Paliwo z konopi

2018-02-05 12:29:23

Idealną rośliną do produkcji  przeróżnych produktów np. bluza, buty czy dom są konopie, które świetnie się do tego nadają, a przy tym troszczymy się o  nasze środowisko naturalne. Dlatego od wielu  lat toczą się próby przeforsowania konopi w przemyśle motoryzacyjnym.

 

Po raz pierwszy w XX wieku świat miał okazje przekonać się jak wygląda samochód wykonany w całości z konopi. Od tamtej chwili naukowcy nie ustają w konstruowaniu niedrogich, a jednocześnie ekologicznych pojazdów. Jednak wprowadzenie takich aut do masowego obrotu nikomu do tej pory się nie udało. Może paliwo z konopi zmniejszy opór ze strony wielkich potentatów i znajdzie duże grono zwolenników.

W trosce o środowisko naturalne

W dzisiejszych czasach poszukiwanie alternatywnych źródeł energii to konieczność. Odpowiedzią mogą być konopie, których wszechstronne zastosowanie budzi podziw.

Okazuje się bowiem, że konopie indyjskie mogą być wykorzystane do produkcji biopaliwa. Jednak taka opcja spotyka się z wielką krytyką. Tradycyjne biopaliwa pozyskiwane między innymi z kukurydzy, rzepaku czy oleju palmowego w dużej mierze szkodą środowisku naturalnemu. Natomiast zupełnie inaczej wygląda sprawa z konopiami.

Paliwo przyszłości?

Zaletą konopi jest to, że mogą być uprawiane niemal wszędzie, w warunkach przyjaznych dla środowiska. Zużywają połowę mniej wody i nawozów niż np. kukurydza, a przy tym poprawiają jakość gleby, na której rosną. Konopie nie potrzebują nic specjalnego, szybko rosną, dają bardzo bogate plony i są wyjątkowo wydajne. Dlatego w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi roślinami do produkcji biopaliwa na skalę masową zdecydowanie prowadza.

Paliwo z konopi ulega biodegradacji i nie wydziela tak szkodliwych substancji jak ropa. Z konopi można produkować biodiesel (wyciskanie oleju z nasion) oraz metanol i etanol konopny (powstają one między innymi podczas fermentacji łodyg). Wszystkie te zalety czynią konopie najlepszą rośliną do produkcji biopaliw. Być może zostanie ona wkrótce doceniona jako roślina z przyszłością i zostanie wykorzystana w przemyśle motoryzacyjnym na szerszą skalę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *