Facebook
NIEPORĘT. Ćwiczyli na lodzie

2016-01-24 10:48:46

W ostatnią sobotę w ponad 10 stopniowym mrozie 15 jednostek straży pożarnej z naszego powiatu ćwiczyło na zamarzniętym Jeziorze Zegrzyńskim. Podstawowym wnioskiem jaki wypłynął z ćwiczeń jest konieczność doposażenia ratowników.

Na terenie bazy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Ratunkowego w Zegrzu Południowym, dla ponad setki ratowników przeprowadzono część teoretyczną i praktyczną.

Kierownikiem sobotnich ćwiczeń był dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Legionowie st. kpt. Łukasz Szulborski. – Były to ćwiczenia jednostek OSP z całego naszego powiatu. Uczestniczyło w nich 15 jednostek, w sumie było ponad stu uczestników. Szkolenie składało się z dwóch części. Najpierw był wykład teoretyczny, przypomnienie zasad postępowania z osobą, która wpadła do wody w okresie zimowym, przypomnienie zasad kwalifikowanej pierwszej pomocy, a później odbyły się ćwiczenia praktyczne – powiedział Łukasz Szulborski.

Ratowników podzielono na dwie grupy. W pierwszej znalazły się jednostki posiadające sprzęt do ratownictwa lodowego. Natomiast w drugiej, jednostki które takiego sprzętu nie posiadają i musiały sobie poradzić z tym zadaniem przy pomocy sprzętu, który mają na swoim wyposażeniu. A warto wspomnieć, że był to inny rodzaj sprzętu, który nie jest dedykowany do ratownictwa lodowego.

Na potrzeby ćwiczeń praktycznych zbudowano trzy stanowiska, a przy każdym z nich znajdował się jeden lub dwóch pozorantów, którzy byli w wodzie, a jednostki miały za zadanie podjąć poszkodowanych przy zachowaniu wszystkich zasad ratownictwa i BHP. – Wnioski po sobotnich ćwiczeniach są takie, że trzeba doposażyć resztę jednostek OSP, które tego sprzętu do ratownictwa lodowego nie mają. Na tą chwilę 6 jednostek posiada takie wyposażenie, czyli tu mówimy o saniach lodowych, katamaranach i ubraniach do pracy w wodzie. Ale aż 9 jednostek takiego sprzętu nie posiada i na razie muszą sobie radzić z tym co mają – podsumował st. kpt. Łukasz Szulborski.

Ćwiczenia pomimo niesprzyjającej aury i 10 stopniowego mrozu przebiegły bardzo sprawnie. Były trzy stanowiska ćwiczeń, jednak naraz ćwiczyły cztery jednostki. Powiatowych strażaków wspomagali w szkoleniu ratownicy z JRG 1 z Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Warszawy, którzy przeprowadzili wstępne szkolenie dla jednostek z naszego powiatu, a następnie czuwali nad przebiegiem ćwiczeń.

JR

Fot. JRG Legionowo, WOPR Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *