Nowości w protetyce – metody inlay i onlay

2023-05-12 12:49:14
Dowiedz się, co oferuje współczesna protetyka? Przeczytaj o innowacyjnych metodach inlay i onlay uzupełniania skomplikowanych ubytków, które nie kwalifikują się do leczenia tradycyjnymi metodami.

Protetyka, to dziedzina stomatologii zajmująca się szeroko pojętymi brakami w uzębieniu oraz profilaktyką ich powstawania. Do zadań stomatologa-protetyka należy m.in. diagnostyka chorób narządu żucia, ich leczenie oraz korygowanie wszelkich niedoskonałości zębowych. Mowa tu o przebarwieniach, zaburzeniach kształtu, wszelkich ukruszeniach, złamaniach czy nawet całkowitej utracie zębów. Leczenie protetyczne nie jest zarezerwowane jedynie dla osób starszych. Zarówno naturalny proces utraty zębów jak i ich uszkodzenie w wyniku nieszczęśliwego wypadku zasługują na profesjonalną terapię.

Leczenie protetyczne, to podstawowe narzędzie poprawiające jakość życia Pacjentów zmagających się ubytkami zębowymi. Zaburzenia w obrębie garnituru zębowego bardzo często przekładają się na osłabienie skuteczności rozdrabniania pokarmu, problemy z wyraźną dykcją a nawet zmiany w obrębie rysów twarzy. Podstawowym zadaniem protetyki jest odpowiedni dobór uzupełnień i wypełnień protetycznych. Mogą to być rozwiązania miejscowe, takie jak kompozytowa obudowa ukruszonych lub złamanych zębów, lub całościowe, np. kompletne odtworzenie utraconego uzębienia. Niewątpliwą zaletą profesjonalnego leczenia protetycznego jest fakt, że na każdym etapie jest stuprocentowo spersonalizowane do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Od stosowanych metod terapii, po kształt i kolor wypełnienia lub uzupełnienia. Nowoczesna protetyka oferuje rozwiązania, które pozwolą trwale zapomnieć o problemach związanych z ubytkami zębowymi.

Nowości w protetyce – metody inlay i onlay

Protetyka, podobnie jak pozostałe gałęzie stomatologii, nie zwalnia w opracowywaniu nowych technik pomagających Pacjentom. Przykładem świeżo opracowanego rozwiązania na problemy ubytków zębowych są technologie inlay i onlay. Skupiają się one na leczeniu przypadków, na które wcześniej zwyczajnie nie było optymalnej metody leczenia. Techniki inlay i onlay przywracają komfort życia Pacjentów, którzy nie kwalifikują się do założenia korony protetycznej, a tradycyjna plomba nie przyniosłaby upragnionego efektu. Oba rodzaje wypełnień protetycznych różnią się miejscem aplikacji – dzięki temu mogą być zastosowane w wielu różnych przypadkach. Inlay, to wkłady uzupełniające powierzchnię żującą zębów bocznych. Technologia onlay (w bardziej zaawansowanych ubytkach nazywana również overlay) ma na celu odbudowę całej górnej części korony zębowej. W obu metodach wykorzystuje się specjalistyczny materiał kompozytowy lub porcelanę, których kolory mogą zostać idealnie dopasowane do unikalnego odcienia uzębienia Pacjentów. Jest to metoda trwała oraz zabezpieczająca ząb przed wtórnymi uszkodzeniami, np. w wyniku żucia.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *