POWIAT. Energia odnawialna i biznes

2015-06-16 3:07:05

„Odnawialne Źródła Energii. Nauka i biznes – duet z przyszłością”. To temat spotkania zorganizowanego przez Starostę Legionowskiego Jana Grabca. Konferencja, na której poruszono m.in. zagadnienia prawne i ekonomiczne związane z rozwojem energetyki odbyła się w środę 10 czerwca.

Jako pierwszy z prelekcją pt.: „Budowa domu Pasywnego krok po kroku oraz Pierwsza w Polsce prezentacja oświetlenia LCC ( Laser Crystal Ceramic ) następcy LED” wystąpił Ryszard Piotrowski z firmy EDRAX z Józefowa. Kolejny temat: „Pozyskanie dotacji unijnej i inwestycja w fotowoltaikę szansą na rozwój działalności gospodarczej i wzrost konkurencyjności firmy – dobre i złe strony inwestycji”, omówił Krzysztof Mata z firmy Ekopower 21 sp. z o.o. z Nieporętu.

„Szanse rozwoju energetyki lokalnej, obywatelskiej i prosumenckiej w aktualnych uwarunkowaniach prawnych i ekonomicznych” – to tytuł kolejnego wystąpienia, które wygłosił Grzegorz Wiśniewski Prezes Zarządu instytutu Energii Odnawialnej, którego misją jest tworzenie i wykorzystanie najnowszej wiedzy naukowej i technicznej w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
Na spotkaniu Starostwo gościło także przedstawicieli Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie, którego otwarcie nastąpi już wkrótce. Jednym z prelegentów był prof. dr. hab. Władysław K. Włosiński, członek rzeczywisty PAN, autor wielu publikacji naukowych, twórca 17 patentów, pełniący liczne funkcje w strukturach PAN, jak i poza nią. Nagrodzony doktoratami honoris causa oraz innymi nagrodami państwowymi i zagranicznymi oraz odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wśród gości znaleźli się także: dr inż. Patryk Chaja z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk z Gdańska, dr inż. Krzysztof Arnold – ekspert ds. efektywności energetycznej z Mazowieckiej Agencji Energetycznej.

Goście konferencji wysłuchali także wystąpienia wójta Nieporętu Macieja Mazura, który przedstawił zrealizowany przez gminę projekt dopłat dla mieszkańców do kolektorów słonecznych.

Celem konferencji było m.in. poznanie się przedstawicieli środowiska z branży energetyki odnawialnej działających na terenie powiatu legionowskiego oraz wymiana kontaktów. W kuluarach padły także wstępne deklaracje o chęci współpracy. Chętni do wzięcia udziału w kolejnych, podobnych spotkaniach mogą kontaktować się z Wydziałem Planowania i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Legionowie, pod nr telefonu 22 764 05 19. Współorganizatorem konferencji było Centrum Integracji Społecznej w Legionowie.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *