Facebook


PO SĄSIEDZKU. Chyżo za kółko

2016-04-05 12:02:24

Informacja o przesunięciu się zmian w przepisach na prawo jazdy i oddaleniu w przyszłość projektu o powstaniu WORD–u w Nowym Dworze dotarła już zapewne do większości osób w powiecie. Dla niezmotoryzowanych, którzy planują podjęcie kursów, jest to szansa, by swój egzamin odbyć właśnie w powiecie, na „starych”, dobrze znanych zasadach.

Informacja z końca 2015 roku o zmianach przepisów, które miały wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku, spowodowała ogromne tłoki w lokalnych szkołach nauki jazdy. „Nauczyciele” jeździli z kursantami od rana do nocy, by ich podopieczni wyrobili się z egzaminami. Co miało zostać zmienione?
Zakładano, że z początkiem 2016 roku wejdą w życie przepisy dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Wzrosnąć miał tak zwany okres próbny, który obecnie trwa rok, a wszyscy młodzi kierowcy musieliby przechodzić dodatkowo kurs i szkolenie na płycie poślizgowej. Przez pierwszych osiem miesięcy obowiązywałyby ich też ograniczenia prędkości (niezależnie od znaków) – 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej. Jak podkreślali eksperci – choć przepisy dotyczą wszystkich, którzy zdają egzaminy na prawo jazdy, chodzi głównie o grupę najmłodszą – od 18 do 24 lat.

Zmiany jednak z początkiem roku nie zostały wprowadzone. – Cieszę się, że nie zmienili w końcu tych zasad od stycznia. Kurs skończyłam w jednej z naszych placówek edukujących młodych kierowców pod względem egzaminów, wyrobiłam się w okolicach października. Ogromne kolejki spowodowały, że pierwszy egzamin praktyczny miałam dopiero pod koniec listopada. Niestety nie udało mi się go zdać. Gdy poszłam do okienka, okazało się, że najbliższy termin mogę dostać dopiero w połowie stycznia. Obawiałam się, że będę musiała spełniać te wszystkie warunki nowych przepisów, co wiązałoby się z kolejnymi kosztami. Ale na szczęście nie, stało się inaczej! Swoją drogą, zdałam za drugim podejściem – mówiła Ewa Piątek, mieszkanka Dębiny.

Przyszli kierowcy pokładają nadzieje w nowodworskim WORD, choć ten powstanie dopiero w 2017 lub 2018 roku. Dla mniej cierpliwych pozostają podróże do warszawskich okręgów egzaminacyjnych. Niezależnie od tego, gdzie zdawać będą mieszkańcy powiatu nowodworskiego, wszystkim życzymy powodzenia !

Klaudia Frączak/Tygodnik Nowodworski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *