Opóźniony lot? Sprawdź, co Ci przysługuje!

2020-02-13 1:09:33

Szacuje się, że gdyby podróżnicy znali swoje prawa, łączna suma odszkodowań wynosiłaby miliony euro. Kiedy więc możemy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot i co powinna nam zapewnić linia lotnicza? Warto poszerzyć swoją wiedzę przed kolejną podróżą!

1. Ciepłe posiłki oraz nocleg

2. Odszkodowanie za opóźniony lot

Ciepłe posiłki oraz nocleg

Niezależnie od przyczyny napotkanych trudności linia lotnicza powinna zaopiekować się swoimi pasażerami. Co to oznacza? Jeżeli opóźnienie samolotu przekracza 2 godziny, powinniśmy mieć możliwość otrzymania darmowego posiłku oraz napoju. Oczywiście im opóźnienie jest dłuższe, tym rekompensata powinna być odpowiednio większa.

A co w przypadku, gdy opóźniony lot ma się odbyć dopiero na następny dzień? Linia lotnicza powinna zagwarantować nam transport oraz nocleg w pobliskim hotelu. Oczywiście skorzystanie z takiej opcji nie umniejsza naszej szansy w późniejszych staraniach o odszkodowanie.

Linie lotnicze z reguły dbają o swój wizerunek i chcąc uniknąć skandalu, spełniają wszelkie niezbędne prawa swoich pasażerów. Jeśli jednak z pewnych powodów nasze podstawowe potrzeby nie zostały uwzględnione, koniecznie zachowajmy wszystkie paragony oraz faktury. Dzięki temu będziemy mogli starać się o rekompensatę pod postacią zwrotu środków.

Odszkodowanie za opóźniony lot

W przypadku noclegu oraz darmowych posiłków linie lotnicze muszą w pełni zadbać o pasażerów, kiedy jednak staramy się o odszkodowanie za opóźniony lot, musimy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach.

Przede wszystkim opóźnienie musi wynikać wyłącznie z winy lotniczych. Jeśli to pogoda była przyczyną zakłóceń w ruchu powietrznym, nie ma potrzeby, aby składać wniosek. Podobna sytuacja dotyczy strajków kontrolerów, jak też niestabilnej sytuacji politycznej.

Pamiętajmy również o czasie. O odszkodowanie za opóźniony lot możemy się starać tylko wtedy, kiedy różnica między planowaną a rzeczywistą godziną przybycia wyniesie co najmniej 3 godziny. Natomiast sama linia lotnicza musi być zarejestrowana w Unii Europejskiej albo sam lot musi odbywać się wewnątrz granic wspólnoty. Złożenie reklamacji może odbywać się bezpośrednio przez formularz linii lotniczych lub też przez zewnętrzną firmę, która dopełni wszelkich starań za nas. Starając się o rekompensatę za opóźniony lot warto skorzystać z pomocy specjalistów: http://givt.com/pl/opozniony-lot/.

Wysokość odszkodowania będzie zależała przede wszystkim od długości pokonywanego dystansu. Jeśli trasa wynosi mniej niż 1500 km, możemy otrzymać 250 euro. Przy dłuższych zaś odległość kwota odpowiednio wzrasta: 400 euro przy trasie od 1500 do 3500 km, do nawet 600 euro przy podróżach dalszych niż 3500 km.

Zanim więc złożymy wniosek o rekompensatę, warto wziąć pod uwagę, jakie czynniki były odpowiedzialne za opóźniony lot. Jeśli mamy pełne przesłanki do tego, aby sądzić, że to całkowicie wina linii lotniczych – nie zwlekajmy! Nasze prawo uprawnia nas do walki o odszkodowanie. I powinniśmy z niego skorzystać.

undefined

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *