Facebook

Poduszka finansowa – jak umościć się na niej wygodnie?

2017-09-06 9:19:37

Słowo „poduszka” kojarzy nam się głównie z komfortem i bezpieczeństwem. To ona pozwala nam na miękki sen, ale też na miękkie lądowanie wtedy, gdy wpadniemy w finansowe tarapaty. Jak stworzyć swoją własną poduszkę finansową?

Poduszka finansowa to określenie stosowane na oszczędności, które powinien mieć każdy z nas. Mają one zapewnić nam to miękkie lądowanie wtedy, gdy stracimy pracę, zachorujemy albo w naszym życiu pojawią się inne kłopoty wpływające na regularne dochody.

Głównym zadaniem poduszki finansowej jest pomoc w finansowaniu naszych stałych wydatków, na przykład utrzymania domu w okresie, w którym nie mamy stałego źródła dochodu. Z tak zgromadzonymi środkami nie będziemy musieli brać ryzykownej

pożyczki online i jednocześnie będziemy mogli utrzymać nasz dotychczasowy standard życia.

Ile pieniędzy powinna mieć nasza poduszka finansowa?

To bardzo indywidualna kwestia, ponieważ każdy z nas ma nieco inne wymagania i oczekiwania. Eksperci wskazują, że podstawowa poduszka finansowa powinna wynosić trzy nasze comiesięczne wypłaty. W ten sposób będziemy mogli bez stresu opłacać nasze regularne koszty przez co najmniej trzy miesiące, a często jeszcze więcej.

Kiedy powinniśmy zacząć budować swoją poduszkę finansową? Generalnie, jak najprędzej. Im szybciej zgromadzimy odpowiednią sumę, tym łatwiej będziemy mogli poradzić sobie w sytuacji, gdy nie będziemy mieli stałego źródła dochodu. Pamiętajmy o tym, że najważniejsza jest tutaj konsekwencja oraz regularność.

Gdzie trzymać swoją poduszkę finansową?

Zasadniczo najlepszym miejscem do przechowywania poduszki finansowej jest konto oszczędnościowe w banku lub lokata terminowa. Najlepiej, aby była to lokata, która będziemy mogli w łatwy sposób zerwać przed terminem. Do wyboru mamy wiele różnych produktów bankowych, więc warto się z nimi zapoznać.

Uważajmy za to na produkty inwestycyjne, szczególnie te ryzykowne. Poduszka bezpieczeństwa ma zagwarantować nam bezpieczeństwo, a nie wysokie zyski. Dlatego środki te powinniśmy chronić przed utratą, na przykład przy grze na giełdzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *