PO SĄSIEDZKU. Tak będzie wyglądała Twierdza?

2016-03-19 12:42:11

Dwa hotele, centrum kongresowe i handlowe, osiedle mieszkaniowe, restauracje – czy tak w przyszłości będzie wyglądać zabytkowa cytadela w Twierdzy Modlin?

Firma Konkret, która od trzech lat jest właścicielem cytadeli, opracowała projekt ogromnej inwestycji. Najdłuższy budynek w Europie może zmienić się nie do poznania. W planach jest stworzenie m.in. dwóch hoteli (w tym jeden byłby butikowy o standardzie pięciogwiazdkowym), centrum handlowego, kongresowego, osiedla mieszkaniowego, a także usług takich jak restauracje czy spa. Całość będzie miała status muzeum, a jej odremontowanie ma przebiegać pod nadzorem konserwatora zabytków. Ostateczny projekt inwestycji powstanie do 2018 r., zaś realizacja do 2021 r. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na 1 miliard 400 mln zł.

Projekt zostanie zaprezentowany na targach w Cannes, gdzie wśród zagranicznych inwestorów firma Konkret chce znaleźć partnera do realizacji inwestycji. XIX-wieczna cytadela w Modlinie to kompleks 37 budynków. Większość z nich zapisano w rejestrze zabytków. To jedna z największych i najlepiej zachowanych fortyfikacji w Polsce. Konkret kupił ją w 2013 r. od Agencji Mienia Wojskowego za jedyne 18 mln zł.

Konserwator zabytków dopuścił m.in. zmianę historycznych podziałów wnętrz budynku i adaptacje koszar do celów hotelowych, usługowych, kulturalnych czy turystycznych, a także wprowadzenie nowej zabudowy w miejscu nieistniejących budowli: działobitni, części koszar obronnych, a także cerkwi.

Dziewięć lat temu Konkret zaadaptował w Poznaniu zabytkowe koszary 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Powstały w nich biura, luksusowe butiki, pięciogwiazdkowy hotel City Park Hotel & Residence, lofty oraz centrum spa z basenem. Kompleks koszar w Modlinie miałby zostać urządzony w podobnym duchu jak City Park, choć na znacznie większą skalę.

Źródło: Tygodnik Nowodworski

 

Komentarze

2 komentarze

  1. Tadeusz odpowiedz

    Świetne miejsce także np. na aquapark

  2. Koronowo odpowiedz

    Na grafice wygląda całkiem nieźle. Praktyka pokazuje niestety, że często rzeczywista realizacja znacznie odbiega od wizualizacji. I to co w założeniach było nowoczesną i wyszukaną architekturą w praktyce staje się kolejnym betonowym klockiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *