Facebook
Orbitrek – jak efektywnie ćwiczyć?

2018-04-18 8:16:45

Orbitreki to jeden z najbardziej niedocenianych sprzętów na siłowni. Kojarzy się je z ćwiczeniami cardio, tymczasem w praktyce oprócz wytrzymałości można na nich ćwiczyć także tak zwaną wytrzymałość siłową. Co więcej – w porównaniu z bieżnią, orbitreki oddziałują na znacznie więcej partii mięśniowych.

 

Prawidłowe korzystanie z orbitreka

Zacznijmy od samego początku, czyli od ustawienia ciała. Wiele osób korzystających z orbitreka ma tendencję do pochylania się. To ogromny błąd. Już na samym początku postaraj się odciągnąć ramiona i łopatki do tyłu i wyprostować się. W ten sposób bardziej zaangażujesz swoją klatkę piersiową.

Staraj się też utrzymywać jak największa płynność ruchu. Może to być problematyczne przy ustawieniu większego oporu, jednak z czasem zaczniesz nabierać coraz większej wprawy.

Ile czasu powinien Ci zajmować orbitrek?

Jeśli chodzi o liczbę treningów w tygodniu – to zależy od Twojej ogólnej aktywności. Jeśli ćwiczysz tylko na tym sprzęcie, spróbuj korzystać z niego przynajmniej trzy razy w tygodniu. Jeżeli natomiast orbitrek jest dla Ciebie uzupełnieniem innych ćwiczeń – wystarczy raz lub dwa razy.

Czas pojedynczego treningu na orbitreku możesz ustalić miedzy 30 a 60 minutami. To oczywiście wartości orientacyjne i dla osób o różnym poziomie wytrzymałości będzie on przyjmował inne wartości. W trak cie samych ćwiczeń różnicuj ustawienia oporu. Możesz to robić ręcznie lub z pomocą programów wbudowanych w orbitrek.

Mam w domu orbitrek, czy warto sięgać po inny sprzęt?

Zdecydowanie tak! Skoro jednak posiadasz już maszynę służącą budowaniu wytrzymałości, przy wyborze kolejnej zainteresuj się czymś ukierunkowanym na ćwiczenia siłowe i budowanie rzeźby. Świetnie sprawdzą się w tej mierze atlasy, zwłaszcza posiadające wiele stanowisk – a więc umożliwiające wykonywanie ćwiczeń na różne partie mięśniowe. Pamiętaj przy tym, by kupując tego typu sprzęt upewnić się, że masz dość miejsca, by nie tylko umieścić dany zestaw w domu, ale tez móc z niego w pełni aktywnie korzystać.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *