastolatków, a nawet dla dorosłych.

Wybór instrumentu to dopiero początek przygody z muzyką. Nie musimy szukać nauczyciela, który pomoże nam w nauce, choć jego wsparcie może okazać się bardzo przydatne. Najważniejsze jest to, żeby uzbroić się w cierpliwość i sumiennie ćwiczyć. Początkowo może to sprawiać kłopot, ale kiedy uda nam się płynnie zagrać swoje ulubione utwory, na pewno poczujemy dużą satysfakcję.

Komentarze

1 komentarz

  1. Daniela Zawidz odpowiedz

    Najlatwiej na fujarce pasterskiej 8. otworowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *