Facebook


POWIAT. Będzie rozbudowa DK 61

2015-08-26 6:27:03

Budowa 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych za 107 mld złotych, a wśród nich długo przez nas wyczekiwana rozbudowa Drogi Krajowej 61, która ma powstać w ramach “Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”. W środę 26 sierpnia premier Ewa Kopacz poinformowała o tym podczas konferencji w Opolu.

 

Po wielu latach starań zapaliło się w końcu zielone światło dla przebudowy Drogi Krajowej nr 61. Nieoczekiwanie na liście “Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023” znalazła się przebudowa 1,6 km odcinka DK 61 od wiaduktu w Legionowie do ulicy Polnej w Michałowie – Reginowie.

Są pieniądze na DK 61
We wtorek 25 sierpnia na posiedzeniu Rady Ministrów szefowa Ministerstwa Administracji i Rozwoju Maria Wasiak przedstawiła informację na temat projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W przedstawionej koncepcji znalazła się od lat korkująca się legionowska krajówka. Oznacza to, że będą pieniądze na tą inwestycję. – Podziękowania należą się wszystkim, którzy w ostatnich latach przypominali o tej drodze i brali udział w konsultacjach społecznych. Prawie 6 tys. podpisów, 36 wniosków samorządów, pokazaliśmy tym samym, że nie jest to sprawa lokalna i problem jednego miasta, ale całej północnej części aglomeracji warszawskiej – powiedział szczęśliwy Jan Grabiec.

Wewnętrzna obwodnica Legionowa
– Jesteśmy na liście podstawowej, to dla nas bardzo ważne. Czekamy teraz na przyjęcie uchwały przez rząd. Formalnie ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni. Później to już jest podjęcie działań przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Mam zapewnienia, że jeżeli chodzi o dokumentację to są gotowi. Jest pozwolenie na budowę, jest dokumentacja techniczna, która pewnie będzie wymagała aktualizacji kosztorysu przed przystąpieniem do ogłoszenia przetargu – przekonuje Jan Grabiec. Wiceminister zdradza, że trwają procedury wypłat odszkodowań za wywłaszczone pasy i są one zaawansowane. – Legionowski odcinek jest traktowany jako wewnętrzna obwodnica miasta Legionowa i dlatego mógł się znaleźć na liście podstawowej dotyczącej budowy autostrad i dróg ekspresowych – zapewnia Jan Grabiec. Przetarg ma być rozstrzygnięty w przyszłym roku. Budowa ma wynieść około 90 mln zł. Rząd przewiduje, że legionowska inwestycja będzie realizowana w latach 2017-2020. Jednak jak zapewnia Jan Grabiec, jest szansa aby wbicie pierwszej łopaty nastąpiło już w przyszłym roku, a sama budowa legionowskiego odcinka ma trwać od 12 do 15 miesięcy.

Sukces Grabca
To niewątpliwe dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu legionowskiego. Modernizacja DK 61 została podzielona na wiele odcinków o długości od kilku do kilkunastu kilometrów, które są realizowane jako niezależne inwestycje. Powstały dotychczas m. in. obwodnica Jabłonny, dwujezdniowy odcinek przez Zegrze wraz z mostem na Narwi i odcinek od Zegrza aż po obwodnicę Serocka. Decyzja rządu to zwieńczenie wielu lat starań zarówno władz samorządowych, jak i samych mieszkańców. Za przebudową wąskiego legionowskiego gardła orędowano na wiele sposobów. Były spotkania z parlamentarzystami i przedstawicielami rządu odpowiedzialnymi za inwestycje drogowe, były petycje do ministra i zbiórki podpisów. Kiedy okazało się, że tej inwestycji nie ma nawet na liście rezerwowej, posunięto się do blokowania tej drogi. Kiedy niedawno Jan Grabiec został wiceministrem Administracji i Cyfryzacji, to jego priorytetowym celem było wpisanie DK61 na listę “Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”. Dziś może świętować sukces. Jak się dowiedzieliśmy, kwestia budowy kolejnego odcinka DK 61 Michałów Reginów – Zegrze utknęła na poziomie koncepcji.

d.burczynski@toiowo.eu

DARIUSZ BURCZYŃSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *