LEGIONOWSKI. Od lipca będą mogli zatrzymać prawo jazdy

2020-05-27 5:32:20

W Ministerstwie Infrastruktury trwają obecnie prace nad zwiększeniem egzekwowania kar z wypisanych mandatów. Więcej osób będzie również mogło mieć zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące

Nie spodziewamy się zwiększenia samych kwot mandatów. Ministerstwo Infrastruktury skupiło się na pracach dotyczących zwiększeniu ściągalności należności za mandaty. W ostatnich latach była ona na poziomie niecałych 64% co oznacza, że planowany wpływ ze statystycznie 1 na 3 mandaty nie dotarł do Skarbu Państwa. Pole do poprawy jest więc znaczne. Niestety, nawet pandemia nie sprawiła, że kierowcy poszli po rozum do głowy w kwestii prędkości. Mniejsza ilość samochodów na drogach nie spowodowała zmiany nawyków jazdy – nie pomagają apele Komendy Głównej Policji czy kolejne kampanie – a fotoradary, przecież ciągle rejestrują wykroczenia.

Zmiany w prawie mające obowiązywać od lipca br. mają dotyczyć również zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące po przekroczeniu prędkości o ponad 50km/h niezależnie od tego, czy znajdujemy się w terenie zabudowanym, na drodze ekspresowej czy autostradzie. Obecnie przepis dotyczy ten tylko terenu zabudowanego.

W pierwszym miesiącu pandemii (połowa kwietnia) zarejestrowano ponad 125 tysięcy przypadków naruszeń prawa drogowego. Ze statystyk uzyskanych w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego wychodzi, że połowa przypadków dotyczy przekroczenia prędkości w przedziale 10-20 km/h niż dopuszczalna na danym odcinku. Odnotowano jednak ponad 850 przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h, co wiązało się z odebraniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy – wzrost w analogicznym okresie ubiegłego roku jest o ponad 200 przypadków, co przy zmniejszonej ilości ruchu na drogach każe nam się zastanowić z jak wielką skalą mielibyśmy do czynienia.

Jak z kolei poinformowała w kwietniu Policja, od początku roku aż 14 tysięcy kierowców straciło w trybie administracyjnym uprawnienia do kierowania pojazdami w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50km/h – skala jest więc olbrzymia. Zdaniem psychologów jest to związana bardzo często z próbą dowartościowania siebie w oderwaniu do sytuacji z życia codziennego, gdzie takiego doceniania kierowca nie otrzymuje. Inna kwestią pozostają zatrzymania pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

W tym natłoku negatywnych statystyk są i pozytywne akcenty. Jednym z nich jest to, że w ciągu pierwszego miesiąca na odcinkowych pomiarach prędkości, które wykazały ponad 13 tysięcy naruszeń, ale wartość ta jest o blisko 47% mniejsza niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Ilość wykroczeń związanych z niedostosowaniem się do sygnalizacji świetlnej zmalała o prawie 30%.

Wszystkim kierowcom i ich rodzinom życzymy tyle samo wyjazdów z domu co i powrotów i dołączamy się jako Redakcja do apelu o zdjęcie nogi z gazu i mniejszą brawurę na drogach.
Bartosz Ciszyński

 

Komentarze

2 komentarze

  1. pożyczka z MAGDALENA KUJAWA odpowiedz

    Nigdy nie przestane dziekowac tej wielkiej Pani MAGDALENA KUJAWA. Niech Bóg da jej wszystko, czego pragnie w swoim zyciu. Jesli potrzebujesz pomocy finansowej, po prostu skontaktuj sie z nim, a nie zawiedziesz sie. rozwiazania twoich problemów:
    Tylko jeden e-mail: magdalenakujawa132@gmail.com

  2. Ja wójt wam to mówię odpowiedz

    Proponuję by obie służby: lokalna policja i inspekcja transportu drogowego, przeanalizowały zasadność niektórych bezsensownych ograniczeń prędkości do 40 km/godz ustanowionych na drogach szybkiego ruchu. Mam wrażenie, że niektóre takie ograniczenia stoją tylko po to by ułatwić wlepianie mandatów kierowcom, bo w tych miejscach nie ma żadnych zagrożeń, które wymuszałyby takie ograniczanie prędkości. Dużo ograniczeń stoi w pobliżu dawnych (już zaasfaltowanych) nieczynnych przejazdów przez torowiska. Stoją tam tylko dlatego, że stały od dawna i nikomu nie chciało się ich usunąć. Rozumiem sens obniżania prędkości w pobliżu szkół, przedszkoli, targowisk, przejść dla pieszych, ale po co takie zwalnianie prędkości na drogach szybkiego ruchu między ekranami w szczerym polu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *