NATURA. Szybki sposób na trawnik

2019-08-25 1:31:54

Zakładanie trawnika to kosztowny i co gorsza czasochłonny proces. Jeśli chcemy mieć piękny trawnik, a nie mamy cierpliwości i za wydane pieniądze oczekujemy dobrych rezultatów, to na wprost naszych oczekiwań wychodzi trawa z rolki. Czym ona jest i jakie ma zalety?


Kto z nas nie chciałby mieć pięknego trawnika w ogrodzie lub na działce? A ilu z nas zabierało się za wyhodowanie go od zera? Ten kto ma za sobą proces hodowania trawy wie, że jest on czasochłonny i pochłania nie małe koszty. W końcu wiąże się on z odchwaszczaniem, aeracją, wertykulacją oraz podlewaniem. Proces jest mozolny i co gorsza nie możemy być w stu procentach pewni, że trawa będzie wyglądała zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Na szczęście możemy sobie trochę pomóc i zdecydować się na trawę z rolki.

W jeden dzień od wiosny do jesieni

Trawa z rolki są to pasy darni. Istnieją jej dwa rodzaje: zwinięte z folii lub odcięte z gruntu. W przypadku darni z folii jest drożej, bo i jej uprawa pochłania więcej pieniędzy. Niezależnie od sposobu produkcji jej wymiary wahają się od 40 cm na 200 cm do 50 cm na 200 cm. Jeśli zdecydujemy się już na to rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że zakładanie trawnika z rolki po zakupie odbywa się w jeden dzień. Im szybciej ją położymy tym lepiej. Wymarzony trawnik możemy zacząć „kłaść” już od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Taki trawnik z rolki jest po zakupie bujny i obfity. Ponadto jest odporny na uszkodzenia, silne deszcze czy ptactwo. Dodatkowo taka trawa posiada przy tym dość wysoką zdolność do regeneracji.

Trawa nie może czekać i sporo kosztuje

Jak już wspominaliśmy rolki powinny być położone tego samego dnia, w którym zostały dostarczone. Jeśli nie możemy tego zrobić, powinna być przechowywana w cieniu. Musi to jednak trwać jak najkrócej. Koszt założenia trawnika tego typu jest dość wysoki, ponieważ dość wysoka jest cena samej trawy z rolki. Ta w naszych okolicach waha się od 10 do 20 zł za m2. Na szczęście wiele firm proponuje rabaty i upusty przy zakupie większej ilości trawy. Nie możemy zapominać również o jej pielęgnacji, która również pochłania trochę czasu. Z tym jednak muszą liczyć się wszyscy, którzy zdecydują się na ogród.

Zakładanie trawy z rolki

Kładzenie trawy trzeba zacząć od przekopania ziemi i usunięcia kamieni, chwastów i korzeni. W przypadku, w którym posiadamy nieurodzajną lub kwaśną glebę, eksperci radzą użyć wapna, piasku lub kompostu – w zależności od potrzeb. Nieurodzajną glebę można wzmocnić poprzez zastosowanie warstwy żyznej ziemi oraz nawozu. Przed rozpoczęciem zakładania trawnika z rolowanej darni należy zgarnąć ziemię i kilka razy ją wałować. Rolki należy rozwinąć. Po rozłożeniu darń należy docisnąć, na przykład za pomocą grabi, deski czy ubijaka. Aby trawa prawidłowo się przyjęła, należy obficie podlewać ją przez pierwszy tydzień po rozłożeniu.

red.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *