Osuszanie fundamentów starych domów – przyczyny zawilgoceń

2018-11-28 12:07:23
Twój dom nie jest już najmłodszy i zauważyłeś, że jego mury nie prezentują się dobrze? Starsze domy bardzo często mają zawilgocone fundamenty. Powodem jest nadmierna wilgotność podłoża, a także nieodpowiednie materiały użyte do izolacji fundamentów i murów podczas budowy. Jeżeli na ścianach pojawiają się plamy, odpada tynk i zaobserwować można wykwity w białym kolorze, osuszanie fundamentów może okazać się koniecznością!

 

Przyczyny zawilgocenia

Osuszanie fundamentów jest konieczne, jeżeli okaże się, że ściany domu pobierają wodę z podłoża (kapilarne podciąganie wody). Jednak, samo wykonanie izolacji nie wystarczy – najpierw należy sprawdzić, jaka jest przyczyna zawilgocenia murów – a ta może być różna: źle wykonane zabezpieczenie fundamentów, brak odpowiedniego zabezpieczenia, materiały niskiej jakości, gleba słaboprzepuszczalna wodę itd.

Może zdarzyć się, że zawilgocenia pojawiają się wyłącznie po obfitych ulewach lub w jesienno –zimowych miesiącach. Badanie przyczyn zawilgocenia nie jest łatwe – fundamenty znajdują się przecież pod powierzchnią ziemi. Jeżeli dodatkowo nie budowaliśmy domu, a kupiliśmy go, tym nasza wiedza na temat zabezpieczeń i jakości użytych materiałów jest jeszcze mniejsza. Dlatego, do oceny fundamentów i murów należy zatrudnić fachowca.

Przyczyn zawilgocenia może być kilka:

Po pierwsze, brak fundamentów – niestety, starsze domy, budowane jeszcze w latach 40. czy na początku lat 50. niekiedy w ogóle nie posiadają fundamentów. Wtedy woda zostaje z gruntu bezpośrednio pociągnięta do murów.

Po drugie, wysoki poziom wód gruntowych – niektóre domy wybudowane są na działkach, na których panuje wysoki poziom wód gruntowych, lub wody podnoszą się okresowo, np. podczas opadów deszczu. Budując dom dzisiaj, często wykonywane są badania gruntu oraz gleby na działce – dawniej niestety nie wykonywano tego typu badań. Osuszanie fundamentów jest zatem konieczne w takiej sytuacji, a ponadto, odpowiednie ich zabezpieczenie przed wyższym poziomem wody.

Po trzecie, zawilgocenia zarówno fundamentów i ścian mogą być spowodowane nieodpowiednim odprowadzaniem wody deszczowej. Jeżeli system odprowadzania deszczówki jest wykonany w sposób niepoprawny, problem z zawilgoceniem staje się bardzo prawdopodobny. Należy sprawdzać sposób odprowadzania wody z dachu oraz studzienki chłonne.

Po czwarte, nieszczelne instalacje. Zdarza się to rzadko, jednak warto to sprawdzić. Nieszczelne instalacje wodne i kanalizacyjne, również mogą przysporzyć wielu kłopotów.

Co jeszcze możesz zrobić?

Oprócz fachowca, który sprawdzi, co jest przyczyną zawilgoceń i podpowie, w jaki sposób wykonać osuszenie fundamentów i jakie działania podjąć dodatkowo, warto także zdecydować się na badanie geologiczne działki. Dzięki temu dowiesz się, na jakiej wysokości znajdują się wody gruntowe i do jakiego poziomu mogą się podnieść podczas np. uporczywych opadów deszczu. Taka informacja może być bardzo przydatna podczas osuszania fundamentów i działań związanych z ich zabezpieczaniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *