Nieporęt mówi NIE metropolii

2017-05-17 3:33:38

W niedzielę 14 maja w Nieporęcie odbyło się referendum ws. włączenia gminy w obszar metropolii warszawskiej. Do urn pofatygowało się 39,5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. Ponad 96 proc. z nich było sprzeciw, a tylko 3,9 proc. głosujących była przychylna temu pomysłowi.

Mieszkańcy w referendum odpowiedzieli na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt?”.

Wynik jak w Legionowie
W sumie oddano 4 343 głosy ważne, a frekwencja wyniosła 39,5 proc. – Uprawnionych było 11 142 osób. Zagłosowało 4 401 osób. Głosów na „nie” było 4 173, czyli 96,09 proc. Na „tak” zagłosowało 170 osób, tj. 3,91 proc. Wynik podobny był więc do tego w Legionowie, podobnie jak w Legionowie również urząd gminy w Nieporęcie prowadził zakrojoną na szeroką skalę akcję agitacyjną, w której przekonywał mieszkańców aby głosowali przeciwko włączeniu gminy Nieporęt do aglomeracji warszawskiej. – Od 25 lat gmina Nieporęt wypracowała sobie charakter rekreacyjno-wypoczynkowy i tego charakteru nie chcemy zmieniać. Chcemy rozmawiać o wspólnych sprawach dotyczących metropolii nie na zasadach przymusu, czyli nie obligatoryjnej przynależności, tylko dobrowolności – wypowiedział się dla jednej ze stacji telewizyjnej wójt Maciej Mazur. Wielu mieszkańców obawiało się też wzrostu cen komunikacji, większych obciążeń podatkowych, a także odpływu gminnych pieniędzy do budżetu Warszawy. – Bardzo się cieszę, że mimo informacji o zawieszeniu projektu ustawy mieszkańcy poszli na referendum, by sami decydować, w jakiej gminie chcą mieszkać. – skomentowała wyniki radna Marta Damm-Świerkocka.

Mieszkańcy są „przeciw”, włodarze na „tak”?
Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do sejmu pod koniec stycznia. Pomysł zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą 32 gminy i Warszawę, jako stolicę nowo utworzonego megapowiatu. Pomysł PiS spotkał się z dużym niezadowoleniem samorządowców, a w pierwszym rzędzie stanął powiązany z PO, prezydent miasta Legionowo. W Legionowie jako pierwszym, bo już 26 marca odbyło się referendum, w którym aż 94,27 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciwko metropolii warszawskiej. Co ciekawe, tuż po wyrażeniu przez mieszkańców negatywnej woli w stosunku do metropolii, władze Legionowa „na przekór” mieszkańcom przyłączyły się do stowarzyszenia o nazwie „Metropolia Warszawska”. Nie jest też tajemnicą, iż na czele tego stowarzyszenia, które dąży do utworzenia metropolii, w której znaleźć by się miały gminy do niej zapisane stoi Marcin Święcicki z… PO. Co ważne, gmina Nieporęt też od jakiegoś czasu jest członkiem tego stowarzyszenia. Czy po wyrażeniu dezaprobaty przez mieszkańców dla włączenia Nieporętu w obszar metropolitarny, władze gminy zrezygnują z uczestnictwa w tym stowarzyszeniu?

DB

Fot. panpage radnej Marty Damm-Świerkockiej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *