Wściekłe psy na komendzie

2016-04-13 1:02:58

Na ostatniej sesji w Nieporęcie radni zatwierdzili „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt”. Nieoczekiwanie wywiązała się dyskusja, z której dowiedzieliśmy się, że wściekłe psy przez lata były przetrzymywane w komisariacie, a np. wiceprzewodniczący rady gminy opowiada się za eutanazją bezdomnych zwierząt.

– Wysłałam e-maila do pana wójta, bo to jest niedopuszczalne, aby psy na obserwacji zarażenia wścieklizną były trzymane na komisariacie policji. Psy są bezpieczne, tylko gorzej z policjantami. To nie jest zadanie własne policji, a jeżeli chory pies pogryzłby policjanta, to są dosyć poważne konsekwencje dla gminy, że takie miejsce wskazujemy – nieoczekiwanie poinformowała radnych Marta Damm–Świerkocka. Radna zaproponowała dwa gabinety weterynaryjne na terenie powiatu, gdzie można by odsyłać psy, aby nikomu nie wyrządziły krzywdy i aby były pod dobrą opieką weterynaryjną. Jak poinformowała radna, nie będzie to dużym kosztem dla gminy, ponieważ płaci się tylko za zwierzę przekazane do obserwacji, a same przypadki z podejrzeniem wścieklizny zdarzają się raz na kilka lat. Wójt przychylił się do propozycji radnej.

Andrzej Olechowski zapytał, ile kosztuje gminę złapanie bezdomnego zwierzęcia i oczipowanie go. Dostał odpowiedź, iż wyłapanie i transport to koszt 405 zł, opieka w schronisku 2 214 zł, a oczipowanie psa 34 zł.

– Nie jestem przeciwnikiem schronisk. Uważam, że schronisko jest potrzebne, ale na krótką metę. Gdy komuś zaginie pies, to potrzymać go przez miesiąc czy więcej, dać do publicznej wiadomości, a jeśli ludzie nie odbierają go, to po co trzymamy go przez 10 lat? Proszę mi powiedzieć, przecież mamy tyle biednych dzieci – mówił wiceprzewodniczący Marian Oszczyk, który nie ukrywał, że jest za eutanazją bezpańskich psów. Podobnych głosów na sesji można było usłyszeć więcej, jak zauważył Andrzej Olechowski utrzymanie psa w schronisku tj. połowa dotacji na ucznia. Gminę oczywiście obowiązuje zapis ustawy, więc pomysł radnego nie ma jakichkolwiek szans na realizację.

DB

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *