PIŁKA RĘCZNA. Emocje z happy endem

2016-02-16 11:01:03

W niedzielny wieczór, w meczu 18. kolejki PGNiG Superligi, zespoły KPR RC Legionowo i Pogoni Szczecin zafundowały kibicom sporo emocji. Dla legionowskich gospodarzy huśtawka nastrojów zakończyła się happy endem. Podopieczni trenerów Roberta Lisa i Marcina Smolarczyka wygrali różnicą jednej bramki, 24–23 (12–11) i na cztery kolejki przed zakończeniem rundy zasadniczej są czwartą siłą, krajowego, klubowego szczypiorniaka!

To było dość wyrównane, emocjonujące spotkanie „na styku”. Tylko dwukrotnie obie drużyny uciekały rywalom na 2–3 bramki różnicy. Legionowianie uczynili to na kilka minut przed zakończeniem pierwszej połowy, kiedy ich przewaga wzrosła do trzech trafień (10–7). Goście ze Szczecina na kwadrans przed zakończeniem meczu prowadzili 19–17, ale w obu przypadkach te przewagi zostały dość szybko zniwelowane.

Siłą obu drużyn tkwi w dość mocnych, wyjściowych składach, w których bombardierzy z drugiej linii odgrywają wiodące role i agresywnej grze w obronie. Nie inaczej było w niedzielę. Z jednej strony Paweł Gawęcki, Michał Prątnicki, kołowy Tomasz Kasprzak i wspierający ich Tomasz Mochocki (bo Witek Titow miał słabszy dzień), a z drugiej Łukasz Gierak, Mateusz Zaremba, kołowy Patryk Walczak i czeski rozgrywający, 38–letni Michal Bruna decydowali o wydarzeniach na parkiecie. Nie należy też zapominać o znakomitej grze bramkarzy po obu stronach. W pierwszej połowie legioniowianom w zasadzie wybronił mecz serbski golkiper Tomislav Stojković (grał kiedyś w Pogoni), a w końcówce meczu bohaterem dnia został Mikołaj Krekora, dwukrotnie broniąc w sytuacjach „nie do obrony”. Szczecińska bramka może tym razem ciut gorsza, ale tylko ciut, bo przecież utalentowany Adam Morawski „wybił” z głowy wykonywanie rzutów karnych samemu Witkowi Titowowi (po nim dwa razy strzelał T. Mochocki), a broniący w pierwszej połowie Edin Tatar (z Bośni i Hercegowiny) to też specjalista w swoim fachu.

Jak już wspomniałem ostatni kwadrans z dwoma trafieniami przewagi zaczęli goście (19–17) i wydawało się, że to oni przechylą szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Nic z tego. Gospodarze jeszcze raz wykazali się wielkim hartem ducha i szybko odrobili straty, a nawet wyszli na jednobramkowe prowadzenie. W poczynania obu zespołów wkradło się zmęczenie, a ich konsekwencją były straty, błędy własne.

W horrorze ostatnich minut, jak ktoś celnie zauważył, los, to co zabrał naszym w Głogowie, oddał im w Legionowie. Pięć minut przed końcem gdańscy sędziowie wykluczyli z gry dwóch zawodników Pogoni. Gospodarze wykorzystali szansę . Objęli najpierw jednobramkowe, a zaraz potem (już bez liczebnej przewagi) dwubramkowe prowadzenie. Emocje wcale się jednak nie skończyły. Chwilę później było już tylko 24–23. Następnie Titowa zatrzymał Morawski. Ostatnia minuta to show Mikołaja Krekory, który dwukrotnie bronił w wydawało się beznadziejnych sytuacjach. Uff…! Po odtańczeniu tańca radości przez legionowskich szczypiornistów, dotarło chyba do nich, że po raz pierwszy w historii klubowego szczypiorniaka legionowski zespół, dzięki temu „wyszarpanemu” zwycięstwu wylądował na czwartym miejscu. Brawo!

Oto skład KPR z tego spotkania: Stojković, Krekora – Ignasiak, Titow (2), Prątnicki (3), Kasprzak(4), Gawęcki (7), Kowalik (1), Mochocki (4),Brinovec (1), Bożek, Suliński (1), Twardo (1), Płócienniczak. Dla Pogoni Szczecin najwięcej bramek zdobyli: 8 – Michal Bruna, 5 – Patryk Walczak, 4 – Łukasz Gierak.

PGNiG SUPERLIGA

Wyniki 18. kolejki
KPR – Pogoń 24-23, Górnik – Stal 33-27, Zagłębie – Orlen Wisła 20-28, Śląsk – Gwardia 20-30, MMTS – Vive 25-32, Azoty – Chrobry 36-22.

1. Vive Tauron Kielce 35 (17-1-0) 638-477
2. Orlen Wisła Płock 33 (16-1-1) 599-428
3. Azoty Puławy 29 (14-1-3) 556-487
4. KPR RC Legionowo 19 (9-1-8) 470-474
5. Chrobry Głogów 17 (7-3-8) 458-478
6. MMTS Kwidzyn 17 (8-1-9) 463-497
7. Górnik Zabrze 16 (7-2-9) 576-560
8. Gwardia Opole 15 (7-1-10) 445-475