Odkurzacz – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

2022-12-22 3:18:26

Odkurzacze tradycyjne powoli zaczynają odchodzić do lamusa na rzecz bardziej nowoczesnych modeli. Coraz więcej osób decyduje się na małe roboty sprzątające czy odkurzacze pionowe. Jednak nie da się zaprzeczyć temu, że odkurzacz ręczny czy odkurzacz samojezdny to wydatek kilka razy większy niż odkurzacz tradycyjny. Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz? Obecne modele są tak zróżnicowane! W niektórych modelach znajduje się np. funkcja wydmuchu, funkcja zbierania wody, funkcja dmuchawy, funkcja prania, funkcja czyszczenia parą i wiele innych. Jak się w tym zorientować? Co jest najważniejszy, gdy kupujesz odkurzacz?

Typ odkurzacza

Tradycyjny odkurzacz zazwyczaj jest prosty. Znamy go od lat. Posiada pojemnik, wąż ssący, kilka praktycznych końcówek i rurę. Z biegiem lat, jego budowa się unowocześniała. Na przykład sama rura mogła to być rura teleskopowa, rura metalowa czy rury plastikowe. Od długiego jednak czasu, rynek oferuje nam znacznie więcej możliwych opcji, jeśli chodzi o odkurzanie.

Do głównych typów odkurzaczy, jakie znamy ze sklepów, zaliczamy odkurzacze workowe oraz odkurzacze bezworkowe. Te pierwsze są dobrze znane – tu urządzenia zbiera brud do wymienialnych worków. To tzw. odkurzacze klasyczne, czy też tradycyjne. Opcje bezworkowe, zwane też cyklonowymi, zbierają zanieczyszczenie do plastikowego pojemnika, który musimy opróżniać.

Z biegiem lat, popularność zaczęły zbierać także odkurzacze wodne oraz piorące. Odkurzacz wodny posiada filtr wodny i gromadzi zanieczyszczenia do zbiornika z wodą. Dzięki odkurzaczowi piorącemu, możemy też dodatkowo usunąć zabrudzenia czy plamy z dywanów czy zebrać rozlane płyny. Posiada on zbiornik na wodę oraz drugi – na detergent. Mieszankę nanosi się na dywan, czyści specjalną szczotką, a następnie zbiera pianę, wodę oraz resztki detergentu.

Obecnie prym wiodą odkurzacze pionowe jak np. odkurzacze dyson oraz automatyczne roboty sprzątające (roboty samojezdne) jak popularny odkurzacz xiaomi czy znana wszystkim Roomba. Nic dziwnego, że wybieramy takie modele, które najbardziej ułatwiają nam sprzątanie. Odkurzacz pionowy obejmuje zarówno modele bezprzewodowe jak i przewodowe. Zwłaszcza ręczny odkurzacz bezprzewodowy daje maksimum wygody – jesteśmy niezależni od długości kabla. Tych modeli nie ciągnie się za sobą, ale w wygodny sposób, obsługuje się, będąc wyprostowanym. Wyposażone są zazwyczaj w mały akumulator, dzięki czemu bez problemu odkurzymy cały dom. Dodatkowo, wiele modeli może się przemienić w mały odkurzacz ręczny, którego użyjemy np. do wyczyszczenia wnętrza samochodu albo wysprzątać kanapę czy szafki. Wiele modeli ma też opcję mopa.

Ssawka szczelinowa krótka, a może potrzebna ci do prania mała ssawka? Szczotki i końcówki

Szukając odpowiednich końcówek do naszego odkurzacza możemy się nieraz złapać za głowę! Dysza ręczna, dysza szczotkowa, dysza punktowa, dysza długa, dysza spoin, dysza wielopowierzchniowa…

W odkurzaczach mamy do czynienia z różnymi rodzajami ssawek czy szczotek. Tu warto jedynie pamiętać, że ssawka to końcówka do odkurzacza, która nie ma włosia, a szczotka je posiada. Szczotki dedykowane są zwłaszcza do powierzchni łatwych do zarysowania.

Samych rodzajów szczotek i ssawek na rynku znajdziesz co nie miara! Szczotka mała, szczotka duża, szczotka pet, szczotka uniwersalna, szczotka szczelinowa, szczotka okrągła, szczotka płaska, szczotka elektryczna, szczotka wielofunkcyjna, szczotka tapicerka, szczotka samochodowa. A jest jeszcze ssawka mała, ssawka,, felx, ssawka dywanowa, ssawka podłogowa, ssawka szczelinowa… i wiele, wiele innych.

Różne rodzaje szczotek czy ssawek to końcówki do zadań specjalnych. Jedne służą do prania tapicerki, inne do prania dywanów, jeszcze inne do czyszczenia podłóg czy czyszczenia materaców. Jak wiesz, sam odkurzacz pionowy może być przeznaczony na mycie podłóg.

Oczywiście, końcówki można dokupować, w razie potrzeby. Do najbardziej popularnych rozwiązań w zakresie tradycyjnego odkurzania należą m.in. elektroszczotka czy turboszczotka (różnią się tym, że jedna ma elektryczny silniczek, a drugą napędza sam pęd powietrza z odkurzacza), których zadaniem jest “czesanie” odkurzanych powierzchni. Przydatna jest także ssawka szczelinowa, która dzięki niewielkiej końcówce może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Filtry w odkurzaczach

Wybierając odkurzacz, jednym z ważniejszych parametrów, jest odpowiedni filtr. Filtr sprawia, że część kurzu, jaki został wchłonięty do odkurzacza, nie wydostaje się jego drugą stroną.

Spośród niewielu rodzajów filtrów mamy mikrofiltr, w postaci cienkiej warstwy włókna, co zapewnia jedynie podstawową ochronę. W drugiej kolejności mamy filtr wodny. Swego czasu bardzo reklamowany odkurzacz wodny, także na pokazach prywatnych, był w niego wyposażony. Zanieczyszczenia czy kurz zbierane są tu do pojemnika z wodą, który czyścimy.

Rozwiązaniem godnym polecenia jest zwłaszcza filtr HEPA, czyli filtr ze szkła spiekanego, który daje bardzo wysoki poziom filtracji. To idealne rozwiązanie dla astmatyków czy alergików, a także właścicieli zwierząt. Wybierając np. filtr z oznaczeniem HEPA H13 lub H14 mamy ogromne możliwości usuwania sierści zwierząt czy po prostu bardzo efektywną filtrację.

Przydatne funkcje odkurzaczy

Wiele odkurzaczy, w zależności do rodzaju, ma wiele różnorodnych funkcji, których celem jest jak największe ułatwienie nam życia. Na przykład w odkurzaczach automatycznych mamy możliwości mapowania przestrzenia czy wyznaczania tzw. stref zakazanych, do których odkurzacz ma nie wjeżdżać. Są także opcje możliwości automatycznego nastawiania jego pracy czy włączania zdalnego za pomocą dedykowanej aplikacji.

Jakie jednak funkcje są tymi najkorzystniejszymi, jeśli chodzi o klasyczne odkurzacze? Właściwie – zależy to od naszych potrzeb.

Z przydatnych rozwiązań, polecane są jednak np. wskaźnik wypełnienia worka, regulacja mocy ssania, separator małych przedmiotów czy autorevers (służący rozwijaniu i zwijania kabla, w zależności czy oddalamy się czy przybliżamy do gniazdka).

Dobry odkurzacz – zwróć uwagę na najważniejsze parametry

Co jest jednak naprawdę ważne, gdy wybieramy odkurzacz, zwłaszcza ten tradycyjny? Jest kilka takich parametrów.

Pierwszy z nich to moc silnika. Tę dostosowujemy do naszych domowych warunków. Jeśli chcesz odkurzyć panele czy parkiety, wystarczy moc na poziomie 650W. Jeśli dom jest pełen dywanów i wykładzin, sprawdzi się lepiej taki, o mocy 750-800W. A jeśli wyjątkowo lubisz dywany z długim włosiem lub masz w domu zwierzaki – wybieraj modele o mocy 850W.

Po drugie, istotny jest też poziom hałasu. Pamiętaj, że najcichszy odkurzacz to taki, który ma głośność poniżej 65db.

Do reszty ważnych kryteriów wyboru zaliczamy także długość kabla (jeśli wybieramy model przewodowy), waga odkurzacza oraz pojemność worka (przy wyborze odkurzacza workowego), który powinien mieć min. 3l.

Komentarze

1 komentarz

  1. Maria odpowiedz

    Ja wolę odkurzacze pionowe, wybierając mój Dreame T30 zwracałam uwagę na moc i poręczność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *