Nie musimy płacić za wodomierze

2016-04-20 10:41:13

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że uchwalony przez Radę Miasta Legionowo regulamin ws. odprowadzania ścieków w dużej części jest nieważny. Dlatego mieszkańcy korzystający z własnych ujęć wody nie muszą instalować wodomierzy oraz ponosić kosztów ich montażu, utrzymania i legalizacji.

Nowy regulamin ws. dostarczania wody i odprowadzania ścieków został uchwalony przez Radę Miasta Legionowo w 2012 r. Niedługo potem jeden z mieszkańców wezwał władze miasta do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego podjęciem tej uchwały.

Regulamin nieważny
Władze odrzuciły wezwanie twierdząc, iż działały zgodnie z prawem. Następny ruch należał do mieszkańca, który skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA) żądając unieważnienia kilku przepisów uchwały. Jego zdaniem rada miasta uchwalając regulamin wprowadziła przepisy niedopuszczalne z punktu widzenia ustawy. WSA uznał, że skarga mieszkańca jest słuszna, a ponadto skontrolował inne przepisy regulaminu. W efekcie Sąd stwierdził nieważność ok. 20 przepisów regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Następnie władze miasta zaskarżyły to rozstrzygnięcie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). NSA w swoim wyroku oddalił jednak wszystkie zarzuty władz Legionowa jako nieuzasadnione i wyrok stał się prawomocny.

Wodomierze i ryczałt
Sąd stwierdził m.in., że nieważne są przepisy regulaminu, które na odbiorców pobierających wodę z własnych ujęć i odprowadzających ścieki do miejskiej kanalizacji, nakładają obowiązek zakupu i zainstalowania na własny koszt wodomierza na własnym ujęciu, jego utrzymanie i legalizację. Tak, więc mieszkańcy ci, w przypadku posiadania własnego ujęcia wody i braku zainstalowanego na nim wodomierza, mogą rozliczać się z ilości odprowadzonych ścieków, tak jak wcześniej ryczałtowo, według przeciętnych norm zużycia wody. Normy te zapisane są w rozporządzeniu i wynoszą 3 m3 miesięcznie na 1 osobę.

Czy miasto zwróci pieniądze?
Z powodu unieważnienia przez sąd przepisów dotyczących wodomierzy, w lutym br. jeden z mieszkańców wystąpił do Rady Miasta Legionowo z wnioskiem o wdrożenie programu refundacji przez miasto kosztów jakie ponieśli mieszkańcy. Chodzi o koszty montażu wodomierzy na własnych ujęciach wody, a także koszty ich utrzymania i legalizacji. Mieszkaniec ten przypomniał także, że niedługo wygaśnie legalizacja pierwszych wodomierzy montowanych na własnych ujęciach. Dlatego jego zdaniem miasto powinno zacząć zwracać mieszkańcom poniesione przez nich, niezgodnie z prawem, koszty montażu tych wodomierzy, a także płacić za ich legalizację w przyszłości. Nie wiemy jak władze ustosunkują się do wniosku mieszkańca. Od blisko 2 tygodni ratusz nie odpowiada bowiem na zadane przez nas w tej sprawie pytania.

AGNIESZKA SIECZKOWSKA

redakcja@toiowo.eu

Komentarze

8 komentarzy

 1. bolek odpowiedz

  Dodam jedynie że nowe wodomierze tzw radiowe są wygodne dla odbiorcy i inkasenta ,bo odczyt następuje z ulicy bez wchodzenia na posesje, więc sama wymiana wodomierzy starego typu na nowe ma sens ,tylko dlaczego mieszkańcy musieli za to płacic ,jak się okazuje byli zmuszeni do zakładania liczników płacąc za nie a mogli miec wybór tzw ryczałtu 3 m3 miesięcznie na 1 osobę.

  1. Daro odpowiedz

   Już PWK zadbało o to aby ryczałt był niekorzystny dla odbiorcy.
   Generalnie mieszczę się w tych 3m3 wody na osobę a przy ryczałcie musiałbym dopłacić dodatkowo około 50zł opłaty abonamentowej
   W ten sposób PWK zmusiło mnie do rozliczania z licznika

  2. Victor10 odpowiedz

   Może i wygodne, tyle, ze w domu jest kolejne źródło promieniowania na ludzi, które w dodatku Klient musi sam zasilać w prąd. A poza tym jakie mamy gwarancje na to , co tym urządzeniem jest transmitowane na zewnątrz i czy nie może być ono wykorzystywane w innych celach? Np. kontroli czy lokatorzy są w domu czy też nie? PWK pozwala podawać stany liczników za pomocą strony WWW, to działa i jest bardzo dobre, zarówno od strony praktycznej jak i ekonomicznej. I takie rozwiązanie powinno być propagowane. Bo inaczej niedługo szewcy będą nam wstawiać chipy w obcasy, niby dla sygnalizacji wymiany fleków, obłęd

 2. Legionowo odpowiedz

  Niestety za lokal Smogorzewskiego i za działkę przy stadionie dla Żmijewskich, o ile jest to prawdą, także zapłacimy my wszyscy…

 3. Danio odpowiedz

  Jak chcą żebyśmy mieli wodomierze to niech za to zapłacą, jakbym ja chciał mieć wodomierz to bym za niego sam zapłacił. A tak to będę się rozliczał ustawowo według ryczałtu, który wynosi 3 metry kwadratowe na osobę miesięcznie.
  Danio

 4. suma sumarum odpowiedz

  w sumie to i tak zaplaca mieszkańcy…..

 5. Victor odpowiedz

  Witam, oczywista oczywistość dla wszystkich innych niż PWK stała się faktem. Mogę tylko podziękować i pogratulować tej osobie, która do tego doprowadziła na drodze sądowej.Wielkie dzięki i pozdrowienia.

 6. Janusz odpowiedz

  Wiadomo było od dawna, że za instalacje wodomierzy powinno płacić Miasto albo PWK, a nie mieszkańcy.
  I co teraz głupio wam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *