Facebook


POWIAT. Błaszczak o bezpieczeństwie w czasie ferii

2016-01-18 11:10:27

W pięciu województwach trwają ferie zimowe. Na Mazowszu rozpoczną się w najbliższą sobotę 30 stycznia. – To czas, w którym powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedział w sobotę 16 stycznia na briefingu minister Mariusz Błaszczak.

Rozpoczęły się ferie zimowe, na razie w województwach małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przypomniał, że jeszcze przed wyjazdem możemy skontrolować stan autokaru, korzystając ze strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl. E-usługa pozwala w łatwy sposób potwierdzić przygotowanie autobusu do jazdy. Przewoźników z kolei mobilizuje do dbania o swoje pojazdy. Minister podkreślił, że w każdym momencie możemy także wezwać patrol policji, który dokładnie sprawdzi stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierowców.

Podczas ferii zwiększy się liczba kontroli pojazdów przeprowadzanych przez policję i Inspekcję Transportu Drogowego. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę przede wszystkim na trzeźwość kierowców, odpowiednie wyposażenie autobusów, ich stan techniczny, a także na przestrzeganie czasu pracy. Insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji zaapelował do organizatorów wycieczek, aby współpracowali ze stacjami kontroli pojazdów. Przypomniał również, że zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, kierowca autobusu może nakazać wszystkim pasażerom zapięcie pasów.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że podczas ferii funkcjonariusze będą patrolowali miejsca wypoczynku oraz zadbają o bezpieczeństwo na stokach. Policjanci na stokach będą przede wszystkim sprawdzali, czy dzieci i młodzież używają kasków, a także będą zwracali uwagę na osoby nietrzeźwe.

Podinsp. Dorota Pater z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przypomniała, aby nie korzystać z „dzikich lodowisk”. – Apelujemy do rodziców, aby przestrzegali dzieci przed wchodzeniem na lód na zamarzniętych stawach, jeziorach czy rzekach – podkreśliła Dorota Pater.

Źródło: MSWiA

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *