Nieposkromiony apetyt KZB

2016-05-31 1:04:30

Kiedy w 2013 roku przekształcano Komunalny Zakład Budżetowy w miejską spółkę, włodarze miasta przekonywali, że będzie to z korzyścią dla wszystkich, a nowo powstająca spółka miała być samowystarczalna. Rzeczywistość jest jednak inna. Nie dość, że KZB wyzbywa się miejskich nieruchomości, to na dodatek co rusz wyciąga ręce po miejską kasę…

Jaki jest stan finansów KZB, tego nie wiemy. Na wszystkie pytania dotyczące finansów spółka konsekwentnie zasłania się tajemnicą handlową. Jedno jest pewne, KZB stać np. na finansowanie propagandowego tygodnika “Miejscowa”, a wychodzi na to, że nie stać jej na to, do czego naprawdę została powołana, czyli do przeprowadzenia inwestycji oświatowych i to wcale nie wymagających wielomilionowych nakładów. Ale po kolei.

Prezydent nie rozumie

Tuż przed kwietniową sesją Rady Miasta, KZB z kapitałem wartym blisko 200 mln zł zwróciła się do miasta o wsparcie kwotą blisko 160 tys. zł na modernizację źródeł ciepła i zmianę technologii basenowej na pływalni miejskiej przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Legionowie. Zastępca prezydenta Marek Pawlak, który jeszcze niedawno pełnił funkcję prezesa w miejskiej spółce zapewniał, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej i że powyższą kwotę KZB mogłoby spokojnie wygospodarować z własnej kasy, tylko mogłyby przy tym ucierpieć tegoroczne letnie inwestycje w szkołach. Marek Pawlak jednocześnie nie mógł zrozumieć, dlaczego KZB miałoby być traktowane inaczej niż pozostałe miejskie spółki, którym miasto co rusz pomaga. Radni wyrazili zgodę i KZB otrzymała środki.

Trzy inwestycje

Jednak ci, co myśleli, że to na dłużej zaspokoi nieposkromiony apetyt KZB na miejską kasę byli w błędzie. Na ostatniej sesji Rady Miasta spółka znów poprosiła, tym razem o 150 tys. zł. Owo wsparcie jest spółce potrzebne na wykonanie trzech inwestycji oświatowych, gdzie każda z nich ma być wsparta kwotą 50 tys. zł. I tak KZB ma zmodernizować i wymienić nawierzchnię na kostkę betonową oraz doposażyć w urządzenia patio w Zespole Szkół nr 3. KZB chce również zrewitalizować środowiskowe patio w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, oraz zmodernizować i wymienić nawierzchnię na kostkę betonową i doposażyć w urządzenia patio w Szkole Podstawowej nr 7.Radni również i w tej kwestii wyrazili zgodę, aby miejskiej spółce pomóc. Ciekawe na jak długo tym razem, apetyt KZB na miejską kasę został zaspokojony?

DB

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *