Milioner z Legionowa

2016-07-03 10:01:42

Pomimo narzekań na nawał pracy i skromne apanaże, okazuje się, że pracując w samorządzie można nieźle się dorobić, a nawet zrealizować amerykański mit czyli „od pucybuta do milionera”. Przykładem może być Prezydent Miasta Legionowo, który pod względem bogactwa pozostawił w tyle nawet prezydentów największych polskich miast.

Bardzo często docierają do nas informacje, że niektórzy nasi samorządowcy przy okazji pełnienia swoich funkcji dorabiają się ponad miarę. Jest dobra okazja, żeby to sprawdzić, bo 30 kwietnia minął właśnie termin składania przez nich oświadczeń majątkowych. Zamieszczone obok zestawienie prezentuje wielkość majątków najważniejszych samorządowców na naszym terenie czyli prezydentów, burmistrzów i starostów.

Nieruchomości pomiędzy wierszami
Najnowsze oświadczenia, opisujące majątki zgromadzone na koniec 2015 r. zostaną jednak upublicznione dopiero za miesiąc albo dwa. Dlatego tymczasem pokazujemy wcześniejsze oświadczenia samorządowców, aby niedługo sprawdzić jak urosły te majątki w ciągu ostatniego roku. Pierwsze miejsce pod względem zgromadzonych zasobów, w całym regionie, jak się okazuje, zajmuje Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski. Na jego majątek, wg. oficjalnego oświadczenia, przekraczający 6 mln zł składają się przede wszystkim nieruchomości. Deklaruje on bowiem, że posiada wspólnie z żoną dom oraz 9 innych nieruchomości, które w większości nabył po okazyjnych cenach. Z powodu ich ilości ma zawsze problem z wpisywaniem ich do oświadczenia. Ustawodawca nie przewidział bowiem tak dużej liczby rubryk i Smogorzewski musi wpisywać je pomiędzy wierszami. Na domiar złego, z czasem stracił umiejętność wyraźnego pisania, tak że rozszyfrowanie jego oświadczenia jest nie lada sztuką.

Roman Smogorzewski 44 lata, od 2002 roku prezydent Legionowa. Rzeczywista wartość jego majątku, wg. ekspertów, może być znacznie wyższa od tej deklarowanej i sięgnąć nawet 8 mln zł.

Roman Smogorzewski 44 lata, od 2002 roku prezydent Legionowa. Rzeczywista wartość jego majątku, wg. ekspertów, może być znacznie wyższa od tej deklarowanej i sięgnąć nawet 8 mln zł.

Biuro obrotu nieruchomościami
Prezydent Miasta Legionowo to przykład tego, że w samorządzie można dorobić się znacznego majątku. Wcześniej bowiem właściwie nigdzie dłużej nie pracował. Wszystkie swoje nieruchomości nabył w trakcie pełnienia funkcji publicznych. Z naszych informacji wynika, że wszystkie jego działki znajdują się na terenie powiatu legionowskiego. Smogorzewski nie chce jednak potwierdzić tych informacji i uchyla się od odpowiedzi na nasze pytania. Biorąc pod uwagę wielkość działek i ich przeznaczenie, a także gwałtowne wzrosty ich wartości, śmiało można powiedzieć, że kupował je po bardzo okazyjnych cenach. Przykładem może być działka o pow. 4200 m2, którą kupił za 86 tys. zł, a po kilku latach zadeklarował, że warta jest już 900 tys. zł lub działka o pow. 11 tys. 75 m2 kupiona za 84 tys. zł, po kilku latach osiągnęła cenę 300 tys. zł. Od kilku lat Smogorzewski kupuje działki, a gdy ich cena wzrośnie nawet 10-krotnie, wtedy je sprzedaje. Ponadto ujawnione przez prezydenta w oświadczeniach ceny nieruchomości wydają się być poważnie niedoszacowane. Ich rzeczywista wartość, według ekspertów, może być wyższa nawet o 2-3 mln zł. Okazuje się więc, że na obrocie nieruchomościami osiąga dużo większe dochody niż z prezydenckiej pensji.

Atrakcyjne nieruchomości
Po Legionowie krążyły plotki, że prezydent jest właścicielem lokalu usługowego przy ul. Piłsudskiego nr 28 w Legionowie o pow. 139 m2, który wynajmuje bankowi PKO BP. Zapytaliśmy czy to prawda oraz poprosiliśmy o wyjaśnienie skąd prezydent miał środki na zakup lokalu, którego cena na wolnym runku przekracza 2 mln zł. Tak przynajmniej twierdzą biura obrotu nieruchomościami, do których się zwróciliśmy. Odpowiedź była wymijająca. Wynika z niej, iż wszystko jest w oświadczeniu majątkowym, które sprawdza co roku urząd skarbowy i wojewoda. Zaczęliśmy więc sprawdzać i my. I tu zaczęły się problemy. Okazało się, że prezydent z małżonką kupili na początku 2014 r. lokal jedynie za 976 tys. zł, a więc za połowę ceny rynkowej, co powinien zweryfikować urząd skarbowy. Ponadto ich lokal został połączony z lokalami, które należą do rodziny prezesa spółdzielni mieszkaniowej. Teraz razem wynajmują je bankowi i dzięki temu każdy z nich, za swoją część otrzymuje miesięcznie od banku po kilkanaście tysięcy złotych.

Czego brakuje w oświadczeniu
Z kolei według oświadczenia małżonki prezydenta płatności za lokal miały być rozłożone na trzy lata. Śladu takich transakcji nie ma jednak w prezydenckim oświadczeniu. Podobnie nie ma tam śladu nabycia tzw. ekspektatywy, czyli prawa do ustanowienia odrębnej własności lokalu. Rzeczniczka legionowskiego ratusza sugerowała, że prezydent miał ją nabyć, po mocno ulgowej cenie, od tzw. „zwykłego spółdzielcy”. Biorąc natomiast pod uwagę udokumentowane środki, jakimi prezydent Smogorzewski mógł dysponować na zakupu lokalu, powinno mu zabraknąć od 500 do 700 tys. zł. W tym czasie prezydent nie zaciągnął żadnego kredytu, ale w dodatku spłacał kredyt zaciągnięty w 2012 r. Nie wydał także zgromadzonych wcześniej oszczędności, ale jeszcze powiększył ich stan z 30 tys. zł do 140 tys. zł. Obecnie wszystkie te niejasności wyjaśnia prokuratura.

Nie wpisał zegarka
W 2014 r. Roman Smogorzewski miał już problemy z oświadczeniem majątkowym, a raczej z niewpisanym do niego zegarkiem. W oświadczeniu zadeklarował bowiem, że nie posiada mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł. Tymczasem jeden z mieszkańców zrobił mu zdjęcie z zegarkiem marki Omega, 41 mm seamaster 300 m, na ręce, którego wartość rynkowa mieści się w przedziale 13-15 tys. zł. Prezydent tłumaczył się wtedy, że nie pamięta gdzie kupił ten zegarek i za ile. Wydawało mu się, że mógł go kupić na lotnisku w Moskwie lub w Pekinie za 1000 Euro. Sprawa trafiła nawet do prokuratury i mogła kosztować go stanowisko, podobnie jak było to w przypadku ministra Sławomira Nowaka. Prezydent Legionowa uniknął jednak odpowiedzialności, bo prokuratura umorzyła śledztwo z powodu braku dowodu rzeczowego w postaci zegarka. W międzyczasie miał on zostać całkowicie zniszczony przez 4-letniego syna prezydenta.

Hanna Gronkiewicz-Waltz 64 lata, od 2006 roku prezydent Warszawy. Profesor nauk prawnych, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 1992-2001, przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998-2001, wiceprezes Europejskiego Banku odbudowy i Rozwoju (EBOR) w latach 2001-2004, posłanka na Sejm RP V kadencji w latach 2005-2006, wiceprzewodnicząca PO, 5 mln 693 tys zł (za money.pl)

Hanna Gronkiewicz-Waltz 64 lata, od 2006 roku prezydent Warszawy. Profesor nauk prawnych, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 1992-2001, przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998-2001, wiceprezes Europejskiego Banku odbudowy i Rozwoju (EBOR) w latach 2001-2004, posłanka na Sejm RP V kadencji w latach 2005-2006, wiceprzewodnicząca PO, 5 mln 693 tys zł (za money.pl)

Jak pogodzić biznes z urzędem?
Gdyby swe niewątpliwe biznesowe zdolności prezydent potrafił wykorzystać w zarządzaniu miastem nie byłoby źle. Niestety wraz ze wzrostem jego prywatnego majątku nie idzie w parze wzrost majątku miasta. Legionowo jest poważnie zadłużone, inwestycji prawie nie ma, a majątek gminy regularnie przenoszony jest do komunalnych spółek. Tymczasem wartość majątku ujawnionego przez Smogorzewskiego może sięgać nawet 8 mln zł. Możliwe więc, że wyprzedza on nie tylko Hannę Gronkiewicz-Waltz, drugą w prowadzonym przez money.pl, rankingu najbogatszych prezydentów miast, ale także pierwszego na tej liście, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego (6,8 mln zł). Pogodzenie sprawowania urzędu z prywatnym biznesem często okazuje się więc trudne. Jak powiedział nam przy okazji taniego nabycia działki vis a vis Hotelu 500 w Zegrzu inny samorządowiec, dobry znajomy naszego prezydenta – jeden ma szczęście w miłości, drugi do taniego kupowania działek. Prezydent Legionowa miał chyba więcej niż dwa szczęścia…?

KAROL KRAWCZYK
redakcja@toiowo.eu

TABELA: Oświadczenia majątkowe Romana Smogorzewskiego 2010 – 2015
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z kwietnia 2015 roku
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z grudnia 2014 roku (rozpoczęcie kadencji)
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z września 2014 roku (koniec kadencji)
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z kwietnia 2014 roku
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z kwietnia 2013 roku
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z kwietnia 2012 roku
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z kwietnia 2011 roku
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z grudnia 2010 roku (rozpoczęcie kadencji)
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z września 2010 roku (koniec kadencji)
Oświadczenie R. Smogorzewskiego – z kwietnia 2010 roku

Oświadczenie majątkowe Krzysztofa Nuszkiewicza

Oświadczenie majątkowe Jacka Kowalskiego

Oświadczenie majątkowe Jana Zalewskiego

Oświadczenie majątkowe Roberta Wróbla

Oświadczenie majątkowe Sławomira Morawskiego

Oświadczenie majątkowe Magdaleny Biernackiej

Oświadczenie majątkowe Krzysztofa Kosińskiego

Oświadczenie majątkowe Hanny Gronkiewicz-Waltz


UWAGA: W powyższym tekście zamieściliśmy zestawienie majątków włodarzy miast i starostów z terenów w których ukazują się nasze tygodniki, tj. z Ciechanowa, Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego i Pułtuska. Na majątki wspomnianych samorządowców składają się: posiadane środki pieniężne (oszczędności), papiery wartościowe, udziały w spółkach, nieruchomości (domy, mieszkania, lokale usługowe, działki) oraz dochody osiągane z tytułu zatrudnienia (z pensji) lub z innej działalności zarobkowej. Nie braliśmy pod uwagę składników mienia ruchomego (np. samochodów) ponieważ nie wszyscy podają ich wartości. 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *