Facebook

NIEPORĘT. Nieporęt odcięty od metra?

2016-11-24 7:41:10

ZTM poinformował o planowanych zmianach tras linii 705 i 735, które obsługują gminę Nieporęt. Miałyby zostać one skrócone i zamiast do Metra Marymont jak jest w tej chwili, miałyby one dojeżdżać tylko do Żerania, co stanowiłoby duże utrudnienie dla mieszkańców gminy.

11 października na posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m. st. Warszawy ZTM poinformował o planowanych zmianach tras linii, m. in. 705 i 735, które obsługują gminę Nieporęt. Miałyby zostać one skrócone i zamiast do Metra Marymont, jak jest w tej chwili, miałyby one dojeżdżać wyłącznie do Żerania. Z pewnością byłoby to duże utrudnienie dla korzystających dzień w dzień z tych linii mieszkańców gminy.

Mieszkańcy protestują

Od 24 listopada ZTM zaplanował konsultacje w tej sprawie. Jednak mieszkańcy gminy Nieporęt nie są osamotnieni w tej sprawie. Jako pierwsi na plany ZTM już zdążyli zareagować mieszkańcy Żerania, Tarchomina i całej Białołęki, którzy zwrócili się z apelem do Wiesława Witka będącego dyrektorem ZTM w Warszawie o utrzymanie tras autobusów 518, 705 i 735 w nienaruszonym stanie oraz o rozwój komunikacji na Żeraniu, który obecnie staje się jednym z kluczowych węzłów przesiadkowych dla Białołęki i gmin ościennych. W jednym z czterech punktów mieszkańcy domagają się pozostawienia autobusów 705 i 735 na obecnych trasach (Rynia – Metro Marymont, Zegrze Płd. – Metro Marymont) oraz zwiększenie ich częstotliwości. Jak podkreślają, jeżeli są konieczne zmiany, to nie powinny one zmieniać charakteru i tras tych linii w sposób tak drastyczny.Przy planowaniu podobnych zmian nikt zdaje się nie brać pod uwagę, że Żerań i okolice rosną jak na drożdżach. (…) Czym ich mieszkańcy mają się poruszać?” – czytamy w piśmie do dyrektora ZTM.

Urząd na razie milczy

Tą niepokojącą dla mieszkańców odległego Zegrza Płd., Ryni, Białobrzeg, czy Nieporętu sytuację zauważyła radna Marta Damm-Świerkocka, która przed kilkoma dniami zwróciła się do wójta z prośbą o informacje, jakie działania prowadzi Urząd Gminy, by nie dopuścić do skrócenia tras i pozbawienia mieszkańców bezpośredniego dojazdu do metra. – Linie 705 i 735 to jedyne linie łączące gminę Nieporęt bezpośrednio z metrem, a co za tym idzie, stanowią najwygodniejsze połączenie dla mieszkańców dojeżdżających komunikacją publiczną do Warszawy. Mam nadzieję, że Urząd Gminy zrobi, co w jego mocy, by te dwie linie pozostały na niezmienionej trasie, a mieszkańcy wezmą udział w planowanych przez ZTM konsultacjach – na szybko sprawę skomentowała radna Marta Damm-Świerkocka. Na chwilę obecną nie wiemy, czy i jakie działania w tej sprawie gmina zamierza podjąć. Jednak do tak ważnej dla mieszkańców sprawy jeszcze powrócimy.

DB

Fot. UG Nieporęt

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *