Pałacowe spotkania z nauką

2016-06-15 9:29:48

Już w niedzielę 19 czerwca  w Pałacu w Jabłonnie odbędzie się spotkanie inaugurujące nowy cykl pt. Pałacowy salon naukowy”. Ma to być miejsce dla ludzi, których interesuje szukanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania. O tej inicjatywie rozmawiamy z Dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie Magdaleną Grzelecką.

Skąd pomysł na uruchomienie nowego cyklu pt. Pałacowy Salon Naukowy?

Pałacowy Salon Naukowy” to nowa inicjatywa, która właśnie 19 czerwca znajduje szansę urzeczywistnienia. Będzie on miejscem spotkań ludzi ciekawych świata, których interesuje szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania, wyjaśnianie zagadek i tajemnic. Taka grupa ludzi na pewno jest – świadczą o tym tłumy obecne na Festiwalach Nauki, które organizujemy od kilkunastu lat. To właśnie te Festiwale Nauki, ogromna frekwencja odwiedzających nas gości sprawiły, że chcemy rozszerzyć możliwość kontaktu z nauką, wyjaśniania sobie różnych zagadnień. Podobnie, jak to ma miejsce podczas Festiwalu, sposób przekazywania informacji będzie przystępny i łatwy, zrozumiały dla przeciętnego człowieka, który nie jest specjalistą w danej dziedzinie. Podobnie też, jak podczas Festiwalu Nauki, staramy się wyszukiwać takie zagadnienia, ale również i osoby je prezentujące, które będą potrafiły zainteresować tematem. Także atmosfera i forma tego przekazu będzie bardzo niezobowiązująca – chcielibyśmy bowiem przy kawie i herbacie, w jednej z piękniejszych sal Pałacu najpierw posłuchać tego, co mają do powiedzenia fachowcy, później zaś zadać pytania, podyskutować.

Jaki temat będzie poruszany na spotkaniu inauguracyjnym?

Nie było łatwo taki temat znaleźć – musiał być on ciekawy dla wielu – taki, który bulwersuje, powoduje, że ludzie sami chcieliby uzyskać odpowiedź na pytanie: jak jest na prawdę? Wydało mi się, że takim tematem jest bardzo dyskusyjny, szeroko komentowany w mediach, problem szczepień. Tytuł najbliższego spotkania brzmi: Szczepienia, fakty i mity. Wiele się mówi, jak ważne są szczepienia i profilaktyka. Z drugiej jednak strony, temat ten spotyka się także z falą opinii osób, które mają zdanie przeciwnie – uważają, ze szczepienia szkodzą, mogą być powodem wielu chorób. Chcielibyśmy zatem te mity zestawić z faktami i rozwiać wątpliwości. W tym celu zaprosiliśmy wybitnych znawców tego zagadnienia – panią prof. zw. dr hab. Lidię B. Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Pani profesor najczęściej kojarzona jest ze szczepieniami przeciwko grypie, bo jest wielkim orędownikiem tychże szczepień. Drugim gościem będzie pani dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, pediatra i epidemiolog, która reprezentuje Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wszyscy chętni, którzy mają dzieci i chcieliby uzyskać opinie z wiarygodnych źródeł, z pewnością nie zawiodą się podczas tego spotkania. Nasz Salon poprowadzi pani red. Małgorzata Kownacka, która jest znakomitym dziennikarzem, radiowcem, specjalizuje się w zagadnieniach medycznych.

Czy planowane są kolejne spotkania z cyklu Pałacowego Salonu Naukowego?

Idea była taka, by spotkania odbywały się bezpośrednio po koncertach z cyklu “Pałacowe spotkania z muzyką”, w miesiącach, w których nie odbywa się wernisaż. Kolejne spotkanie przewidziane jest w październiku, a następne w grudniu.

Czy może Pani zdradzić tematykę kolejnych spotkań?

Niestety jeszcze nie mogę zdradzić tej tematyki, ponieważ każdy z pięciu Wydziałów Polskiej Akademii Nauk będzie przygotowywał taki temat, który jest w orbicie jego specjalności i będzie poruszany podczas spotkań. Kolejne Wydziały będą miały więc pole do popisu w październiku i grudniu. Z pewnością będą to zagadnienia ważne, które mogą być podstawą do dyskusji.

Zapraszamy już w najbliższą niedzielę 19 czerwca do Pałacu w Jabłonnie. Spotkanie odbędzie się o godzinie 14.30. Ogromnie liczymy na obecność wszystkich osób zainteresowanych. Wstęp jest bezpłatny.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Magdalena Grzywacz

Fot. KŁ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *