OSSÓW/HISTORIA. Rusza budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

2020-08-05 10:58:12

3 lipca 2020 r. wojewoda mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Jego powierzchnia wyniesie 4,8 tys. m kw. 9 lipca 2020 r. inwestor – Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę z Generalnym Wykonawcą, spółką AMW SINEVIA na budowę

W poniedziałek 3 sierpnia br. minister Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

– Dopełniliśmy wszystkich formalności związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. W związku z tym, zarówno robotnicy, jak i urządzenia wkraczają na plac budowy. Założenie jest takie, żeby Muzeum w Ossowie było filią Muzeum Wojska Polskiego, żeby muzeum, które powstanie było czynne przez cały rok. Nie tylko 15 sierpnia, nie tylko wtedy, kiedy obchodzimy Święto Wojska Polskiego, kiedy świętujemy tę wielką wiktorię, która dokonała się sto lat temu – poinformował podczas konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z tamtego okresu. Placówka będzie również prowadziła działalność edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia. Na olbrzymim placu przed muzeum przewidziano miejsce dla rekonstrukcji historycznych.

– Założenie jest takie, żeby Muzeum było przystępne, żeby ekspozycje były ciekawe, żeby upowszechniać wiedzę na temat tego epokowego zwycięstwa, które określane jest w literaturze jako osiemnasta bitwa decydująca o losach świata. A więc w przeddzień rozpoczynamy prace budowlane. Chcemy żeby muzeum powstało w ciągu dwóch lat. Wykonawcą tej inwestycji są instytucje szeroko rozumianego resortu obrony narodowej. Gwarantujemy sprawność w działaniu i jestem pewien, że ten cel osiągniemy – powiedział minister.

Minister podziękował również przedstawicielom władz samorządowych, wykonawcy oraz żołnierzom Wojska Polskiego zaangażowanym w inwestycję. – Dziękuję za bardzo dobrą współpracę, dzięki której rozpoczęła się budowa, dzięki której rozpoczęła się ta inwestycja.

Fot/Źródło: MON

Komentarze

1 komentarz

  1. Ja wójt wam to mówię odpowiedz

    Minister obrony buduje szpital, muzeum, drogi…. A kto zajmuje się coraz słabszą obroną narodową ? Dużo mówi o niepodległości a ściąga do kraju obce wojska. Po jaką cholerę? Gromadzenie wojsk, po obu stronach granicy, nie zapewni pokoju i spokoju, a wręcz przeciwnie. Zastanów się chłopie dokąd zmierzasz ! …i ile to kosztuje….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *