Facebook


NIEPORĘT. Nieporęt odcięty od metra?

2016-11-24 7:41:10

ZTM poinformował o planowanych zmianach tras linii 705 i 735, które obsługują gminę Nieporęt. Miałyby zostać one skrócone i zamiast do Metra Marymont jak jest w tej chwili, miałyby one dojeżdżać tylko do Żerania, co stanowiłoby duże utrudnienie dla mieszkańców gminy.

11 października na posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m. st. Warszawy ZTM poinformował o planowanych zmianach tras linii, m. in. 705 i 735, które obsługują gminę Nieporęt. Miałyby zostać one skrócone i zamiast do Metra Marymont, jak jest w tej chwili, miałyby one dojeżdżać wyłącznie do Żerania. Z pewnością byłoby to duże utrudnienie dla korzystających dzień w dzień z tych linii mieszkańców gminy.

Mieszkańcy protestują

Od 24 listopada ZTM zaplanował konsultacje w tej sprawie. Jednak mieszkańcy gminy Nieporęt nie są osamotnieni w tej sprawie. Jako pierwsi na plany ZTM już zdążyli zareagować mieszkańcy Żerania, Tarchomina i całej Białołęki, którzy zwrócili się z apelem do Wiesława Witka będącego dyrektorem ZTM w Warszawie o utrzymanie tras autobusów 518, 705 i 735 w nienaruszonym stanie oraz o rozwój komunikacji na Żeraniu, który obecnie staje się jednym z kluczowych węzłów przesiadkowych dla Białołęki i gmin ościennych. W jednym z czterech punktów mieszkańcy domagają się pozostawienia autobusów 705 i 735 na obecnych trasach (Rynia – Metro Marymont, Zegrze Płd. – Metro Marymont) oraz zwiększenie ich częstotliwości. Jak podkreślają, jeżeli są konieczne zmiany, to nie powinny one zmieniać charakteru i tras tych linii w sposób tak drastyczny.Przy planowaniu podobnych zmian nikt zdaje się nie brać pod uwagę, że Żerań i okolice rosną jak na drożdżach. (…) Czym ich mieszkańcy mają się poruszać?” – czytamy w piśmie do dyrektora ZTM.

Urząd na razie milczy

Tą niepokojącą dla mieszkańców odległego Zegrza Płd., Ryni, Białobrzeg, czy Nieporętu sytuację zauważyła radna Marta Damm-Świerkocka, która przed kilkoma dniami zwróciła się do wójta z prośbą o informacje, jakie działania prowadzi Urząd Gminy, by nie dopuścić do skrócenia tras i pozbawienia mieszkańców bezpośredniego dojazdu do metra. – Linie 705 i 735 to jedyne linie łączące gminę Nieporęt bezpośrednio z metrem, a co za tym idzie, stanowią najwygodniejsze połączenie dla mieszkańców dojeżdżających komunikacją publiczną do Warszawy. Mam nadzieję, że Urząd Gminy zrobi, co w jego mocy, by te dwie linie pozostały na niezmienionej trasie, a mieszkańcy wezmą udział w planowanych przez ZTM konsultacjach – na szybko sprawę skomentowała radna Marta Damm-Świerkocka. Na chwilę obecną nie wiemy, czy i jakie działania w tej sprawie gmina zamierza podjąć. Jednak do tak ważnej dla mieszkańców sprawy jeszcze powrócimy.

DB

Fot. UG Nieporęt

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *