NIEPORĘT. “Wybieramy mniejsze zło” – Maciej Mazur

2020-01-03 6:55:34

Sławomir Maciej Mazur, wójt gminy Nieporęt samorządowe podsumowanie roku:

To i Owo: Jaka decyzja, którą musiał Pan podjąć, była najtrudniejsza?

Maciej Mazur: Nie ma łatwych decyzji, gdy odpowiada się za finanse publiczne i trzeba mieć pewność, że podejmowane decyzje przyniosą na pewno pozytywny skutek. Tym bardziej, ze większość decyzji podejmujemy pod presją zmieniających się przepisów i pod presją czasu. Niejednokrotnie musimy działać szybko, zawsze w zgodzie z obowiązującymi przepisami, i są sytuacje, kiedy jest to bardzo trudne. Wybieramy mniejsze zło. Nie na wszystkie czynniki mamy wpływ, dlatego musimy nieraz podejmować decyzje, które są wprawdzie zgodne z przepisami, ale z którymi trudno nam się pogodzić. Przykładem może być obecna sytuacja w gospodarce odpadami, która dotyka wszystkie samorządy. Chcielibyśmy, aby inaczej wyglądały rozliczenia z mieszkańcami, ale obowiązujące przepisy nie pozwalają na przyjęcie innych rozwiązań. Dlatego może wśród wielu trudnych decyzji, właśnie te związane z gospodarką odpadami wskażę jako najtrudniejsze.

TiO: Z jakiej inwestycji jest Pan najbardziej dumny? Dlaczego?

MM: Trudno porównywać inwestycje, są bardzo różne i służą realizacji różnych potrzeb. Wszystkie jednakowo mnie cieszą, szczególnie, gdy słyszę słowa zadowolenia od mieszkańców. Staramy się, żeby gmina Nieporęt była nowoczesnym, bezpiecznym i przyjaznym dla mieszkańców miejscem Stale rozwijamy sieć kanalizacyjną i wodociągową, budujemy drogi i ich oświetlenie. Rozwijamy sieć ścieżek rowerowych, które zwiększają bezpieczeństwo na drogach, a także umożliwiają aktywne spędzanie czasu. W tym roku rozpoczęliśmy budowę ścieżki nad Kanałem Żerańskim, z ciągami pieszymi i rowerowymi, z oświetleniem. Jest tam teraz bezpiecznie i dla rowerzystów, i dla osób spacerujących. Inwestycje w porcie w Nieporęcie sprawiły, że jest to teraz miejsce, w którym nie tylko żeglarze czują się dobrze. Zadbaliśmy o szeroką ofertę dla osób wypoczywających i lubiących sport. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza skatepark, na którym odbywają się już zawody, są boiska do siatkówki plażowej, powstały nowe chodniki, ścieżki rowerowe i rolkowe. Każda z tych inwestycji napawa mnie dumą, bo widzę że nasza gmina rozwija się i ma coraz więcej do zaoferowania mieszkańcom i odwiedzającym nas gościom.

TiO: Dzień w 2019 roku, który zapadł Panu najbardziej w pamięci?

MM: W październiku obchodziliśmy z żoną okrągłą rocznicę naszego ślubu i sądziłem, że to będzie ten najważniejszy dla mnie dzień w tym roku. Jednak życie sprawiło, że inną datę zapamiętam szczególnie. 27 listopada pożegnaliśmy wieloletniego Przewodniczącego Rady Gminy Nieporęt Eugeniusza Woźniakowskiego. Sprawował tę funkcję podczas trzech kadencji, w latach 2006-2018. To był wyjątkowy człowiek i samorządowiec, który wpisał się w historię gminy Nieporęt. Po raz pierwszy ogłosiłem w gminie żałobę, w dniu uroczystości pogrzebowych. Mam nadzieję, że więcej nie będę musiał tego robić.

TiO: Jaki cel życiowy i zawodowy stawia Pan sobie w 2020 roku?

MM: Cel zawodowy jest od wielu lat ten sam – realizować jak najlepiej zadania na rzecz mieszkańców i gminy. I zawsze jest to więcej niż jeden cel. Najbliższy, jaki sobie postawiłem, to uruchomienie przejazdów linii SKM, z jednej strony do Radzymina, z drugiej do Lotniska Chopina, przez Nieporęt i Wólkę Radzymińską. To będzie kolejne udogodnienie komunikacyjne dla naszych mieszkańców. Bezpośredni szybki dojazd do centrum Warszawy oznacza możliwość rezygnacji z samochodu, na rzecz komunikacji miejskiej. A z tym wiąże się ograniczenie korków i mam nadzieję, trochę czystsze powietrze.

Cel życiowy… Każdy dzień zaczynam wczesnym porannym treningiem pływackim na basenie w Stanisławowie Pierwszym. Zwykle przepływam ok. 2 kilometrów. Bardzo to lubię. Może spróbuję przepłynąć Jezioro Zegrzyńskie? Jeżeli nie z Pułtuska do Nieporętu, to chociaż z Serocka do portu w Nieporecie

TiO: Czego życzy Pan sobie w 2020 roku, a czego mieszkańcom?

MM: I sobie i mieszkańcom życzę przede wszystkim zdrowia. Dopóki nie zacznie szwankować, nie myślimy, jak wiele od niego zależy. I żebyśmy mieli czas, aby poświęcić go swoim najbliższym, i sobie także. I jeszcze, aby otaczali nas ludzie serdeczni, gotowi nas wesprzeć w trudnych chwilach.

TiO: Jak zamierza Pan spędzić tegorocznego Sylwestra?

MM: Noc sylwestrową od lat spędzamy z żoną w teatrze lub w operze i tym roku również tak powitamy Nowy Rok. Wyjątkowy wieczór zasługuje na wyjątkową oprawę, dlatego z taką przyjemnością gościmy na gali sylwestrowej z występami znakomitych artystów. To jest nasz ulubiony sposób na spędzenie tego wieczoru.

Państwu również życzę udanej sylwestrowej zabawy!

Komentarze

1 komentarz

  1. Anna odpowiedz

    Super przedstawione dazenia i cele przez Wojta Gminy Nieporet Pana Macieja Mazura. Rzeczywiscie inwestycje poczynione. sluza mieszkancom Gminy. Czuc szczera zyczliwosc miedzy wladzami Gminy a mieszkancami.
    Nie wszystkie sprawy isobiste. Wojta znane sa mieszkancom np jak ta o rocznicy slubu. Dlatego teraz z opoznieniem zycze Panstwu Joli i Maciejowi Mazura wielu lat radosci nieustajacek milosci oraz blogoslawienstwa Bozego.
    Wojcie dzialaj jak najdluzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *