PORADNIK WYBORCY. Wybory parlamentarne 2015

2015-10-23 12:14:34

Już w najbliższą niedzielę 25 października wybierzemy posłów i senatorów na kolejną, czteroletnią kadencję. Niezależnie od wyników wrześniowego referendum, wybory do Sejmu odbędą się według dotychczasowego, proporcjonalnego systemu wyborczego, zaś wybory do Senatu w okręgach jednomandatowych. W poradniku przedstawiamy najważniejsze informacje na temat samego głosowania, a także ułatwień, jakie czekają na wyborców.

Kogo wybieramy?

W wyborach parlamentarnych mamy do dyspozycji dwa głosy. Jeden oddajemy na wybranego kandydata do Sejmu, drugi na kandydata do Senatu. 460 posłów wybieramy w systemie proporcjonalnym w 41 okręgach wielomandatowych. Próg wyborczy to 5 proc. ważnych głosów w skali całego kraju, co oznacza, że w podziale mandatów uczestniczą kandydaci tylko tych komitetów wyborczych, które w skali całego kraju zebrały co najmniej 5 proc. ważnych głosów. Wybory do Senatu odbywają się w stu okręgach jednomandatowych. Oznacza to, że każdy komitet wyborczy wystawia tylko jednego kandydata i spośród wszystkich zgłoszonych przez komitety w danym okręgu kandydatów, mandat uzyskuje tylko jeden – ten, który zebrał najwięcej głosów ważnych.

Weź dokument tożsamości

W niedzielę 25 października będziemy mogli zagłosować w godzinach od 7.00 do 21.00. W lokalu wyborczym musimy okazać dokument ze zdjęciem, przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości. W przeważającej większości będzie to dowód osobisty, ale może to być także paszport, lub prawo jazdy. W przypadku gdy wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców może okazać dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania np. dowód osobisty, czy prawo jazdy. W takim przypadku przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z wydziałem spraw obywatelskich (lub jednostką wykonującą zadania z tego zakresu) urzędu gminy (miasta) celem weryfikacji faktu zamieszkiwania wyborcy na terenie obwodu. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców w obwodowej komisji wyborczej.

Jak głosujemy

Następnie wyborca otrzymuje dwie karty do głosowania – jedną z wykazem list kandydatów na posłów (w formie wielostronicowej broszury) oraz drugą – jednostronicową listę kandydatów na senatorów. Broszura z kandydatami na posłów będzie zaopatrzona na pierwszej kartce w instrukcję prawidłowego głosowania, a na drugiej kartce znajdzie się spis treści, tj. lista komitetów wyborczych, które zgłosiły swoich kandydatów w danym okręgu. Na kolejnych kartkach znajdziemy już listy kandydatów z kratkami na oddanie głosu. Dysponujemy jednym głosem w wyborach na posłów i również jednym głosem w wyborach na senatorów. W wyborach do Senatu sprawa jest prosta – każdy komitet może wystawić tylko jednego kandydata (kandydatkę). W wyborach do Sejmu w broszurze wyborczej znajdziemy dużo więcej nazwisk – na liście każdego komitetu może się znaleźć dwukrotność liczby posłów wybieranych w danym okręgu. W najmniejszych okręgach wybiera się 7 posłów, w największym, warszawskim – aż 20 posłów. Nasz głos w pierwszej kolejności zostanie przypisany danemu komitetowi i pomoże mu w przekroczenie progu wyborczego, który wynosi 5 proc. ważnych głosów w skali całego kraju. Jeśli już dany komitet przekroczy próg, jego kandydaci będą mogli zostać uwzględnieni w podziale mandatów. Wtedy ważne stanie się, na którego kandydata danego komitetu oddaliśmy głos, ponieważ w ramach przypadającej komitetowi puli, mandaty rozdziela się według liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów. Kolejność kandydatów (kandydatek) na liście nie ma bowiem znaczenia. Każdy ma równe szanse i nasz głos na każdego ma jednakową wagę. Głos jest ważny, jeśli w kratce przy nazwisku jednego, wybranego kandydata (kandydatki) postawimy znak „X”. W przypadku wyborów do Sejmu, Kodeks wyborczy pozwala także na zaznaczenie większej liczby kandydatów z tej samej listy, niemniej w takiej sytuacji oddany głos będzie traktowany jako głos na tego z zaznaczonych kandydatów, który jest najwyżej na liście. Wolno zaznaczyć jedynie kandydatów z tej samej listy. Zaznaczenie kandydatów z różnych list wyborczych oznacza głos nieważny. Nie mają znaczenia dopiski poza okienkami, w których zaznacza się głosy.

Oprac. DB

Komentarze

4 komentarze

 1. marek krauss odpowiedz

  mnie się nie podobało ze komisji wyborcze byli członkowie różnych partii polityczny , tylko jeden był bezpartyjny , więc podejrzewam ze taki skład komisji mógł powodować nieprawidłowości przy liczeniu itp

 2. Korek odpowiedz

  Ja ze znajomymi idziemy na wybory.
  Z premedytacją oddamy NIEWAŻNE GŁOSY , chcemy pokazać że mamy gdzieś obecne układy, nie mamy na kogo głosować.
  Bo nawet Kukiz nas zawiódł, że chce mieć koalicję z PISem.

  1. Anika odpowiedz

   Smieszni jestescie….Niewazne Glosy..to po co idziecie? Komu chcecie pokazac ze macie gdzies, komu????
   Kogo to interesuje? KUKIZ WAS ZAWIODL a z kim ma zawrzec koalicje , z PO?????!!!!
   PiS to jedyna partia ktora mowi prawde i walczy o prawde z zachowaniem naszych polskich chrzescijanskich korzeni. Ale wy najprawdopodobniej nie jestescie ochrzczeni, bez komuni Sw. i Bierzmowania, to tylko PO dla was zostaje. GRATULUJE pogladow.

  2. D.N.A odpowiedz

   Korek ty baranie. Jak byś cie słuchali Kukiza uważnie to byś takich pierdoł nie pisał. Kukiz jest jedynym słusznym wyborem!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *