NIEPORĘT. Dwudziestolecie Święta Ziemniaka

2019-10-15 10:58:21

Dożynki gminne, czyli Święto Ziemniaka w Stanisławowie Pierwszym, obchodziły w tym roku jubileusz dwudziestolecia. Dwie dekady utrwaliły tradycję tej uroczystości i jej popularność wśród mieszkańców. Po raz pierwszy jej gościem był pan Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki

Dożynki rozpoczęła msza święta, celebrowana przez Proboszcza Parafii w Stanisławowie Pierwszym. Tradycyjnym jej elementem jest złożenie darów pól, łąk i ogrodów przez przedstawicieli sołectw. Piękne kompozycje zostały wyeksponowane przed sceną. Był wśród nich także wieniec dożynkowy, przygotowany także już po raz dwudziesty przez grupę mieszkańców Józefowa. Przez całe popołudnie płonęło na placu ognisko, a na scenie prezentowały się zespoły taneczne i wokalne.

Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt w polskiej kulturze ludowej. Niewielu już rolników pozostało w gminie Nieporęt, ale tradycja dożynkowego święta przyciąga nieodmiennie bardzo wielu uczestników. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, za uśmiechy i miłe słowa, a organizatorom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości.

fot. Gmina Nieporęt

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *