Nie róbcie z prezes Boguckiej – KOZŁA OFIARNEGO. DZIWIĘ SIĘ…

2023-02-23 3:43:33

Po tym, gdy prezes miejskiej spółki KZB Legionowo Irena Bogucka nie pojawiła się na nadzwyczajnej sesja Rady Miasta Legionowo i przedstawiła zwolnienie lekarskie, pojawiły się wobec niej zarzuty i wylała się fala hejtu. Dołączył się do nich nawet z-ca prezydenta Piotr Zadrożny, który pod publiczkę rzucił, że – może pani prezes się nie obrazi, jeśli powiem, że prezesem (tylko) się bywa. Mówiono, że nie chce ona odpowiadać na trudne pytania dotyczące podpisania przez nią umowy z firmą MS-EKO na dzierżawę działki przy ul. Sikorskiego, gdzie mała powstać stacja przeładunku odpadów

Warto wyjaśnić jaka była jej rola w tej sprawie. Z treści umowy zawartej z MS-EKO wynika, że spółka KZB, którą reprezentuje prezes Bogucka, działała w imieniu i na rzecz Gminy Miejskiej Legionowo. Zaś gminę reprezentuje prezydent miasta Roman Smogorzewski. KZB było więc tylko pełnomocnikiem Gminy, czyli kimś kogo się wynajmuje, gdy samemu nie chce się lub nie może czegoś załatwić. Tak jak wynajmuje się kuriera, żeby dostarczył paczkę. Pełnomocnik działa więc na podstawie i w ramach udzielonego mu pełnomocnictwa. I może odpowiadać tylko wtedy, gdy temu pełnomocnictwu się sprzeniewierzy. W tym przypadku, nic na to nie wskazuje, żeby coś takiego miało miejsce.

O zgodę radnych na wydzierżawienie, czyli w konsekwencji podpisanie umowy dzierżawy, zabiegał przecież prezydent Smogorzewski. I pomimo protestów mieszkańców, udzielił KZB pełnomocnictwa do jej podpisania. Czemu sam tego nie zrobił? Tu odpowiedź wydaje się prosta. Osoby zorientowane wiedzą, że od lat wyręcza się on innymi osobami, kiedy chodzi o podpisywanie negatywnych, ryzykownych, czy mogących budzić niezadowolenie, decyzji. Od tego ma zastępców, prezesów miejskich spółek i inne osoby. Co innego jest, kiedy decyzja jest pozytywna, wtedy będzie na niej najczęściej podpis samego prezydenta, żeby ludzie wiedzieli, komu to wszystko zawdzięczają…

Jak jest więc odpowiedzialność prezes Boguckiej? Należy stwierdzić, że akurat w tej sprawie – żadna. Nie ma więc sensu pastwić się nad panią Bogucką, bo ona nie jest niczemu winna. Nie róbcie z niej też kozła ofiarnego. Nie należy się także dziwić, że nie jest ona skora do odpowiedzi i wyjaśnień w tej sprawie. Ona była tylko pełnomocnikiem, przedstawicielem, wysłannikiem Gminy Legionowo, czyli w rzeczywistości działała na zlecenie prezydenta Smogorzewskiego. I zapewne nie przekroczyła udzielonego jej pełnomocnictwa. A tych, którzy tylko przynoszą „złe wieści” (w tym przypadku dla mieszkańców), nie ma sensu karać.

Dodatkową sprawą jest całkowita zależność prezes miejskiej spółki KZB od widzi mi się prezydenta. Prezydent reprezentuje w miejskich spółkach zgromadzenie wszystkich wspólników, tj. mieszkańców Legionowa. To on również powołuje, według własnego widzi mi się, bez jakiegokolwiek konkursu, radę nadzorczą, która z kolei powołuje i na każde jego skinienie może odwołać prezesa. A więc, jeśli nie wykonasz polecenia, już cię niema… . Tak jak powiedział „pewien klasyk” – prezesem tylko się bywa.

Paweł Szyling

Komentarze

11 komentarzy

 1. AGNIESZKA odpowiedz

  Lodowisko w ARENIE nadal czynne !!!!

 2. tadek odpowiedz

  Jeśli prezes Bogucka zawiniła, to zostanie odwołana albo ukarana w inny sposób. Pan Prezydnt Roman Smogorzewski na pewno tego tak nie zostawi to dobry gospodarz. Dzięki niemu miasto świetnie się rozwija pozatym widząc stanowisko mieszkańców już polecił radnym żeby wycofali się z projektu stacji do przeladowania odpadów. W ten sposób problem został już rozwiązany przez Pana Prezydeta Smogorzewskego i nie ma o co kruszyć kopi.

  1. Dariusz odpowiedz

   tadek i tu cytuję (Prezydent Smogorzewski) “już polecił radnym żeby wycofali się z projektu stacji do przeladowania odpadów.”
   Może rozwiń tę śmiałą tezę, może warto zająć się także nieformalnym wpływom prezydenta na decyzję radnych
   Rada miasta (i gminy) jest organem decyzyjnym i kontrolnym w każdym mieście (i gminie).

   Prezydent/burmistrz
   Wykonuje uchwały rady gminy zgodnie z przepisami prawa

  2. Victor odpowiedz

   Tadek, dziękuję. Jak mi smutno to czytam Twoje komentarze z całą rodziną i wraca ciepło, radość i dobry humor. Umiesz rozbawić ludzi

 3. Maryjan odpowiedz

  Panowie, nie dajmy się zwariować, oni piszą prawdę. Pani prezes pewnie ma wiele za uszami, ale w tym przypadku rzeczywiście byla ona (a właściwie KZB) tylko pełnomocnikiem – działała na zlecenie “w imieniu i na rzecz Gminy Legonowo”.
  A całym motorem tego przedsięwzięcia i też całą odpowiedzialność ponosi Smogorzewski!!!

 4. Kara odpowiedz

  Pani prezes jest “słupem” i “długopisem” i za to jest sowicie wynagradzana. Od lat podpisuje dokumenty niewygodne lub nielegalne dla pryncypała Romusia. Zresztą cały twór spółki miejskiej powstał po to by robić, to czego samorząd w świetle prawa nie może robić. W Legionowie działa “mafia samorządowa”, której złamanie nie jest takie proste.

 5. Skwarek odpowiedz

  Drodzy Państwo!!!!!! Gdzie znajduje się kancelaria córki pani prezes? a gdzie komis samochodowy zięcia?

 6. Victor odpowiedz

  Głęboko nie zgadzam się z tezą artykułu, ze Pani jest kozłem ofiarnym. Pani doskonale wiedziała komu służy, wiedziała, że jest elementem “układu trzymającego władzę” i brała za to niezłą kasę. Kozioł ofiarny? Wolne żarty i kpina z ludzi. Tam do skasowania jest cały ten chory uklad, nie tylko Pani

  1. Zenon odpowiedz

   Victor: za przeszło dwie stówy pensji rocznej, każdemu może się przytrafić chwila zapomnienia. Dlatego parę zdrowasiek, chlapnięcie święconą wodą wystarczy i wszystko wróci do normy, a nie od razu z prezesowej robić KOZŁA OFIARNEGO.

  2. Daro odpowiedz

   Miałem napisać dokładnie to samo, kozioł ofiarny to osoba, na którą niesłusznie zrzuca się całą odpowiedzialność za coś czego nie zrobiła
   Pani prezes miała pełną świadomość swojej roli w tym całym, chorym układzie

 7. dwm odpowiedz

  Według oświadczenia majątkowego za ubiegły rok, za “bywanie prezesem”, Pani prezes osiągnęła dochód 227006,40 zł i nie róbcie z Pani prezes KOZŁA OFIARNEGO, bo tak ZDZIWIĘ SIĘ, że padnę ze śmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *