NIEPORĘT. Superkomputer do walki z zombie

2016-03-21 10:15:33

Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu Południowym w walce z cyberprzestępczością ma użyć superkomputera wielkości 6 szaf teleinformatycznych. Superkomputer ma chronić polski internet przed komputerami zombie. W Zegrzu Południowym budowane jest również przyłącze światłowodowe prowadzące do centrum Warszawy.

Jak udało się ustalić dziennikarzom Polskiego Radia w laboratorium Wojskowego Instytutu Łączności w Zegrzu Południowym powstaje superkomputer, który ma służyć w walce z cyberprzestępczością.

Komputer wielkości 6 lodówek

Wojskowi informatycy chcą stworzyć komputer wielkości 6 szaf teleinformatycznych, to mniej więcej tyle, ile zajmuje 6 dużych lodówek. Komputer o olbrzymiej mocy obliczeniowej, ulokowany na 30 m2 będzie stale monitorował sieć w poszukiwaniu “podejrzanego ruchu”. W razie wykrycia zagrożenia w sieci reakcja będzie bardzo szybka. Laboratorium będzie wykorzystywane do analiz zaburzeń ruchu w sieci, ale także do analizowania złośliwego oprogramowania, testowania odporności systemów na ataki cybernetyczne oraz do symulacji wojny cybernetycznej. Planowana jest współpraca Laboratorium z Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Ministerstwa Obrony Narodowej i Komendą Główną Policji.

Tryton_supercomputer-pl.wikipedia.org

Atak komputerów zombie

Laboratorium pozwoli też na podjęcie walki z komputerami “zombie”. Eksperci szacują, że w Polsce jest ich około 300 tysięcy. Chodzi o urządzenie podłączone do internetu, w którym bez wiedzy jego posiadacza został zainstalowany program sterowany z zewnątrz przez inną osobę. Celem takiego działania jest zazwyczaj wykorzystanie komputera do łamania prawa. Programy infekują najczęściej komputery użytkowników poprzez pocztę elektroniczną, rozsyłaną masowo przez hakerów. W ramach projektu ma powstać także 40 km linia światłowodowa łącząca zegrzyński instytut z centrum Warszawy. Naukowcy planują także otwarcie specjalnego portalu internetowego, w którym będą opisywane możliwości obrony naszych komputerów przed wirusami oraz najnowsze wiadomości dotyczące walki z cyberprzestępczością. Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych w Wojskowym Instytucie Łączności ma powstać do końca roku. Koszt inwestycji to ponad 8 mln złotych.

DB

Fot. en.wikipedia.org, pl.wikipedia.org

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *