Pizza w Polsce i na świecie (toiowo.eu)

2017-01-26 11:04:47

Pizza jest ulubionym daniem smakoszy na całym Świecie. Potrafimy wymienić kilka rodzajów tej potrawy, czy dokładnie wskazać swoje ulubione dodatki. Niewiele osób jednak wie, jak i kiedy powstała pizza, a także jakie ciekawostki się z nią wiążą. Aby przybliżyć nieco tematykę pizzy, przekażemy Wam kilka podstawowych informacji na temat potrawy, która zdobywa podniebienia mieszkańców Globu.

 

Jak kształtuje się historia pizzy?

Pierwsze wzmianki na temat przygotowywania i spożywania tej potrawy znajdujemy w źródłach, które pochodzą aż ze Starożytności. W różnych opisach pochodzących z tamtych czasów wyczytać można, że starożytne ludy Greckie spożywały coś na kształt placka z dodatkami, który dodatkowo był zapiekany. Wśród dodatków można wyróżnić greckie produkty regionalne takie, jak oliwki, czosnek, czy świeżo zebrane zioła. Pizza w starożytnej Grecji nosiła nazwę plankuntos.

W okolicach roku 500 n.e wspomniane greckie placki dotarły do Rzymu, gdzie stały się iście chłopską potrawą. 997 rok był przełomowy w historii potrawy, ponieważ to właśnie wtedy pierwszy raz użyto określenia „pizza”. Do sukcesu pizzy jako pierwsi przyczynili się biedni mieszkańcy Neapolu. Ciekawostką jest, że zyskała ona uznanie szerszej społeczności dopiero w momencie, gdy rozpoczęto sprowadzanie pomidorów do Europy. Wtedy też opracowano sposób przygotowywania sosu pomidorowego, który dziś znajduje się na każdej pizzy.

Dzisiejszy kształt pizzy powstał w 1889 roku. Swoją aprobatę dla formy podania wyraziła również Małgorzata Sabaudzka – ówczesna królowa Włoch. Kucharz, który przygotował potrawę cieszył się jeszcze większym uznaniem niż dotychczas. Wspólnie okrzyknięto, że pizza musi być potrawą patriotyczną, dlatego obowiązkowo musi charakteryzować się kolorami włoskiej flagi. I tak, znalazły się na niej dodatki symbolizujące poszczególne kolory takie, jak pomidor – symbolizujący czerwień, ser mozarella – biel, bazylia – zieleń. Potrawa ta stała się rodzajem pizzy, który znany i podawany jest do dziś pod nazwą Margherita.

Polski wątek w historii potrawy

Pizzę spożywał również król Polski Zygmunt Stary. Stało się to dzięki jego żonie Bonie, która nie mogąc porzucić włoskiej kultury i tradycji sukcesywnie wprowadzała włoskie przysmaki do polskiej kuchni. Król otrzymując prostą pizzę z ziołami, serem i mięsem bardzo się w niej rozsmakował i rozkazał, aby natychmiast włączono potrawę do codziennego jadłospisu. Można powiedzieć, że od tamtej pory pizza w Polsce przyjęła się na dobre.

W pizzeriach na całym Świecie wyróżnić można około 50 odmian pizzy. Najpopularniejsze rodzaje potrawy to cztery sery, Margherita, cztery sery, czy wiejska. Każda z odmian charakteryzuje się zupełnie odmiennymi składnikami. Pizzę cztery sery można łatwo zdefiniować. Jak wyglądają pozostałe? Tak naprawdę na pizzy mogą znajdować się dowolne dodatki, dlatego ich rodzaj zależy bezpośrednio od osoby przygotowującej, lub spożywającej pizzę.

Pizzeria – lokal podbijający serca

Na Świecie jest niezliczona liczba pizzerii. W samych Włoszech odnotować można ich aż 40 tysięcy, co przy sumie 62 tysięcy lokali w USA jest niewielką liczbą. Każdego dnia powstaje kilkadziesiąt nowych lokali, w których serwowane są już znane, lub zupełnie nowe odmiany pizzy.

W Polsce w 2015 roku doliczyć się można było około 4 tysięcy pizzerii. Dominos z pizza menu jest obecnie najpopularniejszą siecią lokali na polskim rynku. O profesjonalizmie w każdym calu możesz przekonać się już po odwiedzeniu ich strony internetowej pod adresem http://www.entuzjascipizzy.pl/.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *