Poprawianie powierzchni, czyli szlifowanie i szpachlowanie

2018-05-30 12:00:35

Samochody zwłaszcza te kilkuletnie wymagają od czasu do czasu mniejszej lub większej kosmetyki. Niestety ich karoseria jest dość podatna na różnego typu uszkodzenia mechaniczne lub będące wynikiem czynników zewnętrznych. Naprawa w takich wypadkach nie należy do najtańszych. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

 

Szpachlowanie

Zanim nałożymy nową warstwę lakieru w pierwszej kolejności należy oczyścić skorodowane lub uszkodzone miejsce, wypełnić powstałe ubytki i dokładnie wygładzić powierzchnię. Substancją służącą do wypełniania jest szpachla. Wbrew powszechnej opinii szpachlowanie nie jest czymś złym. Jeśli wykona się to w sposób odpowiedni, samochód odzyska poprzedni wygląd a uszkodzone miejsce nie będzie korodować ani się łuszczyć.

Podczas nakładania szpachli należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim należy pamiętać o właściwym doborze szpachli do reperowanej powierzchni. Innego materiału używa się do naprawy blachy, innego do tworzywa sztucznego a jeszcze innego do aluminium. Jeśli chcemy uzyskać ładny i trwały efekt należy unikać używania tanich produktów. Lepiej zainwestować w markowe, droższe szpachle, które są odpowiedniej jakości.

Bez wykorzystania odpowiednio dobrej chemii samochodowej osiągnięcie odpowiedniego efektu jest niemożliwe. Bardzo ważne jest również to by przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czasu oraz temperatury suszenia szpachli.

Do wypełniania większych ubytków używa się masę zawierającą mielone włókna szklane. Należy jednak pamiętać by nakładać ją w sposób umiarkowany, ponieważ ciężko się ją potem szlifuje.

W przypadku naprawy mniejszych uszkodzeń zaleca się wykorzystanie szpachli wykończeniowej, która jest bardziej elastyczna i znacznie łatwiejsza w obróbce.

Szlifowanie

Po prawidłowym nałożeniu szpachli należy ją odpowiednio wyszlifować. Wykorzystuje się do tego papier ścierny. Szlifowanie szpachli powinno wykonywać się na sucho. Należy zacząć od papieru o gradacji dwieście dwadzieścia a następnie stopniowo przechodzić do papieru o gradacji trzysta dwadzieścia.

Używanie coraz drobniejszych papierów sprawia, że możliwe jest zlikwidowanie nawet bardzo małych rys powstałych w czasie szlifowania.

Szlifować można ręcznie, można do tego wykorzystać też szlifierkę oscylacyjną mimośrodową z okrągłą tarczą. Zastosowanie tej maszyny znacznie przyśpiesza proces szlifowania.

Na tak przygotowaną powierzchnię należy nałożyć nową warstwę lakieru. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dysponuje odpowiednim sprzętem do malowania proszkowego. Znalezienie odpowiedniego zakładu w okolicy nie powinno być trudne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową na przykład „malowanie proszkowe Starachowice”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *