Facebook

Wściekłe psy na komendzie

2016-04-13 1:02:58

Na ostatniej sesji w Nieporęcie radni zatwierdzili „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt”. Nieoczekiwanie wywiązała się dyskusja, z której dowiedzieliśmy się, że wściekłe psy przez lata były przetrzymywane w komisariacie, a np. wiceprzewodniczący rady gminy opowiada się za eutanazją bezdomnych zwierząt.

– Wysłałam e-maila do pana wójta, bo to jest niedopuszczalne, aby psy na obserwacji zarażenia wścieklizną były trzymane na komisariacie policji. Psy są bezpieczne, tylko gorzej z policjantami. To nie jest zadanie własne policji, a jeżeli chory pies pogryzłby policjanta, to są dosyć poważne konsekwencje dla gminy, że takie miejsce wskazujemy – nieoczekiwanie poinformowała radnych Marta Damm–Świerkocka. Radna zaproponowała dwa gabinety weterynaryjne na terenie powiatu, gdzie można by odsyłać psy, aby nikomu nie wyrządziły krzywdy i aby były pod dobrą opieką weterynaryjną. Jak poinformowała radna, nie będzie to dużym kosztem dla gminy, ponieważ płaci się tylko za zwierzę przekazane do obserwacji, a same przypadki z podejrzeniem wścieklizny zdarzają się raz na kilka lat. Wójt przychylił się do propozycji radnej.

Andrzej Olechowski zapytał, ile kosztuje gminę złapanie bezdomnego zwierzęcia i oczipowanie go. Dostał odpowiedź, iż wyłapanie i transport to koszt 405 zł, opieka w schronisku 2 214 zł, a oczipowanie psa 34 zł.

– Nie jestem przeciwnikiem schronisk. Uważam, że schronisko jest potrzebne, ale na krótką metę. Gdy komuś zaginie pies, to potrzymać go przez miesiąc czy więcej, dać do publicznej wiadomości, a jeśli ludzie nie odbierają go, to po co trzymamy go przez 10 lat? Proszę mi powiedzieć, przecież mamy tyle biednych dzieci – mówił wiceprzewodniczący Marian Oszczyk, który nie ukrywał, że jest za eutanazją bezpańskich psów. Podobnych głosów na sesji można było usłyszeć więcej, jak zauważył Andrzej Olechowski utrzymanie psa w schronisku tj. połowa dotacji na ucznia. Gminę oczywiście obowiązuje zapis ustawy, więc pomysł radnego nie ma jakichkolwiek szans na realizację.

DB

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *