Nowa ulga internetowa w PIT

2021-07-26 11:51:09
Jak powszechnie wiadomo, aby móc skorzystać z ulgi internetowej w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego, trzeba spełniać szereg wymagań. Do Sejmu wpłynął właśnie nowy projekt zmian dotyczący zasad korzystania z odliczenia. Zgodnie z nim, mają zostać zniesione niektóre ograniczenia związane z ulgą. Zobaczmy, co jeszcze się zmieni, jeśli nowe przepisy wejdą w życie.

Ulga internetowa – co to jest?

Obecnie, dostęp do sieci jest tak powszechny, że z Internetu korzystają niemal wszyscy. To usługa, bez której wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania – korzysta z niego na co dzień zarówno doradca podatkowy, jak i górnik, lekarz, uczeń, student czy emeryt. Mimo iż tak powszechny, Internet wciąż nie jest zupełnie bezpłatny, a koszty jego zakupu mogą solidnie obciążyć domowy budżet. Na szczęście już w 2005 roku postanowiono coś z tym zrobić i w życie weszła ulga na Internet. Na czym polega? Otóż jest to możliwość odliczenia kosztów, które ponosił podatnik w celu zapewnienia sobie dostępu do Internetu. Odliczenie to następuje od dochodu w rozliczeniu rocznym, czyli w PIT. Z ulgi mogą skorzystać osoby rozliczające się na formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT-37. Wystarczy zbierać faktury za usługę dostawy Internetu. Na dokumentach tych musi znajdować się dokładna kwota za dostawę sieci oraz dane podatnika regulował wydatek. Można rozliczyć koszty poniesione za dostawę Internetu na telefon, komputer, laptop czy nawet za korzystanie z kafejki internetowej.

Ulga internetowa obecnie

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa stawiają dość duże ograniczenia co do możliwości odliczenia od dochodu kosztów związanych z usługą dostawy Internetu. A oto największe z nich:

  • W ramach ulgi internetowej można odliczyć wydatki poniesione na użytkowanie sieci internetowej wyłącznie w dwóch kolejno następujących po sobie latach podatkowych. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że jeśli podatnik po raz pierwszy skorzystał z ulgi np. w roku 2018 to kolejny raz musiał to zrobić w roku 2019. Nie mógł ponownie odliczyć w ulgi np. w roku 2020 czy 2021. Ponadto, dwukrotne skorzystanie z ulgi automatycznie wyłącza możliwość ponownego odliczenia ulgi internetowej w kolejnych latach.
  • Ulga internetowa jest ograniczona limitem wysokości. Niezależnie jakie koszty poniósł podatnik w związku z dostawą Internetu to i tak ma prawo skorzystać z odliczenia wyłącznie w wysokości do kwoty 760 zł, nawet jeżeli w ramach wydatków na Internet poniósł większe koszty, np. wynoszące 900 zł.

Ulga internetowa po zmianie

Zamieszczone we wspomnianym już projekcie zmiany mają znieść powyższe ograniczenia utrudniające korzystanie z ulgi internetowej. Zaproponowano miedzy innymi usunięcie art. 26 ust. 6h ustawy o podatku PIT, który mówi, że ulgę internetową można odliczać wyłącznie dwa razy, w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Skutkowałoby to tym, że podatnik mógłby skorzystać z ulgi w dowolnych, wybranych przez siebie latach, np. 2022 i 2024, a także mógłby to zrobić więcej niż tylko dwa razy.

Zmienić ma się również limit maksymalnej kwoty możliwej do odliczenia. Z obecnych 760 zł ma ona wzrosnąć do 2024 zł. Co ciekawe, ma również nastąpić rozszerzenie katalogu wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi internetowej w PIT. Po zmianie ulgą internetową ma być objęta nie tylko sama usługa dostawy Internetu – tak jak jest obecnie, ale również wydatki poniesione na zakup sprzętu, umożliwiającego podatnikowi korzystanie z sieci, a także koszty jego użytkowania, instalacji, rozbudowy, modernizacji oraz bieżącego utrzymania.

Czy proponowane zmiany są korzystne dla podatników? Z pewnością tak. Koszty dostawy Internetu bywają bowiem dość wysokie. Niejeden doradca podatkowy podkreśla jednak, że nowe przepisy, jeśli doczekają się wprowadzenia, mogą spowodować wiele problemów związanych z odliczeniem ulgi. Nie ma w tym nic dziwnego, wszystko co nowe jest na początku trudne, nieznane i obce. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto udać się po pomoc do specjalisty, czyli do wspomnianego już doradcy podatkowego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *