NIEPORĘT. Wójt zwija żagle?

2016-04-06 7:24:00

Na ostatniej sesji wójt przedstawił koncepcję zagospodarowania Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa, która według radnych wymaga poprawek. Dziwne, że do kosza wylądowała zwycięska koncepcja w zorganizowanym przez gminę konkursie na zagospodarowanie przestrzeni wokół nieporęckiego portu. Na sesję nie zaproszono również przedstawicieli klubów żeglarskich. Co to oznacza?

Jak zapewniają żeglarze nieporęcki port jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Z całą pewnością na Mazowszu nie ma lepszego zbiornika jak Zalew Zegrzyński, a w przypadku tej zatoki nie ma lepszego miejsca na całym jeziorze do uprawiania sportów wodnych. Jednocześnie port może ściągnąć turystów, a ci zostawią pieniądze. W 2011 roku ośrodki żeglarskie opracowały koncepcję stworzenia Żeglarskiego Centrum Przygotowań Olimpijskich, którego realizacja kosztowałaby 12 mln zł, a inwestycję tą miało sfinansować Ministerstwo Sportu. Warunek był jeden, działka pod przyszłą inwestycję musiałaby być w pełni uzbrojona, a brakowało jedynie kanalizacji. Gmina jednak nie wpisała do budżetu budowy kanalizacji, co w praktyce zniweczyło ambitne plany.

Ratownicy, zamiast olimpijczyków

W 2014 roku wójt Maciej Mazur ogłosił konkurs na wykonanie koncepcji Portu Pilawa w Nieporęcie. W zwycięskim projekcie stworzony został podział funkcjonalny terenu na strefy żeglarstwa amatorskiego, sportowego, oraz terenów komercyjnych i rekreacyjnych. Z niejasnych przyczyn zwycięski projekt zagospodarowania portu trafił jednak do kosza, a dziś gminni urzędnicy pracują nad własnym. Tymczasem w lipcu 2015 roku wójt podpisuje umowę na utworzenie Centrum Kształcenia i Badań Rozwojowych Ratownictwa Wodnego w Kompleksie Nieporęt-Pilawa i choć sama idea jest szczytna, to poniekąd spycha na margines kluby żeglarskie korzystające z tego portu. – Widziałam koncepcję przygotowaną przez klub żeglarski „Spójnia”, nazywało się to Olimpijskie Centrum Przygotowań Żeglarskich, które było „perełką” tego portu i to ono powinno zostać umieszczone na miejscu Centrum Ratownictwa Wodnego, które nie potrzebuje otwartej przestrzeni gdyż poruszają się na motorówkach. Moim zdaniem umiejscawianie Centrum Olimpijskiego mogłoby przyciągnąć turystów, a więc i pieniądze. Jeżeli chcemy, żeby to się samo utrzymywało, to Ratownictwo Wodne nie przyniesie nam żadnych pieniędzy – powiedziała na sesji radna Marta Damm-Świerkocka.

P1250727

Nie wiedzieć czemu, wójt usilnie forsuje własną koncepcję zagospodarowania terenu wokół nieporęckiego portu. Wyrzucając tym samym konkursowy zwycięski projekt na zagospodarowanie portu Aren Architects do kosza. Fot. DB

Brzmi obiecująco

– Powstała koncepcja zagospodarowania portu, jako gminnego kompleksu. (…) Zagospodarowanie tego terenu, oparte by było na wydzieleniu stref funkcjonalnych. Najważniejszą strefą kompleksu będzie strefa przystani. Ideą jest wytworzenie na miarę województwa portu wodnego z okalającą promenadą, gdzie wokół tego obszaru odbywałby się ruch spacerowy, rowerowy, wypoczynkowy z głównymi obiektami, a najważniejszym byłby obiekt bosmana w którym umiejscowione byłoby Centrum Ratownictwa Medycznego, sale konferencyjne i restauracyjne – powiedział Maciej Czerski, kierownik Referatu Zagospodarowania Przestrzennego UG. Ponadto urzędnicy chcą utworzyć wokół terenów zielonych infrastrukturę, która przyciągałaby ludzi przez cały rok. Jest nawet pomysł stworzenia pierwszej w powiecie trasy rolkowo-biegowej, a więc w okresie letnim ścieżkę dla rolkarzy, a w okresie zimowym trasę przystosowaną do nart biegowych. Przewidziane są również hostele, hotel, camper park, kluby fitness, plaża zielona i piaszczysta, boiska do siatkówki plażowej, a nawet parking wielopoziomowy. Póki co, gmina inwestuje w kolejne przystanie przystosowane dla łodzi motorowych, które płacą dwukrotnie wyższą od żaglówek dzierżawę za cumowanie. W ten sposób wypycha się z portu żeglarzy. Mimo dość schematycznej koncepcji radni zwrócili uwagę, że w porcie i budynku portowym powinna być baza dla żeglarzy sportowych i z taką poprawką było głosowane stanowisko. Wójt obiecał, że weźmie je pod uwagę.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Prezentacja i wizualizacje: Michał Szymankiewicz, Aren Architects

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *