POD LUPĄ. Chocholi śmiech

2017-01-20 4:51:34

Ostatnio wpadł mi w ręce film roboczo nazwany „Znalezione w sieci po 13 grudnia”. Film ten, jak ulał przypominał odzew do narodu generała Wojciecha Jaruzelskiego wprowadzającego stan wojenny w Polsce Ludowej. Jednak ten z 2002 roku na szczęście, jest tylko groteskową kopią wywołującą co najwyżej chocholi śmiech na twarzy oglądającego. Ów film był „orędziem do narodu” jeszcze wówczas kandydata na prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego i trzeba uczciwie przyznać, wzbudził w sieci niemałe zainteresowanie.

Przyszły prezydent Legionowa mówił o ideałach, którymi rzekomo się kierował. Chętnie demaskował „układ”, który zawładnął miastem. Mówił też o rozkradaniu majątku mieszkańców i kumoterstwie władzy w obliczu dotkliwego dla mieszkańców bezrobocia. Apelował, aby przerwać złowrogi układ i nie pozwolić na to, żeby „na naszym mieście żerowały niejasne grupy interesów”. A dalej w jeszcze mocniejszym tonie z trwogą na swym licu zapewniał: „Interesy czterech Panów (…) nadal będą kwitły kosztem Waszych podatków”.

Niezły rollercoaster – nieprawdaż? A żeby nie było zbyt nudno, prezydent dorzuca: „To ONI oferując najmniej dla gminy, będą wchodzić w posiadanie majątku gminnego, (…) to ONI nadal będą zatrudniać swoje żony na wysoko płatnych stanowiskach, (…) to ONI będą dostawać doskonałe zlecenia, (…) to ONI zawsze będą mieli pracę przy takim bezrobociu (…) dzięki kolesiowskim układom”. Dalej po tej tyradzie przyszły prezydent zapewniał, że jak wygra, to wszystko się zmieni. Rzekłbym nawet, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki! A za całą przyczynę zła uważał (i jak sądzę nadal uważa)… „To i Owo”.

DARIUSZ BURCZYŃSKI d.burczynski@toiowo.eu

DARIUSZ BURCZYŃSKI
d.burczynski@toiowo.eu

I tak się zastanawiam, czy gdyby tamten Roman Smogorzewski sprzed 15 lat spojrzał na samego siebie w chwili obecnej, to czy dokładnie tego samego nie powiedziałby teraz o sobie? Bo czy ktoś mi powie, że w obecnych strukturach gminnych nie ma „kolesiostwa”? Czy ktokolwiek dałby sobie rękę odciąć, że kumoterstwo i to może nawet w znacznie większej skali niż sprzed kilkunastu lat, nie istnieje w legionowskiej administracji? Czyż obecni włodarze Legionowa nie posiadają najatrakcyjniejszych nieruchomości w mieście kosztem chociażby coraz bardziej zadłużonych spółdzielców? I czy ten przeszło 6-milionowy prezydencki majątek nie uzbierał się czasem z naszych, czyli zwykłych wyrobników chleba, pieniędzy? I czyż prasa samorządowa utrzymywana z NASZYCH pieniędzy, a „inspirowana” tekstami z ratusza, nie atakuje przypadkiem już nawet nie tylko politycznych oponentów, ale i niezależnych dziennikarzy płacących w tym mieście podatki, a tym samym łożących na pensję tychże urzędników? Zapewne jest jedna gazeta, w której na wszystkie te pytania usłyszałbym odpowiedź… przeczącą. Dlatego ogarnia mnie – chocholi śmiech.

DB

Komentarze

9 komentarzy

 1. chochoł odpowiedz

  Żeby samorządy uzdrowić i żeby zapanowała szeroko pojmowana “normalność”, to nie tylko musi(!) zostać wprowadzona dwukadencyjność prezydentów, burmistrzów i wójtów, ale również i… radnych. Po drugie, samorząd to musi być pełna przejrzystość, czyli upublicznienie rejestru umów i imienne głosowania na sesjach Rad Gmin to takie minimum!

  A wracając do tekstu, może i ten młody samorządowiec ze zdjęcia 15 lat temu kierował się jakimiś ideałami, ale tak to już w życiu bywa, że zbyt długie bycie u władzy zapewne demoralizuje…

 2. Krzysztof odpowiedz

  Te i inne układy w samorządach ograniczy dwukadencyjność. W tym akurat zgadzam się z PIS-em i trzymam kciuki.

 3. Sebastian odpowiedz

  To jest dopiero poziom artykułu. Aż chwyta za serce, niczym Skargi Lili Wenedy… Żenująca jest wasza retoryka…

  1. bizon odpowiedz

   Widać, że nie rozróżniasz gatunków dziennikarstwa. To jest felieton, a one mają to do siebie, że są napisane w formie groteskowej, a więc na luzie i z dawką humoru. Mogą, a nawet powinny mieć też osobiste przemyślenia autora. W felietonach nie chodzi o.. retorykę, a bardziej o wywołanie pewnych przemyśleń i sprowokowanie do dyskusji czytelników. Innymi słowy chodzi o polemikę, gdyż z autorem felietonu nie musisz się przecież zgadzać 😉

 4. bizon odpowiedz

  Dla wszystkich, nawet dla tych, którzy prezydenta Smogorzewskiego darzą sympatią i doceniają jego dotychczasową pracę jest chyba jasne, że układ władzy w Legionowie istnieje. Tworzy się niejako naturalnie, towarzysko, czasem jest wybrukowany dobrymi chęciami, czasem czyimś interesem. Ale istnieje! Tak dzieje się wszędzie. Z czasem tworzy się patologia, dlatego tak ważne są ZMIANY, inaczej mówiąc przetasowania na szczytach władzy. I zdaje się, że w końcu PiS te zmiany wprowadzi. Z całą pewnością dla wielu prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, to będzie POLITYCZNY KONIEC.

 5. typ niepokorny odpowiedz

  To ONI, bo przecież nie JA, są wszystkiemu winni… PiS wprowadzi dwu kadencyjność i zrobi porządek z Romanem 😉

 6. Wojtek Kręcisz odpowiedz

  Nieśmiało proponuję korektę:
  Odezwa do narodu – a nie “odzew”
  Pusty śmiech – a nie “chocholi”

 7. Janusz odpowiedz

  Szkoda nawet gać. Teraz trzeba te zarzuty z przed lat podnieść do potęgi N-tej. Do tego doprowadziła władza absolutna oraz ” wycinanie” i opluwanie ludzi myślących inaczej. Zasada TKM kwitnie w Legionowie w najlepsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *