Obsługa lasera CNC – na czym polega?

2018-09-20 5:22:58

Laser, czyli silnie skupiona wiązka fotonów może być na tyle silna, iż przepali większość ciał stałych. O ile w przypadku materiałów zwykłych nie jest to trudne, o tyle w przypadku metali o złożonej strukturze pojawiają się pewne wątpliwości.

 

Kluczowa w tym przypadku jest rzecz jasna grubość płyty metalowej. Oczywiście – im płyta grubsza, tym wiązka ma większe kłopoty z przebiciem. Prostym rozwiązaniem zdaje się być zwiększenie mocy lasera, jednak często kończy się to uszkodzeniem obrabianej powierzchni. Czy istnieje rozwiązanie bezpieczne? Sprawdzimy to razem ze sklepem EBMiA.pl, które oferuje części do maszyn CNC w tym czujniki – http://www.ebmia.pl/automatyka-czujniki-c-197_1022.html

Laser CNC – definicja

Zanim odpowiemy na pytanie zawarte we wstępie wyjaśnijmy sobie czym tak naprawdę jest laser CNC. A zatem jest to narzędzie umożliwiające przycinanie z odpowiedniego arkusza metalu oraz innych artykułów określonych wzorów i kształtów. Ogólnie rzecz ujmując mamy do czynienia z połączeniem klasycznego lasera wespół z układem sterowania w technologii CNC.

Tego rodzaju układ laserowy zawdzięcza swą nazwę alfanumerycznej metodzie sterowania. Polega ona na przesuwaniu danego elementu tnącego – w tym przypadku narzędzia skupiającego promień świetlny względem układu współrzędnych. Dane dotyczące promienia lasera, a zwłaszcza jego ruchu zamieszczone są w specjalnym programie definiującym położenie wiązki względem osi X oraz Y.

Ze względu na specyficzną budowę lasera CNC podczas swej pracy powinien on być ustawiony względem wielu kluczowych parametrów. Ustawienia należą do roli operatora i składają się z następujących aspektów :

– ustawienia prędkości cięcia

– rodzaj materiału na jakim odbywać będzie się cięcie

Zatem paradoksalnie laser w technologii CNC jest w 100% zautomatyzowany i w kluczowym obszarze jest uwarunkowany od ingerencji pierwiastka ludzkiego. Tu znaczenie ma doświadczenie i fachowa wiedza operatora.

Podsumowanie oraz wnioski

Warto pamiętać, że lasery CNC to urządzenia tnące odznaczające się zwiększoną wydajnością oraz dużą mocą. Wadą tego rodzaju techniki cięcia jest ograniczona grubość materiału. Kluczowe znaczenie mają parametry oraz ustawienia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *